komiksy: 1094 komiksy polskie: 21 seriale animowane: 107 biografie: 59

Ultimate Spider-Man – 1×04 – Venom

Ultimate Spider-Man 1x04Serial: Ultimate Spider-Man
Sezon: 1
Odcinek: 04
Tytuł: Venom
Tytuł polski: Venom
Produkcja: Marvel Animation & Film Roman
Data emisji USA: 15 kwietnia 2012
Data emisji PL: 8 września 2012
Czas trwania: 22 minuty
Stacja TV: Disney XD
Stacja TV PL: Disney XD, TV Puls 2
Scenariusz: Man of Action & James Felder
Reżyseria: Alex Soto
Redaktor serialu: Brian Michael Bendis & Paul Dini
Producent: Man of Action

Streszczenie

Akcja zaczyna się od walki robota-pająka ze Spider-Manem w tunelu metra. Pająk porusza się motocyklem stworzonym przez S.H.I.E.L.D. Walka nie idzie mu za dobrze. Nie ma pomysłu na pokonanie wroga. W pewnym momencie odkrywa nową funkcję ulepszonej przez Nicka Fury’ego wyrzutni sieci. Opcja ta pozwala mu na wyrzut sieci pod wysokim napięciem. Zawiązuje więc pajęczynę na robocie, blokując go na torach. Tuż za nim jedzie pociąg, który miażdży metalowego pająka. Tym samym Parkerowi udaje się zniszczyć przeciwnika. Całemu zdarzeniu przyglądają się postronni ludzie. Okazuje się, że kostium bohatera uległ zniszczeniu na lewym pośladku. Widownia od razu zauważa braki i robi mu zdjęcia. Zawstydzony Pająk ucieka z miejsca zdarzenia, przez co nie dostrzega miniaturowego pająka, który wydostaje się ze szczątków pokonanego robota.

Ultimate Spider-Man 1x04Peter udaje się na uczelnię, jest spóźniony. Niestety nie zdąża na czas, a szkoła zostaje zamknięta tuż przed jego nosem. Na pomoc przychodzi mu jego przyjaciel Harry. Otwiera mu okno i pomaga wejść do budynku. Peter zawdzięcza mu wsparcie w każdym momencie swego życia. Osborn zaprasza Parkera na wspólne oglądanie filmów. Między kolegami nawiązuje się krótki dialog, który zostaje przerwany przez zespół S.H.I.E.L.D. Zabierają oni Petera do stołówki. Zdjęcie wstydliwej walki Pajęczaka zostało dodane do lokalnej gazety, rozbawiając młodych agentów do łez. Peter postanawia im wyjaśnić, że Harry jest jego najlepszym przyjacielem. Przekazuje im też, że życie prywatne chce oddzielić od kostiumu. W tym momencie pada komentarz, że Parker nie musi zadawać się już z bogaczem. Opinię tę słyszy Harry i wychodzi ze stołówki. Za nim wybiega Parker. Przyjaciel Petera czuje się oszukany i niepotrzebny. Do Petera dołącza Mary Jane, która ma pomysł, jak rozwiązać konflikt kolegów. Proponuje, aby wszyscy się poznali w mieszkaniu Osborna. Tymczasem w laboratorium Otto Octaviusa zostaje wynaleziony nowy wirus, wyizolowany z próbki krwi Spider-Mana, dostarczonej przez miniaturowego robota. Charakteryzuje się on nienawiścią do Pająka. Jest bardzo silny i szybki, jednak aby osiągnąć swój potencjał musi zostać naniesiony na ciało Spider-Mana, tworząc tzw. symbiozę. Wirus zostaje stworzony przez Dr. Octaviusa, geniusza, który stał się ofiarą własnego projektu. Zlecenie wyhodowania nowej formy życia powierzył mu Norman Osborn. Celem eksperymentu jest stworzenie żywej zbroi dla armii super-żołnierzy.

Akcja przenosi się do domu Harry’ego Osborna, który jest w kiepskim humorze przez Parkera. Jego złe samopoczucie zauważa ojciec, lecz musi załatwić sprawy w firmie i nie ma czasu na zajęcie się synem. Zostawia go samego w domu. Harry wpada na pomysł, żeby zorganizować imprezę. Zaprasza na nią całą szkołę oprócz nowych kolegów Petera. Jednak Parker korzysta z rady Mary Jane i bierze ich ze sobą. W tym samym czasie z laboratorium Octupusa ucieka wirus. Zabójcza broń ma tylko jeden cel – dostać się do Spider-Mana.

Młodzi agenci S.H.I.E.L.D. nie są zadowoleni z pomysłu ich kolegi, ale udają sie wraz z nim do apartamentu Osborna. Impreza okazuje się nie taka jak sobie wszyscy wyobrażali. Peter próbuje poznać Harry’ego z jego kolegami, jednak próba ta nie wychodzi pomyślnie. Nagle Parker wyczuwa niebezpieczeństwo. Udaje się do toalety, gdzie spotyka Flasha. Thompson jak zawsze chce upokorzyć Parkera. Postanawia włożyć mu twarz pod wodę. Jednak z pisuaru wychodzi czarna maź. Przestraszeni znajomi stają w osłupieniu. Czarna maź dynamiczne wznosi się wysoko w powietrze, potem leci wprost na Flasha. Thompson zostaje odziany w czarny kostium. Jest o wiele wyższy, wykształcają mu się mięśnie i zyskuje ogromną siłę. Atakuje Petera, ten odskakuje na ścianę, przyjmując pozycję Spider-Mana. Tym samym zostaje rozpoznany przez symbionta, który zrzuca go ze schodów. Peter spada na jednego z gości. Za nim wylatuje Flash i zaczyna atakować całą salę. Mieszkanie Harry’ego zostaje poważnie zniszczone. Wszyscy goście uciekają na zewnątrz. Do ataku i obrony ludzi przed potworem stają Spider-Mana oraz Nova. Po chwili stwór opuszcza ciało Flasha i przenosi się na Novę. Zyskuje tym samym jego moc.

Miejsce walki przenosi się na dach budynku. Przewagę zyskuje przeciwnik. Potrafi pokonać każdego z herosów. Za bohaterami podążył Harry wraz z Mary Jane. Dziewczyna uważa, że reportaż z walki będzie jej szansą na dostanie pracy w redakcji J. Jonaha Jamesona. MJ nagrywa całe zdarzenie za pomocą kamery. Nikt nie jest w stanie pokonać nowego przeciwnika. Czarny demon przenosi się pomiędzy agentami S.H.I.E.L.D., jednak w momencie, kiedy Spider-Man się mu poddaje, maź przechodzi na jego ciało. Zachodzi reakcja – pełna symbioza pomiędzy ciałem Petera, a wirusem. W efekcie cały strój bohatera staje się czarny i odporny na ciosy, a on sam szybszy, ale zarazem bardziej brutalniejszy i bezduszny. Istota tytułuje się jako Venom. Cała czwórka bezmyślnie rzuca się na niego. Niestety zostają pokonani. Pod koniec walki Venom chce zaatakować Mary Jane i Harry’ego. Peter, przyglądając się temu, stawia opór wirusowi. Udaje mu się go ogłuszyć. W trakcie szamotaniny zostają zablokowane ręce Spider-Mana. Z pomocą nadchodzi Nova, który przecina maź wirusa. Pajęczak wykorzystuje elektryczną sieć. Okazuje się, że wirus nie jest odporny na działanie prądu. Symbiont rozpływa się w powietrzu.

Na miejsce zdarzenia przybywa tata Harry’ego, który chwali Spider-Mana i dziękuje mu za pomoc. Pozostał tylko do posprzątania bałagan spowodowany walką. Harry jest zmuszony zająć się tą czynnością. Dołącza do niego Peter, który przeprasza za całe zamieszanie z jego kolegami i obiecuje mu, że nadal są przyjaciółmi. Proponuje mu natomiast, aby poznał jego kolegów. Harry, nie słuchając Petera, zauważa na pianinie fragment wirusa. Zamyka go w słoiku i chowa za plecami. Następnie przytakuje Parkerowi, uznając, że jego pomysł jest w porządku. W tym samym czasie Norman Osborn uznaje projekt Venoma za sukces i zleca Octaviusowi stworzenie jego nowej wersji.

Recenzja

Odcinek stanowczo odbiega od poprzednich. Dodano jeden problem nastolatków, z którym muszą się zmierzyć. W dodatku cała fabuła jest doprawiona szybszą i dynamiczną akcją. Postawiono tutaj na walkę niż na same życie Petera Parkera. Poznajemy również pewne problemy osobiste nastolatka, ale są one tylko uzupełnieniem historii. Mają one ubarwiać to wszystko, co rozgrywa się na ekranie. Oczywiście, przeciwnicy są wzięci z komiksów, więc nie ma mowy o wymyślonych na potrzeby serialu czarnych charakterach. Bardzo mi się to podoba.

Na szczególną uwagę zasługuje tutaj Venom. Doskonale znamy tą postać z komiksów. Charakteryzuje się wielką siłą, rozmiarami i wytrzymałością. Jednak aby istnieć, musi mieć kontakt z innym organizmem. Powoduje to pewną symbiozę z osobą, na której żyje. Pokrywa on całe ciało czarnym kostiumem. Przeważnie ma białe szerokie oczy i długi szpiczasty język. Venom przybył na Ziemię z innej planety, w tym serialu jest jednak formą życia, wyhodowaną w laboratorium Otto Octaviusa. Jest znacznie silniejszy od ludzi i od samego Spider-Mana, co skutkuje tym, że staje się jego najniebezpieczniejszym przeciwnikiem. Jego zdolności przypominają Człowieka-Pająka. Potrafi poruszać się na pajęczynach, strzelać siecią itp. Jest w stanie zmienić również swój kształt. Cechą wyróżniającą Venoma jest to, że ma ostre zęby i pazury. Do pełnego funkcjonowania potrzebuje człowieka, natomiast potrafi radzić sobie bez nosiciela. W skrócie, postać świetnie przeniesiona na mały ekran.

Jak mówiłem odcinek bardziej stawia na akcję, walkę i dzieje się w nim znacznie więcej w krótkim czasie. Nadal dominuje humor. Pająk ani na moment nie zapomina o śmiesznym porównaniu, wyobrażeniu czy podsumowaniu. Zakończenie ma oczywiście sens, ukryty morał, który trzeba samemu wywnioskować. Nie napiszę o nim tutaj, bo zepsułbym całą przyjemność z oglądania tego epizodu. Humor, zabawa, walka. Maksymalna ocena.

Ocena:

Autor: Spajdi

Ultimate Spider-Man 1x04 Ultimate Spider-Man 1x04 Ultimate Spider-Man 1x04

Ultimate Spider-Man 1x04 Ultimate Spider-Man 1x04 Ultimate Spider-Man 1x04

Ultimate Spider-Man 1x04 Ultimate Spider-Man 1x04 Ultimate Spider-Man 1x04


Related Articles

About Author

Majk