komiksy: 1194 komiksy polskie: 27 seriale animowane: 110 biografie: 59

Secret War

Secret War

INFO:
Secret WarSecret War to tytuł pięcioczęściowej miniserii, a zarazem mini-crossoveru, który zadebiutował w 2004 roku. Głównym wątkiem jest przeprowadzona na terenie Latverii tajna misja pod dowództwem Nicholasa „Nicka” Fury’ego, której negatywne konsekwencje odczuwają rok później cierpiący na amnezję superbohaterowie i niewinni mieszkańcy Nowego Yorku. Autorem tej osadzonej w szpiegowskich klimatach opowieści jest Brian Michael Bendis, zaś twórcą szaty graficznej włoski rysownik Gabriele Dell’Otto. Miniseria była wydawana od kwietnia 2004 do grudnia 2005 roku – tak długi okres publikacji spowodowany był licznymi przesunięciami premiery kolejnych numerów. Jej uzupełnieniem była nosząca taki sam tytuł historia zaprezentowana na łamach The Pulse, serii komiksowej pilotowanej również przez Briana Michaela Bendisa. Zakończenie tego wydarzenia dało początek całej serii crossoverów wypuszczanych przez wydawnictwo na przestrzeni kolejnych 8 lat.

FABUŁA:
Secret WarNick Fury, dyrektor mającej mandat ONZ agencji S.H.I.E.L.D., odkrywa spisek rządu Latverii, wymierzony bezpośrednio w interesy Stanów Zjednoczonych. Okazuje się, że premier tego śródlądowego europejskiego państwa, hrabina Lucia von Bardas uczestniczy w nielegalnym finansowaniu zakupu sprzętu i uzbrojenia dla grupy amerykańskich super-łotrów w celu siania terroru i chaosu na terytorium USA. Mimo zapoznania się z wynikami śledztwa przeprowadzonego przez Fury’ego, prezydent Stanów Zjednoczonych nie wyraża zgody na operację obalenia rządu Latverii, z którym utrzymuje serdeczne stosunki dyplomatyczne i handlowe od czasu upadku dyktatorskiego reżimu Doktora Dooma. Bojąc się powtórki z okrytego ponurą sławą ataku terrorystycznego z 11 września 2001 roku, Fury kompletuje kilkuosobową drużynę superbohaterów na sekretną misję w stolicy Latverii, aby dokonać skrytobójczego zamachu na dwulicową premier tego kraju. Zakończona krwawym sukcesem, nieautoryzowana akcja na terenie obcego państwa przynosi jednak opłakane skutki, kiedy wybija rocznica Tajnej Wojny z Latverią.

Secret War
Secret War
Przyczyna Spisek Latverii przeciwko USA
Miejsce Earth 616: Latveria, USA (Nowy York)
Wynik Zwycięstwo superbohaterów
Skutki
 • Obalenie rządu Latverii
 • Zburzenie zamku Dooma
 • Zejście Nicka Fury’ego do podziemia
 • Mianowanie Marii Hill dyrektorem S.H.I.E.L.D.
Główne wydarzenia
 • Rajd na Latverię
 • Bitwa w zamku Dooma
 • Bitwa o Nowy York
Strony
 • S.H.I.E.L.D.
 • Latveria
Dowódcy
 • Nick Fury
 • Captain America
 • Lucia von Bardas †
 • Tinkerer

LISTA KOMIKSÓW:

Główna seria:
Secret War #1-5

Tie-ins:
The Pulse #6-9

Kompendium:
Secret War: From the Files of Nick Fury

CHRONOLOGIA:
• Secret War #1
• Secret War #2
• Secret War #3
• The Pulse #6
• Secret War #4
• Secret War #5
• The Pulse #7
• The Pulse #8
• The Pulse #9

STRESZCZENIA:
Secret War #1, #2, #3, #4, #5

ROLA SPIDER-MANA:
• Zostaje poproszony przez Nicka Fury’ego o udział w silnie zakonspirowanej misji na terytorium Latverii. Wraz z innymi członkami drużyny przylatuje do stolicy tego państwa, gdzie dowiaduje się, że ma wziąć udział w nieautoryzowanej akcji obalenia rządu premier Lucii von Bardas, która sponsoruje akty terroryzmu w USA.
• Podczas kolacji ze swoją żoną, Mary Jane Watson, przypomina sobie koszmarne wydarzenia z operacji w Latverii. Składa więc wizytę Daredevilowi, by porozmawiać z przyjacielem o zatartych w pamięci wspomnieniach. Wraz z nim postanawia wpaść do szpitala, gdzie w głębokiej śpiączce leży Luke Cage. Dzięki tej decyzji unika śmierci w zamachu w mieszkaniu Matta Murdocka. Po pokonaniu Diamondback i Scorchera udaje się w towarzystwie Daredevila do szpitala, gdzie spotyka Nicka Fury’ego i Kapitana Amerykę. Wtedy po raz pierwszy słyszy o Tajnej Wojnie.
• Przed szpitalem pomaga przyjaciołom w walce z hordą super-łotrów nasłanych przez żądną zemsty Lucię von Bardas, która od czasu zamachu na swoje życie poddała się ratującej życie przemianie w cyborga. Walczy m.in. z Lady Octopus i Hobgoblinem V. Pod koniec bitwy jest świadkiem uruchomienia bomby z antymaterii przez byłą premier Latverii.
• Po tym, jak ginie rozerwana od środka Lucia von Bardas, wysłuchuje spowiedzi Nicka Fury’ego, który przyznaje, że wymazał jemu i innym pamięć o Tajnej Wojnie w Latverii. Okazuje się, że Spider-Man głośno protestował, gdy Fury pogrzebał żywcem w zamku Dooma premier Latverii i wszystkie przebywające tam osoby. Razem z towarzyszami przysłuchuje się słowom pożegnania Fury’ego, wypowiadanym przez jego robota-sobowtóra.

UCZESTNICY:

„SECRET WAR” TEAM
Secret War Team Nick Fury, Captain America, Spider-Man, Black Widow, Wolverine, Daredevil, Luke Cage, Daisy Johnson
S.H.I.E.L.D.
S.H.I.E.L.D. Nick Fury, Maria Hill, Black Widow, Daisy Johnson, Valentina Fontaine, Jimmy Woo, Sharon Carter, Dum Dum Dugan, Jasper Sitwell, Clay Quartermain, Al MacKenzie
LATVERIA
Latveria Lucia von Bardas, Boomerang, Constrictor, Crimson Dynamo IX, Crossfire, Diamondback III, Eel II, Goldbug, Grim Reaper, Hobgoblin V, Jack O’Lantern, Killer Shrike, King Cobra, Lady Octopus, Mentallo, Mister Fear IV, Scorcher, Scorpion I, Shocker, Spider-Slayer XIX, Tinkerer, Trapster, Wizard
INNI
Fantastic Four Jessica Jones, Ben Urich, J. Jonah Jameson, Robbie Robertson, Kat Farrell, Danny Rand, Mary Jane Watson, Mister Fantastic, Invisible Woman, Human Torch, Thing, Cyclops, Emma Frost, Beast, Shadowcat, Night Nurse, Misty Knight

 

CIEKAWOSTKI:
Secret War: From the Files of Nick Fury• Początkowo kolejne numery miniserii miały być publikowane w cyklu dwumiesięcznym, jednak długie opóźnienia wydłużyły okres publikacji aż do 21 miesięcy. Pierwszy numer ukazał się w kwietniu 2014 roku, a ostatni dopiero w grudniu 2005 roku.
• Tworząc ten crossover, Brian Michael Bendis czerpał inspiracje ze znajomości historii, jakie na temat tajnych operacji wojskowych opowiedział mu pewien anonimowy, wysoko postawiony funkcjonariusz Wspólnoty Wywiadów Stanów Zjednoczonych. Komiksową opowieść można też potraktować jako krytykę zakłamanej polityki zagranicznej – mimo jawnych dowodów na sponsorowanie działalności terrorystycznej najwyższe władze USA nie zamierzają interweniować w sprawie rządu Latverii, ponieważ pomogły stojącej na jego czele premier Lucii von Bardas w wygraniu wyborów, a na arenie międzynarodowej utrzymują z jej gabinetem przyjacielskie stosunki dyplomatyczne. Formalna interwencja militarna byłaby zatem klęską wizerunkową amerykańskich polityków, którzy wspierali finansowo i ideologicznie de facto wrogi ich państwu reżim.
• Na podstawie tego crossoveru wytłumaczono to, w jaki sposób niektórzy super-złoczyńcy drugiej kategorii wchodzą w posiadanie tak nowoczesnego, zaawansowanego technologicznie i kosztownego ekwipunku – źródłem finansowania podziemnych ośrodków, zajmujących się produkcją broni i sprzętu dla super-kryminalistów działających na obszarze USA, okazało się być obce państwo, Latveria, która od zawsze była wrogo nastawiona do Stanów Zjednoczonych. Głównym beneficjentem splamionych krwią pieniędzy był Tinkerer (Phineas Mason) specjalizujący się w naprawie kostiumów super-złoczyńców.
• Czas akcji pobocznej historii Secret War, obejmującej The Pulse #6-9, biegnie równolegle do wydarzeń z głównej miniserii, a w niektórych punktach fabuły przecina się z nimi. Co więcej, przesunięcie wydania dwóch ostatnich numerów miniserii zmusiło autora obu tytułów do obcięcia jednej części – według wstępnych założeń drugoplanowa opowieść miała zostać rozłożona na 5 numerów The Pulse. Ostatecznie skończyło się na 4 zeszytach.
• Z powodu podobnego tytułu miniseria mylona jest wielokrotnie w środowisku czytelników z bardzo kultowymi w historii wydawnictwa crossoverami, mianowicie z Secret Wars i Secret Wars II.
• W podręczniku Secret War: From the Files of Nick Fury (lipiec 2005) można zajrzeć za kulisy tajnej operacji Nicka Fury’ego i dowiedzieć, dlaczego wybrał, a czemu odrzucił kandydatury niektórych nadludzi na członków swego prywatnego komando. Jego akceptacji nie zyskali m.in. Cyclops, Doc Samson, Falcon, Iron Man, Thing, Kitty Pryde, Mystique i Purple Man. Z kolei Hawkeye, Spider-Woman, Punisher, Ms. Marvel, War Machine, Hulk i Sentry byli przewidziani jako pierwszoliniowe siły wsparcia w razie niepowodzenia działającej po cichu formacji głównej.
Marvel: Ultimate Alliance 2• Finał tego crossoveru gruntownie zmienił polityczny krajobraz świata superherosów – utrzymujący z nimi przyjacielskie i partnerskie kontakty Nick Fury zniknął na długo bez śladu, a organizacja S.H.I.E.L.D., już pod kierownictwem nieprzejednanej i nieufnej Marii Hill, zaczęła być im niechętna. Można powiedzieć, że miniseria była podłożem, na którym wyrosły takie epickie wydarzenia jak Civil War czy Secret Invasion.
• Fabuła gry Marvel: Ultimate Alliance 2 rozpoczyna się od wydarzeń przedstawionych w tym crossoverze (od akcji w zamku Dooma w Latverii do finałowej walki z Lucią von Bardas w Nowym Yorku). Trzech dostępnych w rozgrywce superherosów (Wolverine, Luke Cage, Daredevil) można przebrać w kostiumy stworzone na potrzeby tego komiksu.
• Kostium Spider-Mana z tego crossoveru pojawia się w grze Spider-Man: Shattered Dimensions.

PRZYKŁADOWE STRONY:

Secret War Secret War Secret War

Secret War Secret War Secret War

Secret War Secret War Secret War

Secret War Secret War Secret War

Secret War Secret War Secret War

.