komiksy: 1136 komiksy polskie: 22 seriale animowane: 109 biografie: 59

KOMIKSY | RIP Steve Ditko (1927-2018)

07 lipca 2018

Smutna wiadomość dla wszystkich fanów Człowieka-Pająka i miłośników komiksów. W wieku 90 lat zmarł Steve Ditko, współtwórca postaci Spider-Mana i Doktora Strange’a, wieloletni współpracownik Stana Lee. Rysownika znaleziono martwego w dniu 29 czerwca w jego mieszkaniu w Nowym Yorku. Według policji śmierć nastąpiła dwa dni wcześniej. Jako przyczynę podano zawał serca spowodowany miażdżycą i nadciśnieniem. Informacja o śmierci autora komiksów trafiła do mediów dopiero 7 lipca za sprawą serwisu The Hollywood Reporter.

Steve Ditko urodził się 2 listopada 1927 roku w Johnstown w stanie Pensylwania. Pracę dla Marvel Comics rozpoczął pod koniec 1955 roku. Wspólnie ze Stanem Lee powołał do życia postać Spider-Mana, którego komiksowy debiut miał miejsce w wydanym w sierpniu 1962 roku komiksie Amazing Fantasy #15. Obaj twórcy dali początek kultowej serii The Amazing Spider-Man, razem przygotowali jej 38 numerów i 2 roczniki. W lipcu 1963 roku ukazał się Strange Tales #110, pierwszy komiks z Doktorem Strangem.

Ditko odszedł z Marvela w 1966 roku. W późniejszych latach swojej kariery pracował dla DC Comics. Nie zerwał całkowicie kontaktów w Marvelu, wspołtworząc w latach 80. i 90. takich superbohaterów jak Speedball czy Squirrel Girl. W 1998 roku porzucił twórczość uprawianą dla dużych wydawnictw i zajął się tworzeniem niezależnych komiksów we współpracy z wydawcą Robinem Snyderem.

Żal po śmierci cenionego artysty komiksowego wyrazili w sieci scenarzyści i rysownicy komiksów, a także pisarze i reżyserzy. Studio Marvela napisało na swoim Twitterze: „Rodzina Marvela jest w żałobie po stracie Steve’a Ditko. Steve zmienił całą branżę i Uniwersum Marvela, jego dziedzictwo nigdy nie zostanie zapomniane”.

RIP Steve Ditko


Related Articles

About Author

Dawidos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *