komiksy: 1934 komiksy polskie: 187 seriale animowane: 112 biografie: 59

Wielka Kolekcja Komiksów Marvela #1

Wielka Kolekcja Komiksów Marvela #1Numer: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela #1
Tytuł: The Amazing Spider-Man: Powrót Do Domu
Wydawnictwo: Hachette Polska 2012
Data wydania: Grudzień 2012
Scenariusz: J. Michael Straczynski
Rysunki: John Romita Jr.
Tusz: Scott Hanna
Kolory: Dan Kemp & Avalon Studios
Litery: Rui Alves
Okładka: J. Scott Campbell
Redaktor: Tomasz Sidorkiewicz
Redaktor naczelny: Christine Meyer
Tłumacz: Marek Starosta
Cena: 14,90 zł

Opis

Peter Parker często czuł się samotny. Kiedy ugryzł go napromieniowany pająk, chłopiec zyskał pajęcze moce – jednak nikomu o nich nie powiedział. Próbując wykorzystać je dla zysku, przyczynił się do śmierci wujka Bena. Wydawało mu się wtedy, że nikt nie rozumie, jak niewiele dzieli zwykłego człowieka od bohatera. Aż do dziś. W życiu Petera pojawia się zagadkowa postać, która posiada moce podobne do pajęczych. Kim jest tajemniczy człowiek? Kogo reprezentuje? I jaka jest natura prastarego zła, które przybyło do Ameryki w poszukiwaniu Petera?

Zawartość
  • The Amazing Spider-Man #30

    The Amazing Spider-Man #30Czerwiec 2001

  • The Amazing Spider-Man #31

    The Amazing Spider-Man #31Lipiec 2001

  • The Amazing Spider-Man #32

    The Amazing Spider-Man #32Sierpień 2001

  • The Amazing Spider-Man #33

    The Amazing Spider-Man #33Wrzesień 2001

  • The Amazing Spider-Man #34

    The Amazing Spider-Man #34Październik 2001

  • The Amazing Spider-Man #35

    The Amazing Spider-Man #35Listopad 2001

  •  

    Dodatki

    • Wstęp od Marco M. Lupoi (1 strona)
    • Echa z przeszłości… wydarzenia prowadzące do Spider-Man: Powrót do domu (1 strona)
    • Początki: Spider-Man – historia postaci Spider-Mana (2 strony)
    • Scenarzysta: Jak J. Michael Straczynski zrobił z Pająka bestseller (1 strona)
    • Artysta: John Romita Jr. – rys biograficzny rysownika (1 strona)
    • Galeria Artystów: kilku Spider-Manów w wykonaniu różnych artystów (1 strona)
    • Galeria Łotrów: Zew Krwi – prezentacja kilku największych przeciwników Spider-Mana (1 strona)
    • Polecane Lektrury – 6 polecanych komiksów związanych w jakiś sposób ze Spider-Man: Powrót Do Domu (1 strona)
    • Szkicownik: J. Scott Campbell (4 strony)

    Recenzja

    Pierwszy raz polscy czytelnicy Pająka niesięgający wzrokiem za ocean o historii Powrót Do Domu mogli usłyszeć w 2003 roku. Wydany wówczas przez Fun Media zeszyt zawierał dwie pierwsze z sześciu części. Niestety wydawnictwo upadło i kontynuacji wraz z powtórką doczekaliśmy się rok później. Wydawcnictwo Axel Springer Polska pod szyldem Dobry Komiks wydało kilka interesujących tytułów, w tym The Amazing Spider-Man. Pierwsze trzy zeszyty zawierały w sobie właśnie tą historię. Wydawnictwo Hachette po ośmiu latach wskrzesza tą opowieść, dając nam jeden tom zawierający w sobie wszystko co potrzebne, i tym samym rozpoczyna Wielką Kolekcję Komiksów Marvela.

    Zacznijmy jednak od samego początku. Wzór okładek będzie zawsze taki sam, jedynie ramka na środku odwoływać się będzie do tytułu – a w niej, rzecz jasna, okładka najlepiej się prezentująca spośród dostępnych wewnątrz przedrukowanych zeszytów. Tutaj padło na słynną i bardzo dobrze prezentującą się pajęczynę rozdzieraną przez Spider-Mana z 34 numeru Amazing Spider-Mana. Nie pomyślcie tylko, że w środku jest historia z albumu Spider-Man: Splątana Sieć Tom 1, gdyż Egmont użył tej samej okładki właśnie do tego komiksu. Za ten świetny rysunek odpowiedzialni są J. Scott Campbell i Tim Townsend.

    Przejdźmy dalej. Zanim dojdziemy do wstępu, mamy kilka stron, na których znajdziemy informacje, kto jest odpowiedzialny za kolekcję i zeszyt, następnie wstęp od Marco M. Lupoi – dyrektora wydawniczego z Panini na Europę. A na sąsiedniej stronie wstęp, który zwie się „Echa z Przeszłości”, czyli opis wydarzeń poprzedzających obecnie prezentowane. Tu warto zwrócić uwagę, że przybliżona nam zostaje historia Spider-Mana od czasu pokonania Green Goblina, czyli w wielkim skrócie dowiadujemy się jak wyglądały przygody Pająka w drugim tomie Amazing Spider-Mana. Ci, którzy chcą wiedzieć więcej (co działo się od czasu Tm-Semic), muszą sięgnąć do Amazing Spider-Mana wydanego przez Fun Media.

    Wreszcie dochodzimy do komiksu. Każda z sześciu części poprzedzona jest okładką pozbawioną dodatkowych ramek, napisów, cen czy chociażby logo. Słowem goły rysunek. Można to zaliczyć jako plus, gdyż możemy delektować oczy pełnią talentu osób odpowiedzialnych za okładki poszczególnych zeszytów. Następnie komiks. Tu ponownie wspomnę (tak jak przy wcześniejszych recenzjach – spójrz na Amazing Spider-Man od Fun Media, czy pierwszy Amazing Spider-Man od Dobry Komiks), że Powrót Do Domu rozpoczyna rewelacyjny ciąg w historii naszego herosa. Jedne z najlepszych, jeśli nie najlepsze, opowieści wyszły właśnie spod pióra J.M. Straczynskiego i ołówka Johna Romity Jr. Więcej na temat historii wypowiedziałem się we wspomnianych wyżej zeszytach. Tutaj natomiast dodam, że komiks został przetłumaczony od nowa. Za liternictwo odpowiada inna osoba. To wszystko skutkuje tym, że pierwsze dwie części tej opowieści możemy przeczytać trzykrotnie i za każdym razem trochę inaczej. Natomiast pozostałe cztery dostępne są już tylko w dwóch wersjach tłumaczeń. To kolejny plus – nie otrzymujemy kropka w kropkę takich samych komiksów inaczej opakowanych, a trzy pozornie różne.

    Po lekturze komiksu przechodzimy do materiałów dodatkowych, a tych jest dość sporo. Na 11 stronach zostaje przybliżona nam historia Spider-Mana z perspektywy wydawniczej, następnie sylwetki osób odpowiedzialnych za dany komiks (Straczynski i Romita Jr.). Na kolejnych stronach galeria artystów, czyli nasz Pajączek odziany w różne kreski. Nie ma superherosa bez łotrów i oto dostajemy ich niedużą galerię. Pozostają nam polecane lektury, które w jakiś sposób związane są z tym tomem, poprzez np. scenarzystę bądź rysownika i oczywiście naszego herosa. Tutaj wydawnictwu należy się plus z racji polecenia kilku wydanych w Polsce tytułów – tak, widzimy miniatury okładek tych zeszytów i dzięki czemu wiemy dokładnie o jakie chodzi. Na sam koniec coś bardzo atrakcyjnego dla oka – szkicownik J. Scotta Campbella, autora okładek. Kilka stron naprawdę świetnych szkiców.

    Pierwszy numer Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela prezentuje się bardzo dobrze. Wspomnę jeszcze, że zbierając kolejno każdy numer i kładąc je na półce, z ich grzbietów powstanie panorama z herosami Marvela. Dlaczego Hachette zdecydował się po raz kolejny na wydanie Amazing Spider-Mana, którego mieliśmy okazję już wcześniej przeczytać? Zapewne odgórna decyzja, ale w tym wypadku nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Oprócz znanej historii dostajemy kilka interesujących dodatków i początek obrazka ze świetnie wyglądającej panoramy. Do tego, jak to bywa w kolekcjach, pierwszy numer ma rewelacyjnie niską cenę. Za tak gruby komiks zapłacimy tylko 14,90 zł! Wszystko to w twardej oprawie. Myślę, że tak wydawane komiksy ucieszą niejednego. Ja za wybór najlepszej historii z Pająkiem na początek kolekcji mającej składać się z najciekawszych historii z herosami Marvela spokojnie wystawiam 6 pajączków.

    Dla zainteresowanych dalszymi losami Petera odsyłam do czwartego numeru Amazing Spider-Mana z Dobrego Komiksu bądź tomu z numerem 48 tejże kolekcji.

    Ocena:

    Autor: Spider-Nik

    Wielka Kolekcja Komiksów Marvela #1 Wielka Kolekcja Komiksów Marvela #1 Wielka Kolekcja Komiksów Marvela #1


Related Articles

About Author

Dawidos