komiksy: 1087 komiksy polskie: 21 seriale animowane: 105 biografie: 59

The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #3

The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #3Numer: The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #3
Tytuł: Brawl in the Family, Part 3
Wydawnictwo: Marvel Comics 2017
Data wydania: Marzec 2017
Scenariusz: Gerry Conway
Rysunki: Ryan Stegman
Tusz: Ryan Stegman
Kolory: Sonia Oback
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Ryan Stegman & Sonia Oback
Asystent redaktora: Allison Stock
Redaktor: Darren Shan
Redaktor wykonawczy: Nick Lowe
Redaktor naczelny: Axel Alonso
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Public School 71. Upper East Side, Manhattan. Annie May Parker szkicuje na lekcji swoją pajęczą rodzinę. Przyłapana przez nauczycielkę zwija kartkę i połyka ją, aby nie zdradzić rodzinnej tajemnicy. Pani Santiago wysyła ją do dyrektora Mortona. Przed jego gabinetem Annie poznaje Stephanie Kim, „twardą” czwartoklasistkę, która zna jej imię i radzi jej nie dać się przestraszyć. Dziewczynka przeprasza dyrektora i zapewnia, że taka sytuacja się już nie powtórzy.

Na przerwie Annie mówi Stephanie, że jej rada poskutkowała. Kiedy widzi, jak na boisku dwóch uczniów chce okraść pierwszoklasistę Jermaine’a, syna Glorii Grant, interweniuje. Ostatecznie Kim przegania łobuzów, imponując jeszcze bardziej Annie, którą po chwili dopada atak pajęczego zmysłu – widzi rodziców w nie lada opałach. Przerażona zabiera swój plecak, przebiera się w szybie wentylacyjnym i wymyka ze szkoły.

Córka Parkerów, obawiając się powrotu Regenta, dociera w miejsce jego dawnej siedziby, które ujrzała w myślach. Kiedy uświadamia sobie, że było to raczej silne przeczucie niż zwykłe ostrzeżenie, porywają ją wypełzające z dziury Mole Man. Po odzyskaniu przytomności dziewczynka zauważa swoich rodziców. Po tym, jak z rąk stworów odbija ją matka, rodzice każą jej wracać do domu. Annie nie słucha i widzi, jak ci wpadają do dziury. Po chwili ta wizja spełnia się.

Na miejscu walki pojawia się Norman Osborn II wraz z asystentką January i ochroniarzem. Widząc gonioną przez dinozaura Annie, młody prezes Oscorp jest nią oczarowany. Bohaterka, której pajęczy zmysł wydaje się przepowiadać przyszłość, przechytrza bestię, posyłając ją w przepaść. Potem schodzi do pieczary Mole Mana, który uwięził jej rodziców. Słysząc, że ten chce posłużyć się tajną bronią Regenta, wpada w bojowy nastrój.

Recenzja

Trzeci odcinek serii komiksowej, która szybko wspięła się na szczyty amerykańskiej listy sprzedaży, podtrzymuje wysoki poziom wcześniejszych numerów. Już okładka nie pozostawia wątpliwości, kto będzie pierwszoplanową postacią tego komiksu. Trzymając się przyjętej konwencji Gerry Conway przedstawia wydarzenia w dniu ataku Mole Mana tym razem z perspektywy Annie, córki Parkerów.

Tworzenie przez dorosłych opowieści, których głównym bohaterem jest dziecko, nie należy do najłatwiejszych zadań. Tym bardziej, jeśli trzeba wczuć się w psychikę rezolutnej dziewczynki z supermocami. Scenarzysta sprostał jednak temu wyzwaniu na piątkę, lepiąc postać Annie Parker z niezwykle ujmujących cech rodziców: poczucia humoru ojca i temperamentu matki. Fantastycznie, że kroi dla niej też garnitur drugoplanowych postaci, czyli własną obsadę.

W tym komiksie znajdzie się jeszcze więcej wątków, które mogą być punktem wyjścia do wciągających historii i dramatycznych sytuacji. Wnuk Osborna zauroczony córką Parkera? To materiał na modelowy melodramat w najlepszym komiksowym stylu. Pajęczy zmysł Annie, który tak jak Kaine’a, klona jej ojca, przepowiada przyszłość? Ta moc może być raz darem, a raz przekleństwem. Jest tu tyle ścieżek, którymi może podążyć fabuła, że przyszłość jawi się w jasnych barwach.

Szkoda jedynie, że autor zapomniał o kryptonimie młodej superbohaterki – wymyślonej pod koniec oryginalnej miniserii ksywce „Amp”. Skutkuje to rażącą sceną, gdy w obecności super-łotra rodzice zwracają się do niej po imieniu „Annie May”. Czy to nie proszenie się o dekonspirację całej rodziny? Skoro mowa o pierwszym czarnym charakterze, to nadal upieram się, że choć to bardzo dobra historia, byłaby jeszcze lepsza, gdyby w tej roli wystąpił ktoś inny niż Mole Man.

Rysownik Ryan Stegman w swoich pracach też zaznaczył, że narratorem tego rozdziału jest 8-latka. A w scenie otwierającej komiks, gdy nauczycielka traci cierpliwość do Annie, przybierają one nawet kreskówkowy styl! Tak jak wcześniej Mary Jane, artysta również jej córce nie pożałował rozkładówki pt. „wejście superbohatera”. I na koniec warto pamiętać, że ten tytuł to lektura „3 w 1”, czyli potrójna, bo trzech superbohaterów, dawka przygód!

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #3 The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #3 The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #3

The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #3 The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #3 The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #3


Related Articles

About Author

Dawidos