komiksy: 1136 komiksy polskie: 22 seriale animowane: 109 biografie: 59

Civil War II #3

Civil War II #3Numer: Civil War II #3
Tytuł: Civil War II, Part 3
Wydawnictwo: Marvel Comics 2016
Data wydania: Wrzesień 2016
Scenariusz: Brian Michael Bendis
Rysunki: David Marquez & Oliver Coipel
Tusz: David Marquez & Oliver Coipel
Kolory: Justin Ponsor
Litery: Clayton Cowles
Okładka: Marko Djurdjevic
Asystent redaktora: Alanna Smith
Redaktor: Tom Brevoort, Wil Moss
Redaktor naczelny: Axel Alonso
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $4.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Teraz. Sąd federalny na Manhattanie. Prokurator Matt Murdock wzywa na świadka pułkownik Carol Danvers. Kobieta zaczyna opowiadać o tym, co wydarzyło się 19 lipca. Wcześniej. Carol pyta zaskoczonego jej wizytą Bruce’a Bannera, nad czym pracuje. Dołącza do niej Tony Stark, który proponuje, aby odbyć tę rozmowę na zewnątrz. Po wyjściu na dwór Banner, który od roku nie przemienił się w Hulka, dostrzega tłum superbohaterów i krążące na niebie śmigłowce S.H.I.E.L.D. Naukowiec pyta, co takiego zrobił, na co Stark odpowiada, że jeszcze nic.

Teraz. Murdock rozpoczyna przesłuchiwanie kolejnego świadka. Tym razem jest nim Tony Stark, który wspomina o tym, co czuł Banner, gdy spotkał tak liczny „komitet powitalny”. Wcześniej. Carol przedstawia Bannerowi młodego Inhumana, Ulyssesa. Kiedy herosi zaczynają opowiadać szczegółowo o zdolnościach młodzieńca, Bruce domyśla się, że to on jest „bohaterem” wizji, jaką ujrzał chłopak. Wtedy też okazuje się, że Danvers i Stark zawarli układ – zanim podejmą jakąkolwiek interwencję, najpierw muszą zdobyć dodatkowy dowód, że Banner stanowi zagrożenie.

Teraz. Przesłuchiwana ponownie w roli świadka Carol zdradza. że dowód, który pogrążył Bannera, znalazł Doktor Henry McCoy z X-Men, który włamał się do jego serwerów, gdy naukowca zagadywali inni superbohaterowie. Wcześniej. Beast wyjawia zgromadzonym, że Banner znów eksperymentuje na sobie, wstrzykując w swoje ciało komórki napromieniowane promieniami gamma. Choć naukowiec zarzeka się, że ta kuracja zapobiega przemianie w Hulka, dyrektor Maria Hill z S.H.I.E.L.D. zamierza aresztować Bannera. Badacz unosi się gniewem i gdy ostro krytykuje zachowanie swoich „gości”, nieoczekiwanie zostaje przeszyty dwiema strzałami. Ginie na miejscu.

Kiedy chwilowy szok mija, Carol zarządza natychmiastowe przeszukanie najbliższej okolicy. Ukryty na drzewie sprawca nie ma jednak zamiaru się uciekać i rzuca na ziemię swój łuk. Kiedy Spider-Man (Peter Parker) i Thor (Jane Foster) odsłaniają liście, odkrywają, że zabójcą jest Clint Barton/Hawkeye. Ten wyciąga do nich ręce, oczekując na skucie kajdankami.

Teraz. Jako zabójcę Bruce Bannera przesłuchiwana Carol Danvers wskazuje obecnego na sali Clinta Bartona. Wcześniej. Hawkeye zostaje aresztowany przez funkcjonariuszy S.H.I.E.L.D. Carol wypytuje go, dlaczego to zrobił. Kapitan Ameryka (Steve Rogers) żądą od Bartona, by odpowiedział na jej pytanie, ale zamachowiec podnosi tylko głowę, pokazując zalaną łzami twarz.

Teraz. Clint Barton tłumaczy, że zamordował Bannera na jego własną prośbę. Opowiada, że kilka miesięcy temu spotkał się z ofiarą w pubie. Tam naukowiec wręczył mu pudełeczko zawierające specjalny grot strzały i poprosił, by wykorzystał go do jego zabicia, jeśli tylko groźba powrotu Hulka stanie się realna. Bruce był przekonany, że Clint będzie w stanie żyć z tym ciężarem na sumieniu.

W sądzie Clint przekonuje, że Banner, mimo że teoretycznie został wyleczony, miał cały czas przeczucie, że zielony potwór wcześniej czy później powróci. Murdock powątpiewa w zeznanie oskarżonego, jako że nikt inny nie był uczestnikiem tego spotkania. Obrona wzywa na świadka Henry’ego McCoy’a, który przyznaje, że na komputerze Bannera znalezieno projekt grotu strzały, a także film, na którym Bruce opowiada o układzie zawartym z Hawkeyem. Dopytywany przez Murdocka zabójca Bannera zapewnia, że dostrzegł w oczach naukowca zielony błysk. Natomiast Tony oświadcza, że widział tylko człowieka zdradzonego przez swoich przyjaciół.

Pod koniec rozprawy Carol zapewnia, że nic nie wiedziała o planach Bartona, ale jest przekonana, że tego dnia ocalono mnóstwo istnień. Pytana przez Murdocka wymienia, że od czasu śmierci ich przyjaciela wizje doświadczane przez Ulyssesa zapobiegły kolejnym katastrofom. Natomiast Stark nie może przejść do porządku dziennego nad tym morderstwem i sugeruje Murdockowi stawiać właściwsze pytania.

Wcześniej. Stark spiera się z Captain Marvel o to, jaki był sens śmierci Bannera. Pochylając się nad zwłokami przyjaciela, Tony obwinia Carol i pyta ją, kto jest kolejny na jej liście osób do odstrzału. Danvers prosi Medusę i Lockawa, by Inhumans zabrali Ulyssesa do domu. W tym sporze Spider-Man (Miles Morales) i Nova przyznają rację Starkowi. Tony prorokuje, że Carol słono za to wszystko zapłaci.

Teraz. Prowadząca rozprawę sędzia odbiera werdykt od ławy przysięgłych. W biurze Mary Jane Watson pyta Starka, czy nie chce usłyszeć, jaki był finał procesu. Ten twierdzi, że wie doskonale, jakie jest ostateczne rozstrzygnięcie. Do rozmowy wtrąca się Friday. Wirtualna asystentka informuje go, że rozszyfrowała mechanizm działania mocy Ulyssesa. Kiedy Stark spogląda na wyniki, jest przerażony.

Recenzja

W 1914 roku kula, która dosięgła arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga i jego żony Zofii von Chotek, odpaliła lont największego wówczas konfliktu w dziejach ludzkości – I wojny światowej. Ten komiks również prezentuje – choć z innym narzędziem zbrodni w tle – zamach, który w fikcyjnym uniwersum wywoła podobny efekt domina jak śmierć słynnego następcy tronu Austro-Węgier w świecie rzeczywistym. Marvel dotrzymał bowiem słowa i posłał do grobu jednego z najbardziej znanych superbohaterów. To punkt zwrotny całego crossoveru – przelana tu krew stanie się katalizatorem rozłamu w społeczności superbohaterów i wybuchu II wojny domowej.

Akcja III rozdziału opowieści rozpoczyna się w miejscu nieoczekiwanym – na sali sądowej, gdzie na ławie oskarżonych zasiada superbohater odpowiedzialny za śmierć innego superbohatera. To na tym motywie oparto całą konstrukcję komiksu, uzupełniając i przeplatając wypowiedzi przesłuchiwanych świadków retrospekcjami ilustrującymi zbrodnię będącą przedmiotem procesu. Apokaliptyczna wizja z zeszłego numeru, a także okładka tego komiksu wskazywały na zupełnie inny przebieg wydarzeń. I za tę woltę Bendisowi należą się wielkie brawa!

A gdzie łyżka dziegciu w tej beczce miodu? Choć nie można zaprzeczyć, że ten odcinek crossoveru wzbudza intensywne emocje – szokuje zwrotami akcji, napełnia serce smutkiem, a i może wywołuje złość – to jednak de facto zabrakło w nim miejsca na namacalny konflikt. Owszem, na horyzoncie widać już pierwsze podziały i widmo gigantycznej zadymy, ale w tym cały problem – widać je z daleka, ale wciąż prawdziwa zawierucha wojenna nie dotarła do tej serii. A jesteśmy prawie już w połowie tego eventu! Czy 4 kolejne numery wystarczą, by nacieszyć oko tak nagłośnioną wojną domową? Mam co do tego złe przeczucia.

Z kontekstu ostatniej strony komiksu można wywnioskować, że następny numer miniserii zostanie poświęcony odkrywaniu kolejnej tajemnicy, czyli tego, co ujrzał Tony Stark. A ponieważ ten rozdział crossoveru paradoksalnie nie podzielił jeszcze bohaterów na dwa kompletne zwalczające się obozy, toteż przypuszczam, że minie jeszcze trochę czasu, zanim ideologiczni oponenci wymienią pierwsze ciosy. Według mojej prognozy nastąpi to pod koniec czwartego numeru, przy dobrych wiatrach może w jego środku. Jestem zdania, że wydawca powinien przedłużyć serię, abyśmy nie mieli uczucia dużego niedosytu.

W ramach podsumowania powiem tak: ten komiks oczywiście trzeba przeczytać, chłonąc przy tym każde słowo z kadrów i doszukując się niuansów w poszczególnych scenach. Tym bardziej, że utwór stawia bardzo niepokojące pytania, na które niezwykle trudno znaleźć odpowiedź. Czy rzeczywiście superherosi zapobiegli tragedii na gigantyczną skalę? A może wcześniejsza przepowiednia miała tylko i wyłącznie związek z ich późniejszą ingerencją i gdyby nie zareagowali, nic złego by się nie stało? Dlatego nie wątpię, że komiks rozgrzeje fora internetowe do czerwoności, ale jednocześnie apeluję do twórców – dajcie nam wreszcie posłuchać szczęku broni oraz powąchać bitewnego prochu! 4 pajączki.

Ocena:

Autor: Dawidos

Civil War II #3 Civil War II #3 Civil War II #3

Civil War II #3 Civil War II #3 Civil War II #3

Civil War II #3 Civil War II #3 Civil War II #3


Related Articles

About Author

Dawidos