komiksy: 1089 komiksy polskie: 21 seriale animowane: 106 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #68

The Amazing Spider-Man #68Numer: The Amazing Spider-Man #68
Tytuł: Crisis On Campus!
Wydawnictwo: Marvel Comics 1969
Data wydania: Styczeń 1969
Scenariusz: Stan Lee
Rysunki: John Romita & Jim Mooney
Tusz: Jim Mooney
Kolory: Jim Mooney
Litery: Sam Rosen
Okładka: John Romita
Redaktor: Stan Lee
Cena: $0.12
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Kingpin dowiaduje się od swego asystenta Wilsona o istnieniu glinianej tabliczki, której symbole skrywają wielką tajemnicę. Pragnie zdobyć zabytek aktualnie znajdujący się na wystawie Uniwersytetu Empire State. W ramach przygotowań spuszcza łomot 6 swoim zbirom, przekonany, że tym razem Spider-Man mu nie przeszkodzi.

Spider-Man wraca do mieszkania po walce z Mysterio. Z rana w drodze na uczelnię Peter Parker poznaje nowego studenta, Randolpha ”Randy’ego” Robertsona, syna Joe Robertsona z „Daily Bugle”. Rozmawia też z Joshem, studentem, który organizuje manifestacje przeciwko braku zgody dziekana na zamianę hali w tani akademik. Po ich odejściu Peter spotyka Gwen. Tymczasem w redakcji Robbie, ignorując Jamesona, który skarży się na brak zdjęć z walki Pająka i Mysterio, martwi się tym, jak jego syn poradzi sobie na studiach.

Peter i Gwen odwiedzają schorowaną ciocię May, którą opiekuje się Anna Watson. Kobieta, ciesząc się z ich związku, udaje zdrowszą niż jest. Nazajutrz po przyjściu na kampus Peter odmawia uczestnictwa w demonstracji studentów. Protestujący wdzierają się do hali, gdzie wystawiona jest zabytkowa tabliczka. Peter stara się uspokoić nastroje między ochroniarzami, a demonstrantami. Powstałe zamieszanie sprzyja akcji zorganizowanej przez Kingpina i jego ludzi. Przestępca dostaje się w pobliże tabliczki, a jego gang zajmuje się strażnikami.

Peter przebiera się w kostium Spider-Mana i próbuje przeszkodzić Kingpinowi. Zmuszony jest jednak ratować życie syna Robertsona, przez co Kingpin wygrywa, kradnąc tabliczkę i uciekając przed policją. Funkcjonariusze zabierają na komisariat uczestników demonstracji, w tym Randy’ego, zarzucając im współudział w kradzieży. Robbie, który przybył na miejsce, obiecuje im pomóc. Spidey rusza zaś w pościg za samochodem Kingpina.

Recenzja

Na wystawie Uniwersytetu Empire State odbywa się prezentacja zabytkowej tabliczki. Według naukowców wyryte na niej symbole skrywają wielką tajemnicę życia. Wartość tabliczki sprawia, że interesuje się nią wielu ludzi, w tym Kingpin, którego ostatnio widzieliśmy w 61 numerze serii. Gangster zrobi wszystko, aby zdobyć ten bezcenny zabytek.

Przyznam szczerze, że ostatnio mam potąd intryg z Kingpinem w roli głównej. Nie twierdzę, że ostatnia historia z Brainwasherem była słaba (wręcz przeciwnie, bo była bardzo dobra), ale zdecydowanie za szybko twórcy wrócili do postaci gangstera.

W scenariuszu razi kilka błędów logicznych. Skoro tabliczka jest taka ważna i wartościowa, to dlaczego pieczę nad nią sprawuje wyłącznie dwóch ochroniarzy? Dlaczego wystawa nie jest odpowiednio zabezpieczona? Pracownik Kingpina twierdzi, że o posiadanie tabliczki zabijały się kolejne pokolenia. Dlaczego więc wzbudziła ona zainteresowanie tylko Kingpina? Spodziewałem się, że sięgnie po nią jakiś superprzestępca.

Zdecydowanie lepiej wypada wątek życia prywatnego Petera Parkera. Jego kontakty z Gwen stają się coraz bardziej zażyłe, poznaje on Randy’ego, nowego studenta i syna Robertsona z ”Daily Bugle”, a także odmawia uczestnictwa w demonstracji studentów ESU, przez co naraża się na ich gniew i niechęć. Przyjemne dla oka były też sekwencje pojedynków: Kingpina ze swoimi zbirami i Spider-Mana z Kingpinem. 3 pajączki.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #68 The Amazing Spider-Man #68 The Amazing Spider-Man #68

The Amazing Spider-Man #68 The Amazing Spider-Man #68 The Amazing Spider-Man #68


Related Articles

About Author

Dawidos