komiksy: 1695 komiksy polskie: 125 seriale animowane: 111 biografie: 59

Carnage

CarnageWzrost: 208 cm
Waga: 86 kg
Oczy: Zielone
Włosy: Rude
Znaki szczególne: Jako Carnage, ma wydłużoną szczękę i „zęby”, zaostrzone palce i ruchome macki wysuwane z różnych części ciała, które są elementami obcego, czyli kostiumu nosiciela.
Prawdziwie imię: Cletus Kasady
Obecny pseudonim: Brak
Poprzedni pseudonim: Brak
Podwójna tożsamość: Publicznie znana
Obecny zawód: Martwy
Poprzedni zawód: Więzień/Pacjent szpitala Ravencroft, Seryjny zabójca
Obywatelstwo: Amerykańskie
Status prawny: Skazany seryjny morderca, obecnie martwy
Miejsce urodzenia: Brooklyn, Nowy York
Stan cywilny: Kawaler
Znani krewni: Matka (zabita przez ojca), Venom (ojciec symbiontu), Toxin (syn symbiontu) Ojciec (zmarły), Babka (zabita przez Cletusa)
Znani powiernicy: Shriek
Znani sojusznicy: Shriek, Doppelganger , Demogoblin
Główni wrogowie: Spider-Man , Venom, Cloak i Dagger, The Sentry
Główne miejsce pobytu: Instytut Ravencroft
Poprzednie miejsca pobytu: Dom Dziecka na Street Estes, Brooklyn, Nowy York
Obecna przynależność do grup: Brak
Poprzednia przynależność do grup: Maximum Carnage
Wykształcenie: Liceum (średnie wykształcenie)
Poziom siły: Nieznany, znacząco jednak silniejszy od Venoma i Spider-Mana razem wziętych.
Moce: Ma symbiontyczny kostium podobny do Venoma, ale jest on silniejszy, prawdopodobnie wskutek inkubacji na Ziemi. Symbiont Kasady’ego potrafi, podobnie jak Venom, naśladować każdy typ „nakrycia”, ale w przeciwieństwie do Venoma, Carnage nie był widziany jako osoba używająca kostiumu do kamuflażu. Symbiont zwiększył wszystkie fizyczne cechy Kasady’ego: siłę, szybkość, wytrzymałość, refleks i zręczność do poziomu nadczłowieka, jawnie wyższego od Venoma. Dzięki kostiumowi Kasady zyskał przyspieszony proces gojenia ran.
Umiejętności: Carnage pobudza swój kostium do tworzenia sieci, lin służących do huśtania się między wieżowcami, a najczęściej do ostrych broni. Potrafi ciskać te „ostrza” z każdej części swego ciała. Po 30 sekundach od rzutu ulegają one rozkładowi. Carnage posiadł także zdolność wspinania się po ścianach tak jak Venom. Z nieznanych powodów symbiont potrafi tłumić pajęczy zmysł Spider-Mana, jak i wrodzoną zdolność kostiumu Venoma do wyczuwania swojego „potomka”.
Wyposażenie: Brak
Bronie: Brak
Ograniczenia: Symbiot jest podatny na dźwiękowe (w mniejszym stopniu niż jego ojciec) i cieplne (w większym stopniu niż ojciec) ataki.
Pierwszy występ: Amazing Spider-Man #344 (Cletus Kasady), Amazing Spider-Man #361 (Carnage)

Carnage to jeden z najpotężniejszych i najniebezpieczniejszych wrogów Spider-Mana. Z jego działalnością wiążą się zawsze dwa słowa: przemoc i zbrodnia. Carnage jest wynikiem asymilacji obcego kostiumu zrodzonego z symbiota Venoma i nosiciela – psychopatycznego seryjnego zabójcy, Cletusa Kasady’ego. Socjopatyczny umysł i szaleństwo Kasady’ego w połączeniu z nadludzką siłą i możliwościami symbiota doprowadziły do powstania niesamowicie groźnego wroga, z jakim kiedykolwiek spotkał się Spider-Man.

CarnageKasady wychowywał się w ubogiej patologicznej rodzinie na Brooklynie w Nowym Yorku. Jego dzieciństwo było piekłem. Matka została zabita przez własnego męża, który następnie został skazany na krzeszło elektryczne . Po śmierci rodziców Cletusem zajęła się babka, która sadyzmem przewyższała jego matkę i ojca. Chłopak nie wytrzymał kolejnego piekła i z radością zabił swoją oprawczynię, zrzucajšc jš ze schodów. Młodym chłopcem zajęła się opieka społeczna i umieściła go w domu dziecka na Brooklynie. Tam ponownie był bity i poniżany. O Cletusie słuch zaginął wraz z tajemniczym i niewyjaśnionym podpaleniem ośrodka.

Podpalenia dokonał, nie kto inny, jak sam Kasady. To wydarzenie stanowiło przełom w jego życiu, gdyż zaraz po nim popełnił serię okrutnych morderstw, które wstrząsnęły Nowym Yorkiem. Wkrótce doszło do jego aresztowania. Kasady’emu udowodniono 11 zabójstw (choć podejrzewano, że miał znacznie więcej na sumieniu) i skazano na dożywocie. Został osadzony w więzieniu na Ryker’s Island, gdzie dzielił celę ze współwięźniem Eddym Brockiem.

Kiedy obcy symbiot przybył, aby wydostać Brocka z więzienia, zostawił w celi nasienie – swojego potomka, który związał się z Cletusem, tworząc wcielenie zła – Carnage’a. Carnage uciekł z więzienia, aby realizować swoją ideę światowej rzezi i głosić na świecie chaos. Jego motto brzmiało: „Jeśli masz ochotę, możesz robić wszystko, w tym zabijać”, ” Prawo to tylko słowa”. Spider-Man szybko odnalazł zbiega. Nowy wróg okazał się potężnym przeciwnikiem. Spider-Man zwrócił się z prośbą o pomoc do Fantastycznej Czwórki i Venoma, który jako biologiczny ojciec symbiota znał siłę i możliwości kostiumu Kasady’ego. Bohaterom udało się pokonać Carnage’a i zamknąć go w Instytucie Ravencroft – szpitalu dla bardzo niebezpiecznych przestępców.

Jak jednak na diabolicznego zbrodniarza przystało, Carnage kilkanaście razy uciekał z zakładu. Najbardziej bolesna dla Nowego Yorku była ucieczka zaprezentowana w kultowym cyklu – Maximum Carnage. Carnage związał wówczas swoją działalność z grupą bardzo groźnych psychopatów – Shriek, obcym klonem Spider-Mana Doppelgangem, piekielnym DemoGoblinem i zarażonym śmiertelnym wirusem Carrionem. Terrorowi położono ostatecznie kres , dzięki współpracy Spider-Mana z Venomem i członkami grupy Avangers. „Szalona rodzina” została rozbita, a Carnage został ponownie przetransportowany do Ravencroft.

W czasie transportu do miejsca osadzenia Carnage uciekł, zabijając kilku strażników. Psychopata znalazł sobie kolejną misję do wykonania. Miał zabić jedynego człowieka, który darzył go przyjaźnią, Billy’ego Bentine’a, udowadniając w ten sposób istniejący na świecie chaos i obalając przekonanie, że przyjaźń wymaga wdzięczności. Spider-Man pokonał Carnage’a, gdy Bentine podstępem przekonał potwora, aby powrócił do swojej ludzkiej formy. Pozbawiony osłony symbiota Kasady został znokautowany przez Spider-Mana jednym ciosem w szczękę.

Do ponownego spotkania , tym razem i z klonem Parkera, Benym Reillym doszło w czasie przewrotnego planu Judasza Podróżnika. Carnage był jednak tylko pionkiem w grze diabolicznego naukowca. Kilka tygodni później wziął jednak udział jako prokurator w procesie Spider-Mana zorganizowanym przez wspomnianego Judasza. Kasady poznał wówczas tożsamość Człowieka – Pająka, na szczęście Judasz wymazał mu z pamięci te wydarzenie.

Carnage był również uczestnikiem inwazji dokonanej na Nowy York przez miliony symbiotów przybyłych z odległej części galaktyki. Jak zwykle trio Venom i Spider oraz Ben stawili mu czoło. Widzšc, że z Cletusem wolność trwa krótko, kostium opuścił swojego nosiciela i sam uciekł z Ravencroft w poszukiwaniu nowego właściciela. Związał się najpierw z Johnem Jamesonem, a potem z Benem Reillym, tworząc Spider-Carnage’a. Oszalały Reilly przybył więc do Ravencroft, aby dowiedzieć się od Cletusa, w jaki sposób można kontrolować symbiota. Ostatecznie kostium opuścił Bena i połączył się z Kasadym, ratując go tym samym przed śmiercią z powodu wywołanej brakiem kostiumu anemii.

W czasie zmiany zarządu w Ravencroft, Carnage uciekł ponownie, a jego kostium przejął kontrolę nad Silver Surferem. Po powrocie do Kasady’ego Carnage został uwięziony przez Silver Surfera w niezniszczalnym polu energii.

Carnage jakimś cudem wydostał się z pola i trafił do zakładu karnego. Odrodzony Venom odwiedził Kasady’ego w więzieniu i zabrał jego kostium, który potem skonsumował. Cletus oszałał z powodu braku „towarzysza”, pomalował się więc na czerwono i z nożem w ręku skakał po samochodach, sądząc, że jest nadal Carnagem. Zatrzymał go Spider-Man. Obaj zostali przetransportowani do wymiaru Negative Zone, gdzie Kasady znalazł nowy symbiot identyczny jak poprzedni, skonsumowany przez Brocka.

Życie Carnage’a skomplikowało się, gdy jego kostium zaszedł w ciążę. Potomek kosmity połączył się z Patrickiem Mulliganem, nowojorskim policjantem, tworząc Toxina. Carnage chciał zabić potomka, więc zawarł sojusz z Venomem, który uważał Toxina za potencjalnego sprzymierzeńca Spider-Mana. Jednak próba zabicia Toxina nie powiodła się.

Po zamknięciu instytutu Ravencroft, Carnage został przetransportowany do więzienia o maskymalnych środkach bezpieczeństwa, The Raft położonego na Ryker’s Island. Gdy Electro uwolnił wszystkich zgromadzonych tam łotrów, Carnage był jednym ze zbiegów. Podczas ucieczki napotkał na drodze Foggy Nelsona oraz Jessice Drew. Interwencja Roberta Reynoldsa, istoty zwanej The Sentry, uratowała Nelsonowi oraz Drew życie. Carnage zmierzył się z potężnym superbohaterem, który wyniósł go na orbite okołoziemską i tam rozerwał dosłownie w pół. Rozdarty na strzępy w kosmicznej próżni Carnage zakończył swoje życie.

Autor: Dawidos


Related Articles

About Author

Majk