komiksy: 1887 komiksy polskie: 159 seriale animowane: 112 biografie: 59

Spider-Man

Kim jest Spider-Man?

Spider-ManSpider-Man (Peter Parker) jest jednym z najbardziej znanych superbohaterów wydawnictwa Marvel Comics. Jego twórcami są Stan Lee oraz Steve Ditko. Po raz pierwszy pojawił się w komiksie Amazing Fantasy #15 wydanym w 1962 roku. Od tego momentu stał się najpopularniejszym komiksowym bohaterem na świecie. Spider-Mana zalicza się do grupy „pełnokrwistych” herosów Marvela. Obdarzony nadludzkimi pajęczymi mocami, Peter Parker boryka się również z typowymi problemami codziennego życia. Jego siła pomaga mu czynić dobro, ale jednocześnie utrudnia jego karierę i komplikuje relacje z bliskimi. Mimo tego, nie rezygnuje on ze swojej krucjaty przeciwko złu i przestępczości. Mottem Spider-Mana są słowa „Z wielką siłą idzie w parze wielka odpowiedzialność”, wypowiedziane przez wujka Bena, za którego śmierć Peter czuje się odpowiedzialny.

Skupienie się na życiu osobistym i nadanie postaci ludzkiego charakteru sprawiło, że Spider-Man osiągnął sukces, zarówno na polu czytelniczym jak i finansowym. Od momentu publikacji Amazing Fantasy #15 do czasów dzisiejszych Marvel Comics wydało mnóstwo serii komiksów ze Spider-Manem w roli głównej. Najbardziej znaną i najdłużej trwającą serią jest „The Amazing Spider-Man„. Przez te wszystkie lata Spider-Man pojawił się również w wielu serialach animowanych, książkach, grach komputerowych, stripach komiksowych i rekordowych finansowo filmach pełnometrażowych.

Postać Spider-Mana cieszy się na świecie olbrzymią popularnością wśród czytelników komiksów. W Stanach Zjednoczonych istnieje „Oficjalny Fanklub Miłośników Spider-Mana”, jego postać jest częstym symbolem dużych konwentów przeznaczonych dla miłośników komiksowych kadrów. Bardzo potężny jest również internetowy fandom tego bohatera, największymi działającymi w sieci serwisami są SpiderFan.org i Spider-Man.info. Co roku w USA podczas święta Halloween tysiące amerykańskich dzieci przebiera się właśnie w kostium Człowieka-Pająka. Spider-Man znalazł także miłośników nad Wisłą, czego dowodem jest nasza strona poświęcona temu bohaterowi. Aby przybliżyć wam sylwetke tego kultowego herosa podzieliśmy informacje o nim na 7 kategorii:

  • Biografia geneza oraz dokładna historia Spider-Mana, w której zamieściliśmy najważniejsze wydarzenia w jego życiu.
  • Moce opis nadludzkich umiejętności, jakimi dysponujemy Spider-Man i jakich używa do walki ze złem na świecie.
  • Wyposażenie przegląd urządzeń, którymi posługuje się Spider-Man w walce z przestępczością.
  • Kostiumy przegląd kostiumów, jakie zakładał w swojej karierze superbohatera Peter Parker.
  • Partnerkikrótkie biografie kobiet, z którymi związany był uczuciowo Peter Parker. W tej kategorii znajdziecie też informacje o obecnej partnerce Petera, żonie Mary Jane Watson.
  • Serie komiksowe przewodnik po seriach komiksowych Marvela, których tytułowym bohaterem był Spider-Man.
  • Ultimate biografia Spider-Mana w serii Ultimate rozgrywającej się w alternatywnym świecie uniwersum Marvela.

W poszczególnych kategoriach skupiamy się mocno na samej postaci Spider-Mana, jeśli zaś ciekawi Was uniwersum tego marvelowskiego herosa i jego otoczka (filmy pełnometrażowe, kreskówki, gry komputerowe, przyjaciele i wrogowie) to musicie odbyć dokładną wedrówkę po całej naszej stronie. Zapraszamy również na nasze forum, gdzie trwa ciągła dyskusja wokół postaci Spider-Mana.

.