komiksy: 1908 komiksy polskie: 170 seriale animowane: 112 biografie: 59

FAQ

· O czym opowiadają komiksy Secret Wars?
· Jak powstał Venom i Carnage?
· Czy wiadomo kim jest nosicielka żółtego symbiotu?
· Czy pająk, który ukąsił Petera był radioaktywny?
· Czemu Venom opuścił swego nowego żywiciela w Spider-Man: Marvel Knights #8?
· Czy Cletus Kasady z Carnagem są połączeni ze sobą na zawsze?
· Czemu Green Goblin zrzucił Gwen Stacy z mostu?
· Czy Spider-Girl urodziła się w którymś z komiksów Amazing Spider-Man , czy może jest z alternatywnego świata?
· Czy Eddie Brock zabił się w Marvel Knights: Spider-Man #8?
· Ile numerów będzie liczyła seria Marvel Knights: Spider-Man?
· Jak będzie wyglądać Hobgoblin w Ultimate Spider-Man?
· Kto wchodzi w skład grupy Young Avengers?
· Kto wchodzi w skład Sinister Twelve powołanej przez Green Goblina w serii Marvel Knights: Spider-Man?
· Kim jest Nightwatch, który ukazał się w historii Maximum Carnage?
· Kim jest Stunner, kochanka Doktora Octopusa?
· Kim jest Sentry widoczny w The New Avengers?
· Dlaczego Vulture zabił Natana Lubańskiego?
· Kim są Scrierowie?
· Jakie moce posiada Stalker i co się z nim ostatnio dzieje?

O czym opowiadają komiksy Secret Wars?

Secret Wars to cykl komiksów w uniwersum Marvela, w którym jedna z najpotężniejszych istot świata – Beyonder zabiera na odległą planete bohaterów i złoczyńców, którzy poprzez walki ze sobą mają dowieść co jest silniejsze, dobro czy zło.

Jak powstał Venom i Carnage?

Pochodzenie symbiotu Venoma związane jest z planetą Battleword stworzoną przez Beyondera. To właśnie tam Spider-Man odkrył tą obcą formę życia. Zafascynowany możliwościami nowego stroju stoczył walkę z Pumą, który powiedział mu, że jego pajęczyna posiada naturę ożywioną. Zaniepokojny tą informacją skierował się do przywódcy Fantastycznej Czwórki, Reeda Richardsona, który poinformował go, że kosmiczny kostium to żywa istota, pasożyt, który próbuje przejąć kontrolę nad jego ciałem i umysłem. Okazało się również, że symbiot podatny jest na fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Spider-Man oddzielił się od kosmity, wykorzystując bicie dzwona w kościele Królowej Wszystkich Świętych. Pozbawiony żywiciela pasożyt uciekł, aby umrzeć. Kiedy Eddie Brock, były dziennikarz Daily Globe próbował popełnić samobójstwo w kościele Królowej Wszystkich Świętych umierający symbiot połączył się z nim, tworząc Venoma. Cletus Kasady był seryjnym zabójcą, który dzielił cele z Eddiem Brockiem. Kiedy obcy symbiot przybył, aby wydostać Brocka z więzienia, zostawił w celi nasienie – swojego potomka, który związał się z Cletusem, tworząc wcielenie zła – Carnage’a. Carnage uciekł z więzienia, aby realizować swoją ideę światowej rzezi i głosić na świecie chaos.

Czy wiadomo kim jest nosicielka żółtego symbiotu?

Jej imię to Donna. Była kobietą biorąca udział jako ochotniczka w badaniach Fundacji Życia nad wyhodowaniem na Ziemi symbiotów. Uciekła z zakładu, zabiła pozostałych towarzyszy i pilnie poszukiwała Venoma, aby nauczył ją kontrolować symbiot. W uniwersum Marvela figuruje jako Scream (Krzyk).

Czy pająk, który ukąsił Petera był radioaktywny?

Tak, był radioaktywny, ponieważ tuż przed śmiercią został napromieniowany. Miało to miejsce w czasie pokazu naukowego, który odmienił życie Petera Parkera (wydarzenia te zaprezentowano w Amazing Fantasy#15). Należy jednak dodać, że w filmie Sama Raimiego w przeciwieństwie do komiksu Peter uzyskał swoje nadzwyczajne moce w wyniku ukąszenia przez wyhodowanego genetycznie pająka (powstałego z połączenia trzech genotypów najbardziej niezwykłych pająków na świecie).

Czemu Venom opuścił swego nowego żywiciela w Spider-Man: Marvel Knights #8?

Mowa o Angelo Fortunato. Odpowiedź jest bardzo prosta: to był dzieciak, zwykły mięczak, który spotkanie z symbiotem traktował jako zabawę. Symbiot stwierdził, że to kiepski partner na przyszłość i opuścił go w momencie spadania z dużej wysokości. Angelo roztrzaskał się o ziemię, a symbiot znalazł nowego nosiciela. Wydarzenia zaprezentowano w Spider-Man: Marvel Knights #8 i #9.

Czy Cletus Kasady z Carnagem są połączeni ze sobą na zawsze?

Znalezienie odpowiedzi na to pytanie jest trudne, gdyż scenarzyści z Marvela nieźle zamotali związki symbiotów z ludźmi. Zgodnie z Maximum Carnage niemożliwe jest oddzielenie symbiotu od Cletusa, gdyż kostium wniknął do jego krwi, zespolił się z jego organizmem i uzyskał zdolność trwałej regeneracji. Jednak potem ma miejsce historia o nazwie Web of Carnage. Okazuje się, że symbiot opuścił jednak Cletusa, który zaczął umierać z powodu anemii wywołanej brakiem kostiumu. Przyjmijmy więc, że zewnętrzne czynniki nie mogą spowodować oddzielenia symbiota od człowieka, ale sam symbiot może zdecydować się na taki krok. Niestety kolejna sprzeczność ma miejsce w komiksie Peter Parker: Spider-Man (Vol. 2) #10, gdzie Venom przybywa do więzienia Cletusa i po prostu zabiera Kasady’emu jego kostium, który potem zjada. Cletus dostaje szału, ale nie widać poważnych uszczerbków na jego zdrowiu fizycznym. Potem szaleniec odnajduje identyczny kostium w wymiarze Negative Zone, którego zdolności są takie same. Na dzień dzisiejszy uważam, że związek Cletusa z symbiotem nie jest trwały, gdyż w najnowszej mini serii zatytułowanej Venom vs Carnage Kasady mówi do kostiumu: „Jeśli ci przeszkadzam, możesz mnie opuścić, radziłem sobie nawet całkiem dobrze zanim się zjawiłeś”.

Czemu Green Goblin zrzucił Gwen Stacy z mostu?

W wizji Gerry’ego Conwaya chodziło najprawdopodobniej o ukazanie szaleństwa Green Goblina, który pragnął skrzywdzić swego wroga, mordując jego ukochaną osobę. Nie można jednak w 100% powiedzieć, że takie były intencje Normana Osborna, może po prostu widząc swoją przegraną zepchnął dziewczynę z mostu, aby odwrócić od siebie uwagę. To pierwsza wersja. Jednakże w świetle historii Sins Past Straczynskiego Norman planował od początku zabić Gwen Stacy, gdyż nie mógł znieść tego, że odtrąciła ona „jego” pomoc i chciała wychować ich dzieci wspólnie z Peterem.

Czy Spider-Girl urodziła się w którymś z komiksów Amazing Spider-Man , czy może jest z alternatywnego świata?

May Parker urodziła się i została porwana w Amazing Spider-Man (Vol. 1) #418 . W normalnym świecie jej obecne miejsce pobytu jest nieznane. W alternatywnym świecie działa jako Spider-Girl.

Czy Eddie Brock zabił się w Marvel Knights: Spider-Man #8?

Przeanalizujmy akcje w Marvel Knights: Spider-Man 8. Symbiot opuszcza Angelo Fortunato, który roztrzaskuje się o ziemię. Potem zostaje pokazany kadr, na którym widać Eddiego Brocka z podciętymi żyłami. Spider-Man mówi: „Biedny Eddie Brock. Podciął sobie żyły na 57 Broadwayu i nie wygląda na to, żeby dożył końca nocy”. Dalej mówi: „Oczywiście Brock nie jest jedynym, który ma krew na rękach tej nocy (…)”. Można by jednak wysnuć hipotezę, że symbiot po opuszczeniu Angelo wrócił po Eddiego i uratował go przed śmiercią. Jednakże zgodnie z Marvel Knights: Spider-Man #9 kostium wyruszył szukać nowego nosiciela i znalazł go, nie myśląc wogóle o Brocku. Dlatego na 99 % mogę powiedzieć, że Eddie Brock jest martwy.

Ile numerów będzie liczyła seria Marvel Knights: Spider-Man?

Jest to seria regularna o nieokreślonej z góry liczbie numerów. Po dwunastym numerze stery przejmuje nad nią scenarzysta Reginald Huldin.

Jak będzie wyglądać Hobgoblin w Ultimate Spider-Man?

Niedawno opublikowano okładke 77 numeru USM. Widać na niej w pełnej krasie Hobgoblina. Okładke można zobaczyć pod tym linkiem.

Kto wchodzi w skład grupy Young Avengers?

Hulkling, Patriot, Iron Lad, Asgardian

Kto wchodzi w skład Sinister Twelve powołanej przez Green Goblina w serii Marvel Knights: Spider-Man?

Green Goblin (Norman Osborn), Vulture, Shocker, Hydro-Man, Sandman, Electro, Lizard, Scorpion (jako Venom III), Boomerang, Tombstone, Chameleon oraz Hammerhead.

Kim jest Nightwatch, który ukazał się w historii Maximum Carnage?

Jego prawdziwe imię to Kevin Barry Trench. Nie dysponuje żadnymi nadprzyrodzonymi mocami, ale kombinezonem bojowym, który dostał od samego siebie z przyszłości. Kostium pozwala mu teleportować się oraz latać w powietrzu. Po raz pierwszy pojawił się w komiskie Web of Spider-Man #97.

Kim jest Stunner, kochanka Doktora Octopusa?

Jej prawdziwe imię to Angelina Brancale. Była nieśmiałą sekretarką pracującą dla Dr. Carolyn Trainer (Doctor Octopus II). Kiedy Octopus poprosił Carolyn, aby użyła swojej nowoczesnej maszyny do stworzenia mu nowego ciała, ten złowieszczy duet postanowił wpierw przeprowadzić eksperyment testowy. Świnką doświadczalną została Angelina Brancale i po zastosowaniu maszyny otrzymała przepiękne i doskonale umięśnione ciało. Stała się nową kobietą, Stunner i wdzięczna Octopusowi za nowy wygląd, zakochała się w nim.

Kim jest Sentry widoczny w The New Avengers?

Sentry to obecnie najpotężniejszy komiksowy bohater w uniwersum Marvela porównywalny do Supermana z wydawnictwa DC Comics. Należał kiedyś do tak zwanych Marvel: The Lost Generation . Po rozpadzie grupy stracił pamięć. Dopiero w mini-serii „The Sentry”, dzięki pomocy m.in Spider-Mana przypomniał sobie kim jest i znowu zyskał swoje niesamowite moce. Obecnie należy do The New Avengers.

Dlaczego Vulture zabił Natana Lubańskiego?

W rzeczywistości celem Vultura było zabicie multimilionera Raymonda Traska. Kiedy jednak wtrącił się w to Spider-man, Tooms wziął Natana( traf chciał że akurat on był najbliżej niego ) na zakładnika, aby bezpiecznie uciec. Natan jednak nie wytrzymał napięcia i zmarł na atak serca.

Kim są Scrierowie? 

Scrierowie (po ang. The Scriers) byli tajnym i wiekowym stowarzyszeniem działającym w Europie. Ich kodeks i rytuały znane były tylko wtajemniczonym osobom. Członkowie tej organizacji wierzyli w mistyczną siłę dysponującą ogromną mocą. Znali także najróżniejsze sztuki walki. Po powrocie zza grobu Norman Osborn poznał sekrety bractwa i wstąpił w ich szeregi. Zabijając ich przywódcę objął rządy nad bezgranicznie wiernymi Scrierami. Wykorzystywał ich jako swoje „oczy” i „uszy” podczas Sagi Klonów. Jednego z członków bractwa wysłał do Ameryki, aby rozpoczął wdrażanie planu mającego na celu sklonowanie Petera Parkera. Scrier dołączył też do grupy Judasza Podróżnika, gdzie działał jako tajny agent Osborna. Judasz wierzył podobnie jak wszyscy w wyjątkowość Scriera, obserwując jego niezwykłe umięjętności. W rzeczywistości agent Osborna zawdzięczał je wynalazkom Mendela Stromma, w które zostali wyposażeni Scierowie. Prawda o Scrierach wyszła na jaw w komiksie Amazing Spider-Man #417, wiele informacji o tym antycznym kulcie można znaleźć w Spider-Man: The Osborn Journal. W miniserii Spider-Man: Revenge of the Green Goblin bractwo Scrierów zostało rozwiązane przez Normana Osborna i zamienione w Zakon Goblinów, który nadal prowadzi swoją działalność.

Jakie moce posiada Stalker i co się z nim ostatnio dzieje?

Stalker był mutantem, który potrafiał pochłaniać wspomnienia innych ludzi. Kiedy nawiązał kontakt ze Spider-Manem poznał jego wszystkie sekrety, w tym dowiedział się o osobie Mary Jane Watson, którą zapragnął mieć dla siebie. Spider-Man odnalazł żonę i pokonał Stalkera, który skończył, odbierając sobie życie.

Pytania pochodzą z tematu FAQ na forum SMO

.