komiksy: 1908 komiksy polskie: 170 seriale animowane: 112 biografie: 59

Black Cat

Black Cat / Felicia HardyWzrost: 5’10”
Waga: 120 funtów
Oczy: Zielone
Włosy: Platynowy blond
Znaki szczególne: Bardzo atrakcyjna kobieta
Prawdziwe imię: Felicia Hardy
Obecny pseudonim: Brak
Poprzedni pseudonim: Felicity Harmon
Podwójna tożsamość: Znana władzom
Obecny zawód: Prywatny detektyw i najemniczka
Poprzedni zawód: Profesjonalna włamywaczka
Obywatelstwo: Amerykańskie
Status prawny: Karana, lecz otrzymała amnestię
Miejsce urodzenia: Queens, Nowy York
Stan cywilny: Panna
Znani krewni: Walter Hardy (ojciec, zmarły), Lydia Hardy (matka)
Znani powiernicy: Spider-Man, Mary Jane Parker
Znani sojusznicy: Spider-Man
Główni wrogowie: Kingpin, Doctor Octopus, Owl, Tombstone
Główne miejsce pobytu: Nowy York
Poprzednie miejsce pobytu: Europa
Obecna przynależność do grup: Heroes For Hire i Cat’s Eye Investigations
Poprzednia przynależność do grup: Partnerka Spider-Mana
Wykształcenie: Ukończony college na kierunku sztuki
Poziom siły: Zwykły bez kostiumu. Wzmocniony z kostiumem
Moce: Brak. Wcześniej zdolność przynoszenia pecha, widzenie w podczerwieni, nadludzka siła, zwinność i równowaga oraz długie pazury
Umiejętności: Świetnie wysportowana akrobatka, znawczyni sztuk walki, profesjonala włamywaczka, specjalistka w zakresie informatyki i mechaniki
Wyposażenie: Kostium podnoszący siłę, liny i pazury do wspinania i szybowania, kolczyki do utrzymywania równowagi oraz szkła kontaktowe do widzenia w ciemności
Bronie: Pazury wysuwane z rękawic
Ograniczenia: Brak
Pierwszy występ: Amazing Spider-Man #194

Felicia Hardy dorastała jako „mała dziewczynka tatusia”. Za największy autorytet i wzór do naśladowania uważała właśnie swojego ojca. Kiedy Walter Hardy nagle zniknął, matka Felicii, Lydia powiedziała córcę, że zginął on w katastrofie samolotu. W rzeczywistości Walter został osadzony w więzieniu za notoryczne przestępstwa popełnione pod pseudonimem „Cat Burglar”. Po odkryciu prawdy o ojcu, Felicia postanowiła podążyć jego śladami, rozpoczynając od intensywnego i rygorystycznego treningu sztuk walk oraz akrobatyki. Zaczęła również doskonalić się w umiejętności otwierania sejfów i zamków wytrychem.

Przyjmując zamaskowaną tożsamość Czarnej Kotki, pierwszą misją Felicii nie było wykradnięcie wartościowego obiektu, lecz uwolnienie umierającego ojca podczas ryzykownego włamu do więzienia. W realizacji tego planu pomogli jej wynajęty mięśniak Bruno Grainger i ekspert od rozbiórek budynków Dr. Boris Korpse. Była to pierwsza ucieczka, w czasie której spotkała Spider-Mana. Bardzo łatwo wymknęła się Pająkowi, wykorzystując serie ostrożnie zaplanowanych pułapek jak również swoje kobiece wdzięki.

Felicia Hardy / Black CatPo śmierci ojca Felicia wykorzystała swoje zdolności, by stać się kolejnym „Kocim Włamywaczem”. Choć Spider-Man wielokrotnie próbował ją schwytać, jego wysiłki były nieustannie udaremniane przez wyszukane gry w kotka i myszkę, jakie prowadziła Black Cat. Chociaż oboje działali po przeciwnych stronach prawa, Felicia zakochała się w Spider-Manie. By schwytać Pająka w romantyczną sieć, Felicia pozwoliła mu się złapać, po czym wyznała mu miłość. Początkowo Spidey pozostał nieczuły na urok Black Cat, lecz nie mógł dłużej ukrywać swoich uczuć do uwodzicielskiej kobiety. Po tym jak wyrzekła się ona przestępczej działalności, Black Cat i Spider-Man zostali partnerami i kochankami.

Choć Spider-Man cieszył sie z swojego „zamaskowanego” związku z Felicią, chciał również dzielić osobiste życie z atrakcyjną kobietą. Po zaproszeniu Black Cat do swojego mieszkania, Spider-Man ściągnął swoją maskę, ujawniając tożsamość Petera Parkera. Felicia była zszokowana faktem, że bohater, którego tak ubóstwiała, tak naprawdę okazał się zwyczajnym facetem. W końcu Peter zrozumiał, że Black Cat była tylko zainteresowana Spider-Manem – superbohaterem, a nie Peterem Parkerem – mężczyzną.

Chociaż Felicia stosowała świetnie zaprojektowane pułapki w ustalonych miejscach, by zmylić innych, że potrafi „przynosić pecha”, w rzeczywistości polegała zawsze na swoich wyuczonych zdolnościach fizycznych i znajomości sztuk walk. Kiedy odniosła poważne rany w walce z Doctorem Octopusem i Sową (za co otrzymała amnestię za swoje przestępstwa), Spider-Man zakończył ich partnerską współpracę dręczony poczuciem winy, że naraził ją na wielkie niebezpieczeństwo, wiedząc, że nie dysponuje ona nadludzkimi mocami.

Gdy Spider-Man wziął udział w konflikcie Secret Wars, podłamana Felicia zawarła sekretną umowę z Kingpinem, który pomógł jej zdobyć prawdziwe moce w eksperymencie naukowym w zamian za przysługę. Kobieta uzyskała zdolność sprowadzania nieszczęść na określone osoby. Pech dotykał osoby, które przebywały w jej towarzystwie. Po eksperymencie Black Cat wróciła do kariery superbohaterki.

Felicia nie wiedziała jednak, że jej nowe moce to zaplanowana przez Kingpina intryga, gdyż przynosiły one pecha najbliższym jej sercu osobom. Spider-Man doznał największych cierpień z powodu „aury” Black Cat, gdyż długotrwałe przebywanie w jej obecności „zaraziło go nieszczęściem”. Po odkryciu ubocznego efektu jej mocy Spider-Man zerwał z nią, po czym poprosił o pomoc Doctora Strange’a, by ten zdjął z niego „klątwę”. Magia czarnoksiężnika zmieniła również „źródło” tej klątwy, mutując organizm Black Cat, która zyskała „kocie” moce takie jak: zdolność widzenia w podczerwieni, nadludzka siła, równowaga i zwinność oraz długie, rozciągliwe pazury.

Rozczarowana zmianą i przygnębiona „zdradą” Spider-Mana, Felicia rozpoczęła romans z Foreignerem, najemnikiem, który wrobił Spider-Mana w morderstwo. Choć pomagała Pająkowi w tropieniu Foreignera, tak naprawdę chciała zrujnować mu życie za to, że ją wcześniej porzucił. Jednak jej miłość do Spider-Mana była tak wielka, że ostatecznie zdradziła ona Foreignera, po czym wyjechała do Europy rozpocząć nowe życie.

Po powrocie do Nowego Yorku rozpoczęła krótką znajomość z Flashem Thompsonem, głównie po to, aby zirytować Petera, który ożenił się z Mary Jane. Flash zakończył ich romans bardzo szybko, gdy stwierdził, że nie pasuje do jej trybu życia. Ostatecznie Felicia zaakceptowała smutną rzeczywistość. Zrozumiała, że jej związek ze Spider-Manem to przeszłość. Dlatego też pogodziła się z Peterem i przestała dręczyć jego żonę, Mary Jane Watson, o którą była zazdrosna.

Gdy Chameleon tymczasowo usunął moce Spider-Mana, Black Cat połączyła siły z byłym partnerem, by pomóc mu odzyskać jego zdolności. W rezultacie utraciła własne moce (pochodzące z magii Doctora Strange’a), gdy promienie wystrzelone z energetycznej maszyny Chameleona dosięgły jej ciała. Aby podnieść swoją siłę, Black Cat kupiła urządzenia zaprojektowane przez Tinkerera. Za wyposażenie genialnego naukowca zapłaciła pieniędzmi, które zarobiła, gdy była jeszcze złodziejką.

Black Cat rozpoczęła legalną działalność, zakładając prywatną firmę detektywistyczną Cat’s Eye Investigations, po czym wyjechała z Nowego Yorku. Powróciła do miasta za namową swojej przyjaciółki, która poprosiła ją o śledztwo w sprawie jej dziewczyny, Tricii. Wspólnie ze Spider-Manem Black Cat odkryła, że Tricia padła ofiarą niebezpiecznego dilera narkotyków, mutanta o imieniu Garrison Klum, który przenosząc drobne substancje (np. heroinę do ludzkiego krwiobiegu) mógł zabijać na odległość.

Felicia została oskarżona o zabójstwo Kluma, za którego śmierć odpowiedzialny był jego młodszy brat, Francis. To jemu Black Cat zwierzyła się, że w młodości została zgwałcona przez swojego chłopaka, Ryana. Traumatyczne przeżycie zachęciło ją do intensywnego treningu, lecz na zemstę było już za późno, bowiem Ryan zginął w wypadku samochodowym. Felicia nie dała rady przekonać Francisa, by oddał się w ręcę sprawiedliwości, gdyż nagła interwencja Spider-Mana i Daredevila zmusiła go do ucieczki.

Black Cat okazała się bardzo pomocnym sojusznikiem Spider-Mana, gdy ciocia May została uprowadzona na zlecenie Normana Osborna przez Scorpiona. Pracująca dla Sowy (Owl) Felicia uratowała Parkerowi życie, pokonując zadłużonego u jej zleceniodawcy Vulture’a. Następnie wykorzystując swoje znajomości w przestępczym podziemiu dowiedziała się od pijanego Shockera o aukcji symbiotu Venoma. Na końcu pomogła Pająkowi w uwolnieniu z więzienia Osborna, który szantażował Parkera. Black Cat brała też udział w walce z Sinister Twelve, grupie złożonej z 12 największych przeciwników Spider-Mana.

W trakcie powrotu Vincenta Stegrona do Nowego Yorku, Black Cat została poddana promieniowaniu pochodzącemu z przywiezionego przez Stegrona meteorytu. Promieniowanie rozbudziło w niej agresję i żądzę krwi. Pierwszą ofiarą jej dzikiego zachowania był Lizard (Curt Connors), którego ciężko zraniła. Następnie Felicia wyładowała swój gniew na Pumie, który zachęcił ją do ataku na własną osobę. Felicia zrezygnowała z pomocy Fantastic Four i postanowiła sama rozwiązać swój problem. Ostatecznie Black Cat, Puma i Spider-Man pokonali Stegrona i usunęli szkodliwy meteoryt, dzięki czemu odzyskali równowagę psychiczną.

Po zdemaskowaniu się Spider-Mana, Black Cat poczuła rozczarowanie, ponieważ twierdziła, że łączyła ich szczególna więź, gdy była jedną z niewielu osób znających jego podwójną tożsamość. Mimo tego, pomogła Spider-Manowi w udaremnieniu planu Chameleona, który planował zabić jego bliskich, a następnie ruszyła w pościg za Rhino, który mocno poturbował Pająka.

Aktualnie Felicia spotyka się z Thomasem Fireheartem aka Pumą i należy do Heroes For Hire (Colleen Wing, Misty Knight, Black Cat, Tarantula, Shang Chi, Paladin, American Samurai, Humbug, Orka).

Autor: Dawidos


Related Articles

About Author

Majk