komiksy: 1886 komiksy polskie: 155 seriale animowane: 112 biografie: 59

Harry Osborn

Harry OsbornWzrost: cm
Waga: 80 kg
Oczy: Niebieskie
Włosy: Rudawo – brązowe
Znaki szczególne: Miewał ataki szału
Prawdziwe imię: Harold „Harry” Osborn
Obecny pseudonim: Brak
Poprzedni pseudonim: Brak
Podwójna tożsamość: Brak, do momentu stania się Zielonym Goblinem
Obecny zawód: Martwy
Poprzedni zawód: Właściciel i zarządca Osborn Industries.
Obywatelstwo: Amerykańskie
Status prawny: Brak kryminalnego rekordu
Miejsce urodzenia: Nowy York
Stan cywilny: Żonaty
Znani krewni: Norman Osborn (ojciec), Liz Allan Osborn (żona), Norman Osborn Junior (syn), Gabriel Osborn (przyrodni brat), Sarah Osborn (przyrodnia siostra)
Znani powiernicy: Peter Parker
Znani sojusznicy: Spider-Man, Molten Man
Główni wrogowie: Hobgoblin I (Kingsley), Hobgoblin II (Macendale) i własna osobowość
Stałe miejsce pobytu: Martwy
Poprzednie miejsce pobytu: Nowy York
Obecna przynależność do grup: Brak
Poprzednia przynależność do grup: Brak
Wykształcenie: Ukończony college
Poziom siły: Zwykły człowiek, do czasu stania się Zielonym Goblinem
Moce: Brak
Wyposażenie: Brak
Bronie: Brak
Ograniczenia: Szok wywołany śmiercią ojca zaprowadził go na skraj szaleństwa, czego efektem było rozwinięcie się u niego drugiej osobowości.

Harry Osborn był synem zamożnego i przedsiębiorczego biznesmena, Normana Osborna, właściciela – Oscorp. Poznaliśmy go jako snobistycznego i bogatego ucznia collegu, w którym kształcił się Peter Parker. Pochodzący z wpływowej rodziny, Harry nie miał problemów z nawiązaniem znajomości ze szkolnymi kolegami w przeciwieństwie do Petera, którego uważał za zarozumiałego kujona. Z czasem ta dwójka dostrzegła, że ma ze sobą wiele wspólnego.

Harry został serdecznym przyjacielem Petera. Jeszcze w collegu zaproponował Peterowi, aby został jego współlokatorem w przytulnym mieszkaniu opłacanym przez Normana Osborna. Wielokrotnie zwierzał się przyjacielowi ze swoich problemów związanych z rodziną. Harry znajdował się pod ciągłą presją, ponieważ pragnął uzyskać akceptacje ze strony surowego ojca, którego uważał za wzór człowieka. Młody Osborn obawiał się, że nigdy nie dorówna rodzicowi i nie udowodni, że jest godny bycia jego synem. Jego marzeniem było usłyszenie z ust ojca następujących słów: „Jestem z Ciebie dumny Harry”. Kompleks niższości spowodował, że Osborn zaczął brać narkotyki, aby zapomnieć o życiowych problemach. Tymczasową poprawę przynosiły randki z Mary Jane Watson, jednak po zerwaniu z atrakcyjną dziewczyną, Harry ponownie popadł w nałóg.

Po śmieci ojca z rąk Spider-Mana, przeżył szok, który zaprowadził na skraj szaleństwa. Zaczął obwiniać bohatera za wszystkie swoje niepowodzenia i przysiągł mu zemstę. Przyjął tożsamość Zielonego Goblina. W międzyczasie poślubił przyjaciółkę Parkera, Liz Allan, z którą miał syna Normana Juniora. Harry ostatecznie zginął na wskutek efektu ubocznego wywołanego przez formułę Goblina. Umarł jednak jako przyjaciel Spider-Mana, a nie jego zaciekły wróg.

Autor: Dawidos


Related Articles

About Author

Majk