komiksy: 1886 komiksy polskie: 155 seriale animowane: 112 biografie: 59

Ned Leeds

Ned LeedsWzrost: cm
Waga: 72 kg
Oczy: Niebieskie
Włosy: Brązowe
Znaki szczególne: Brak
Prawdziwe imię: Edward „Ned” Leeds
Obecny pseudonim: Hobgoblin III
Poprzedni pseudonim: Brak
Podwójna tożsamość: Sekretna, do czasu odkrycia przez Macendale’a
Obecny zawód: Martwy
Poprzedni zawód: Reporter Daily Bugle, po praniu mózgu szalony kryminalista
Obywatelstwo: Amerykańskie
Status prawny: Niekarany (zmarł, zanim go otrzymał)
Miejsce urodzenia: Brooklyn, Nowy York
Stan cywilny: Żonaty
Znani krewni: Betty Brant Leeds (żona)
Znani powiernicy: Betty Brant Leeds, Richard Fisk
Znani sojusznicy: Hobgoblin I (Roderick Kingsley), Rose I (Richard Fisk, który uważał go za prawdziwego Hobgoblina) i jego przyjaciel Alfredo Morelli
Główni wrogowie: Spider-Man, Kingpin, Hobgoblin I (Roderick Kingsley), Hobgoblin IV (Jason Macendale) i Foreigner
Obecne miejsce pobytu: Martwy
Poprzednie miejsce pobytu: Nowy York, Daily Bugle (jako reporter), przypuszczalnie kryjówki Green Goblina i Hobgoblina (jako Hobgoblin III)
Obecna przynależność do grup: Brak
Poprzednia przynależność do grup: Brak
Wykształcenie: Wyższe, ukończone studia na kierunku dziennikarstwo
Poziom siły: Zwykły człowiek (przed praniem mózgu), nieco podwyższony (jako Hobgoblin III) w wyniku intensywnych ćwiczeń fizycznych
Moce: Brak, w przeciwieństwie do innych Goblinów nie zażył formuły dającej nadludzką siłę i zdolność regeneracji.
Umiejętności: Dobrze wytrenowany, był też znakomitym reporterem i świetnym dziennikarzem śledzczym o wysokim poziomie dedukcji.
Wyposażenie: Powietrzny glider zasilany przez miniaturowy silnik o prędkości 90 mil na godzinę, o wadze 400 funtów.
Bronie: Bomby produkcji Jacka O’Lanterna, ostro zakończone metalowe skrzydła i rękawice zdolne do wyzwolenia ładunku elektrycznego o napięciu 10 000 Voltów
Ograniczenia: Został poddany praniu mózgu przez prawdziwego Hobgoblina i stał się szalony. To pchnęło go na niebezpieczny grunt, w końcu stał się tak niezrównoważony i niebezpieczny, że Roderick Kingsley postanowił się go pozbyć.
Pierwszy występ: Amazing Spider-Man #18 (jako Ned Leeds), Amazing Spider-Man #275 (jako Hobgoblin III)

Ned Leeds był świetnym reporterem Daily Bugle i dobrym znajomym Petera Parkera. Rywalizował z nim o względy atrakcyjnej Betty Brant, sekretarki Jamesona. Betty pokochała Neda i wyszła za niego za mąż. Krótko potem Leeds awansował na publicystę gospodarczego Daily Bugle. Jego życie stało się piękne – miał dobrze płatną pracę oraz piękną i kochającą żonę. Szczęście nie trwało jednak wiecznie.

W czasie walki Spider-Mana z Hobgoblinem I (Roderick Kingsley) Ned znajdował się w pobliżu pojedynku. Czekał w ukryciu, do momentu gdy zobaczył, że pokonany Hobgoblin wydostał się z rzeki bez maski na twarzy. Chcąc ujrzeć oblicze przestępcy, podążył za nim do jego kryjówki. Kiedy zbliżył się na niebezpieczną odległość, Hobgoblin uderzył go w głowę i uwięził. Następnie poddał go praniu mózgu za pomocą bioelektrycznego urządzenia i wmówił mu, że jest prawdziwym Hobgoblinem. Początkowo wykorzystywał Neda do wykradania akt z Daily Bugle, później stwierdził, że jest on idealnym kandydatem do ryzykownych potyczek.

Jako reporter Ned śledził Richarda Fiska, od którego zamierzał dowiedzieć się prawdy o jego ojcu, Kingpinie. Odkrył przed nim swoją drugą tożsamość i pomógł mu stać się Rosem. Oczywiście Roderick, dzięki ukrytemu agentowi, śledził na bieżąco poczynania Leedsa. Niestety, zmiany psychiczne miały również wpływ na życie osobiste dziennikarza: kontakty z żoną i kolegami z pracy pogorszyły się na wskutek wzrastającej agresji Leedsa.

Chwiejność emocjonalna Neda spowodowała, że jego żona szukała pocieszenia w ramiona Flasha Thompsona. Poważnie umysłowo chory Leeds stał się zazdrosny i postanowił rozprawić się z konkurentem. Uwięził Flasha, przebrał go w strój Goblina i podrzucił policji. Gdy Thompson został oczyszczony z zarzutów, Ned uznał, że jedyną drogą pozbycia się Flasha będzie jego zabójstwo. Zamach się nie udał, a Ned ujawnił przed Betty przypadkowo swoją drugą tożsamość. Załamany tym niepotrzebnym odkryciem wrócił do swojej kryjówki.

Jako Hobgoblin także zmienił swoje zachowanie – wydał Kingpinowi swego bliskiego przyjaciela, Richarda. Roderick stwierdził, że Ned stał się zbyt niezależny i postanowił go zlikwidować. W przestępczym świadku rozpowszechnił informację, że jest on Hobgoblinem. Niedługo potem Ned wyjechał do Berlina. Tam został zamordowany przez najemników Foreignera, wynajętego przez Jasona Macendale’a znanego jako Jack O’Lantern, który chciał przejąć jego obowiązki jako Hobgoblin. Przed śmiercią otrzymał celowo od Kingsley’a w paczce kostium goblina, który automatycznie założył, przez co po znalezieniu jego ciała uznano go winnym wszelkich zbrodni popełnionych jako Hobgoblin. Po sprowadzeniu zwłok do Stanów Zjednoczonych Ned został pochowany na jednym z cmentarzy Nowego Yorku.

Dzięki staraniom swojej żony Betty współpracującej z Flashem i Spider-Manem, jego imię zostało ostatecznie oczyszczone, gdy wyszły na jaw powiązania Rodericka Kingsley’a z Hobgoblinem.

Autor: Dawidos


Related Articles

About Author

Majk