komiksy: 1887 komiksy polskie: 155 seriale animowane: 112 biografie: 59

Betty Brant

Betty BrantWzrost: 170 cm
Waga: 57 kg
Oczy: Brązowe
Włosy: Brązowe
Znaki szczególne: Wygląda słodko i niewinnie, ale jest tygrysicą w przebraniu.
Prawdziwie imię: Elizabeth „Betty” Brant Leeds
Obecny pseudonim: Brak
Poprzedni pseudonim: Brak
Podwójna tożsamość: Brak
Obecny zawód: Śledczy dziennikarz
Poprzedni zawód: Osobista sekretarka
Obywatelstwo: Amerykańskie
Status prawny: Brak kryminalnego rekordu
Miejsce urodzenia: Filadelfia, Pensylwania
Stan cywilny: Wdowa
Znani krewni: Matka (zmarła), Bennett Brant (brat, zmarły), Ned Leeds (mąż, zmarły)
Znani powiernicy: Peter Parker
Znani sojusznicy: Spider-Man, Flash Thompson, redakcja Daily Bugle
Główni wrogowie: Dr Octopus, Hobgoblin, Mr. Fear, Panna Arrow (Ero)
Główne miejsce pobytu: Nowy York
Poprzednie miejsce pobytu: Filadelfia
Obecna przynależność do grup: Daily Bugle
Poprzednia przynależność do grup: Kult Miłości
Wykształcenie: Nieukończona szkoła średnia
Poziom siły: Normalny
Moce: Brak
Umiejętności: Dziennikarstwo, sztuki walki
Wyposażenie: Brak
Bronie: Różne bronie używane w sztukach walki
Ograniczenia: Nie może się umówić z normalnym facetem.

Betty Brant była osobistą sekretarką J.J Jamesona, pracującą dla Daily Bugle i pierwszą miłością Petera Parkera. Wychowana przez samotną matkę i rozczarowana słabej woli bratem Bennettem, młoda Betty odczuwała pociąg do silnych mężczyzn. W szkole średniej spotykała się ze studentem uniwersytetu Gordonem Savinskim, przyjacielem jej starszego brata. Niestety Gordon był lekkomyślnym i namiętnym miłośnikiem hazardu. W swój nałóg wciągnął brata Betty i obaj zaciągnęli ogromny dług u gangstera Blackiego Gaxtona. Gordon bezdusznie opuścił Bennetta, zmuszając rodzinę Brant do samotnego spłacenia długów. Po wizycie zbirów Gaxtona matka Betty doznała trwałego uszkodzenia mózgu. Na jej córkę spadł obowiązek opieki nad rodziną i utrzymania domu.

Betty zrezygnowała z nauki w szkole, aby podjąć pracę i zacząć zarabiać pieniądze na opiekę medyczną dla matki oraz spłatę długów jej brata. Znalazła posadę jako sekretarka w Daily Bugle. Przed wypadkiem jej matka była bowiem osobistą sekretarką Jamesona i z powodu szacunku dla pani Brant właściciel Daily Bugle zaoferował jej córce pracę. Betty przyjęła jego propozycję i szybko udowodniła swoją sumienność, pracowitość oraz profesjonalizm.

W pracy Betty poznała Petera Parkera, fotografa robiącego zdjęcia Spider-Mana. Betty dostrzegała w nim uderzające podobieństwo do Gordona, ale w przeciwieństwie do niego uważała go za cichego, poważnego i odpowiedzialnego człowieka, przy którym czuła się bezpiecznie. Pierwszą intymną rozmowę przeprowadziła z Peterem po ataku Vulture’a na redakcję Daily Bugle. Szybko narodziło się między nimi uczucie i oboje zostali parą.

Pamiętając nieudany związek z Gordonem, Betty martwiła się niebezpieczną pracą Petera, która wymagała od niego fotografowania kryminalistów i superłotrów. Kiedy przestępcza grupa Enforcers zwróciła się do niej z żądaniem spłaty pieniędzy, Betty postanowiła wyjechać z miasta, aby chronić Petera przed niebezpieczeństwem. Chcąc spłacić raz na zawsze długi brata, dziewczyna zgodziła się pomóc Doktorowi Octopusowi w uwolnieniu Blackiego Gaxtona. W wyniku tego zginął jej brat Bennett, który własnym ciałem zasłonił ją przed kulą. Załamana Betty obwiniała początkowo za tę tragedię Spider-Mana.

Betty wróciła do pracy w Daily Bugle, ale nie odnalazła w Nowym Yorku spokoju i bezpieczeństwa. Została porwana przez Doktora Octopusa i stała się kartą przetargową w rozgrywkach między Sinister Six, a Spider-Manem. Następnie znalazła się na celowniku byłego chłopaka, Gordona, który stał się ochroniarzem mafii. Spider-Man pokonał wszystkich jej przeciwników, ale Betty dalej nie darzyła go zaufaniem.

Betty była często zazdrosna o różne koleżanki Petera i często zarzucała chłopakowi, że nie poświęca jej zbyt dużo czasu lub czuję się nią znudzony. Na częstš nieobecność Petera reagowała spotkaniami z Nedem Leedsem, reporterem Daily Bugle. Wkrótce Ned zaproponował jej małżeństwo. Betty nadal kochała Petera, ale pragnęła stabilności, jaką reprezentował Ned. Peter uznał, że życie Betty będzie lepsze bez Spider-Mana i celowo zachował się jak prostak, aby zniechęcić do siebie dziewczynę. Widząc rannego po walce z Octopusem Petera, Betty stwierdziła, że nie może kochać mężczyznę, którego życie jest tak zagrożone. Wyjechała na pewien czas z miasta, a kiedy wróciła jej związek z Parkerem był już przeszłością. W takiej sytuacji Betty wyraziła zgodę na propozycję Neda.

Betty i Ned pobrali się, mimo natrętnego kryminalisty o pseudonimie Mirage, który chciał okraść zaproszonych na wesele gości. Jameson wysłał młodą parę na „pracowity miesiąc miodowy” do Europy, aby Ned mógł tam działać jako zagraniczny korespondent. Gdy Ned ciężko pracował, Betty czuła się samotna i rozgoryczona. Rozchodząc się z Nedem i wracając do Nowego Yorku, szukała pociechy w Peterze, którego zachęcała do odnowienia dawnego romansu. Kiedy zdenerwowany Ned przyjechał walczyć o Betty, Peter udał, że wcale nie był zainteresowany jego żoną i oznajmił, że nie chcę już nikogo z nich więcej widzieć. Zaskoczeni tym wyznaniem, Betty i Ned wyjechali, aby odbudować swoje małżeństwo.

W małżeństwie Betty ponownie zaczęło się coś nie układać. Ned stał się zaborczy, agresywny i niezrównoważony. Betty zupełnie nie poznawała swojego męża. Nie wiedziała jednak, że Ned padł ofiarą Rodericka Kingsleya, który poddał go praniu mózgu i uczynił z niego postrach Nowego Yorku, Hobgoblina. Dziwne zachowanie współmałżonka pchnęło ją w ramiona Flasha Thompsona.

Przeczuwając tragedię, opuściła męża. Zazdrosny Ned porwał Thompsona, przebrał go w swój strój i podrzucił policji. Jednak po oczyszczeniu go z zarzutów prawdziwy Hobgoblin przybył, aby ostatecznie zakończyć żywot Flasha. Przedtem ściągnął maskę, aby pokazać rywalowi, kto jest jego oprawcą. W tym czasie do pokoju weszła Betty i zobaczyła twarz szaleńca (czyli swego męża, Neda). Na jej widok zemdlała. Niedługo potem Ned został zamordowany przez agentów Foreignera wynajętych przez Jasona Macendale’a. Pogrzeb wywołał u wdowy poczucie żalu i winy. Załamana podwójnym życiem Neda, Betty popadła w obłęd urojeniowy i zaczęła miewać halucynacje.

Próbując odnaleźć sens swojej egzystencji, wstąpiła do Kultu Miłości, porzucając swoją dotychczasową pracę i Flasha dla życia we wspólnocie kultu. Sektę prowadził charyzmatyczny Teacher, szarlatan i rzekomy uzdrowiciel, który pozbawiał jej członków całego majątku. Spider-Man, Flash i Reverend Tolliver połączyli siły, aby wyzwolić Betty spod wpływu Teachera, którego kult został strawiony przez ogień. Przywrócona do zdrowia psychicznego przez Tollivera, ale pozbawiona rzeczy osobistych Betty wprowadziła się do Flasha.

Podczas inwazji demonów na Nowy York znanej jako Inferno, w życiu Betty nastąpił przełomowy moment. Gdy podające się za Spider-Mana i Neda demony zaatakowały dom Flasha, Betty odnalazła w sobie wystarczająco dużo siły i użyła jej, aby uratować siebie i Flasha przed potworami. Niestety w trakcie tej walki dom Thompsona uległ zniszczeniu. Później, kiedy kontrolujący emocje łotr o imieniu Mister Fear (Alan Fagan) namawiał Betty do zabicia Spider-Mana, kobieta odmówiła i pomogła w pokonaniu Fagana. Zaczęła wreszcie rozumieć i przezwyciężać strach przed samotnością wynikający z desperackiego przywiązania do mężczyzn w jej życiu.

Betty zerwała z Flashem i rozpoczęła długi proces przywrócenia samej siebie do życia. Rezygnując ze stanowiska sekretarki, Betty podjęła pracę jako dziennikarz śledczy dla Daily Bugle. Jej pierwszą sprawą było wyśledzenie zabójców jej męża. Ucząc się wschodnich sztuk walki i celnego strzelania, Betty poradziła sobie bardzo dobrze w pojedynku obok Spider-Mana ze skrytobójcami Foreignera. Poznała więcej szczegółów dotyczących okoliczności śmierci Neda. Mniej skuteczne było jej śledztwo nad aferą F.A.C.A.D.E, w której to skradziono wysoko zaawansowany technicznie pancerz bojowy, którego użyto do morderstwa kolegi Betty, fotoreportera Daily Bugle o imieniu Lance Bannon. Spider-Man i Betty zniszczyli pancerz, ale sprawca jego ucieczki nie został nigdy poznany.

Jednym z podejrzanych o kradzież pancerza był przemysłowiec Archer Bryce, który interesował się Betty nie tylko ze względów zawodowych. Nic jednak nie wynikło ze związku Betty i Bryce’a, podobnie jak z ostatnich prób Flasha, aby obudować swój romans z dziewczyną. Równie krótkotrwałe było romantyczne zauroczenie Benem Reillym, który został zamordowany przez Green Goblina.

Największym triumfem w karierze Betty było poznanie prawdziwej tożsamości Hobgoblina, którym okazał się biznesmen Roderick Kingsley, częściowo odpowiedzialny za śmierć jej męża. Rozwiązanie sprawy Hobgoblina było również osobistym sukcesem Betty, ponieważ pozwoliło jej oczyścić imię zmarłego męża. Betty dalej kontynuje pracę dziennikarza pod kierownictwem Jamesona i redaktora naczelnego Daily Bugle Robertsona. Utrzymuje także bliskie kontakty z pozostałymi pracownikami redakcji takimi jak: Glory Grant, Kathyrn Cushing, Ben Urich, Jessica Jones i Kat Farrell.

Całkiem niedawno, poznała dawną koleżankę Parkera ze studiów, Deborah Whitman, która napisała książkę, o tym jak Peter Parker/Spider-Man zrujnował jej życie. Gdy jednak okazało się, że Daily Bugle maczało palce w stworzeniu książki oczerniającej Spider-Mana, Betty w tajemnicy podesłała tę informacje konkurencyjnej gazecie, Daily Globe. Po wyjawieniu tego nadużycia Jonah Jameson, obawiający się możliwego procesu o zniesławienie, polecił Betty wykryć, skąd pochodził przeciek.

Betty wspierała silnie Petera po tym, jak jego ciotka została postrzelona przez snajpera Kingpina. Ponownie zaczęła spotykać się z Flashem, którego spotkała na premierze książki Whitman. Kobieta była tak zadowolona z wyzdrowienia Thompsona, że pocałowała go, wywołując zazdrość tajemniczej pielęgniarki, panny Arrow, która spotykała się z Flashem. Arrow miała niecne plany wobec swojego chłopaka, dlatego też musiała pozbyć się Betty. Podczas kolacji z Flashem w restauracji, Betty została zaatakowana w toalecie przez tysiące pająków należących do ciała Arrow, która podrzuciła na miejsce narkotyki. Betty została uznana przez właściciela lokalu za narkomankę, a Flash zaczął powątpiewać w jej prawdomówność. Betty oczyściła swoje imię, pomagając Spider-Manowi w ostatniej konfrontacji z Arrow, która okazała się totemistyczną istotą dążącą do rozrodu w ciele Flasha, a następnie Parkera.

Autor: Dawidos


Related Articles

About Author

Majk