komiksy: 1831 komiksy polskie: 150 seriale animowane: 112 biografie: 59

Liz Allan

Liz AllanWzrost: cm
Waga: 63 kg
Oczy: Niebieskie
Włosy: Blond
Znaki szczególne: Atrakcyjna kobieta
Prawdziwe imię: Elizabeth „Liz” Allan Osborn
Obecny pseudonim: Brak
Poprzedni pseudonim: Brak
Podwójna tożsamość: Brak
Obecny zawód: Bezrobotna
Poprzedni zawód: Pielęgniarka, urzędniczka w firmie Osborn Industries
Obywatelstwo: Amerykańskie
Status prawny: Aresztowana za próbę napadu rabunkowego
Miejsce urodzenia: Queens, Nowy York, USA
Stan cywilny: Wdowa
Znani krewni: Norman Osborn Jr (syn), Harry Osborn (mąż, zmarły), Norman Osborn Sr. (teść), Wilson Allan (ojciec), Doris Raxton (matka) Mark Raxton (przyrodni brat)
Znani powiernicy: Harry Osborn (zmarły), Peter Parker, Molten Man
Znani sojusznicy: Molten Man, Spider-Man
Główni wrogowie: Green Goblin, Mysterio, Hobgoblin (Kingsley)
Główne miejsce pobytu: Forest Hills
Poprzednie miejsce pobytu: Nowy York
Obecna przynależność do grup: Brak
Poprzednia przynależność do grup: Brak
Wykształcenie: Ukończony college
Poziom siły: Zwykły człowiek
Moce: Brak
Umiejętności: Wytrzymała psychicznie życie zakłócane przez nadprzyrodzonych przyjaciół i krewnych. Zdolna pielęgniarka i bizneswoman.
Wyposażenie: Brak
Bronie: Brak
Ograniczenia: Odpowiedzialność bycia matką zmusza ją do wyrzeczeń

Liz Allan poznaliśmy jako najpiękniejszą uczennicę szkoły Midtown High, w której uczył się Peter Parker. Była córką właściciela hotelu i matki pochodzącej z prowincji. Miała przyrodniego brata o imieniu Mark Raxton znanego jako Molten Man. Często widziano ją w towarzystwie Flasha Thompsona oraz znajomych: Jasona Ionella, Tiny’ego McKeevera i Sally Avril. Należała do paczki dokuczającej i czepiającej się Petera Parkera. Jednakże kiedy ujrzała go broniącego Betty Brant z rąk Doktora Octopusa, doceniła jego odwagę. Chciała się z nim umówić, ale Parker darzył już uczuciem Betty. Zainteresowanie panny Allan „molem książkowym” wzbudzało zazdrość u Flasha Thompsona.

Po ukończeniu szkoły, Liz powiadomiła Petera, że opuszcza hałaśliwe towarzystwo. Miała dosyć bycia uważaną za głupią blondynkę. Powróciła na krótko po śmierci Gwen Stacy. Zamierzała zwrócić się z prośbą o radę do Petera, który był jedyną osobą godną jej zaufania. Obawiała się o swego przyrodniego brata, Maxa, który jako Molten Man stracił rozum i przechodził kryzys tożsamości. Liz została na dłużej i dołączyła do kółka najbliższych przyjaciół Parkera.

Kiedy Harry Osborn poszukiwał psychiatry (aby wyzbyć się swojego drugiego „ja” – Zielonego Goblina), Liz pracowała jako pielęgniarka w szpitalu. Wkrótce zaczęła spotykać się z synem Osborna, w którym się zakochała. Niestety Molten Man ponownie stracił kontrolę nad swoim zachowaniem i Liz, chcąc mu pomóc, podjęła próbę kradzieży leków z miejsca pracy. Za ten czyn została aresztowana. Zawstydzona i załamana, że splamiła reputację swojego chłopaka, zerwała z Harrym.

Po tym jak młody Osborn i Spider-Man rozprawili się z trzecim Zielonym Goblinem (psychiatrą Harry’ego Bartem Hamiltonem), Harry powrócił do domu i zastał czekającą na niego narzeczoną. (Osborn był wówczas świeżym zarządca Oscorpu). Oboje przenieśli się na Long Island i pobrali się. Ponownie spotkali się ze Spider-Manem, gdy Roderick Kingsley (oryginalny Hobgoblin) zaczął zagrażać rodzinie Osbornów. W tym czasie urodził się syn Norman Junior, a Harry i Liz przyjęli pod swój dach eksmitowane małżeństwo Parkerów.

Niestety Harry znowu zaczął tracić rozum, a Liz musiała dawać sobie radę z szaleństwem męża. Po jego śmierci (na wskutek zatrucia formułą Goblina), została młodą wdową. Zgodnie z życzeniem Harry’ego ego przejęła funkcję zarządcy spółki Oscorp. W tym czasie młody Norman został porwany przez cybernetyczne „Gobliny”. Syna Liz uratowali Spider-Man i Molten Man. Po powrocie Normana Osborna zza grobu, Liz straciła kontrolę nad firmą.

Po traumatycznych przeżyciach Liz zaczęła spotykać się z Foggym Nelsonem, wspólnikiem Matta Murdocka (Daredevil). Para zerwała ze sobą, gdy Mysterio wrobił Nelsona w romans z przyjaciółką Daredevila. Liz uznała, że Foggy zawiódł ją tak, jak jej poprzedni partnerzy, i zakończyła znajomość z adwokatem.

Po zdemaskowaniu Spider-Mana, Liz została wplątana przez Molten Mana w intrygę Chameleona, który zamierzał uderzyć w bliskich Petera Parkera. Obawiając się o bezpieczeństwo swojego syna, szantażowana Liz wciągnęła Spider-Mana w pułapkę zorganizowaną w jej domu. Spidey przy pomocy Black Cat udaremnił ten niecny plan.

Obecnie Liz jest na bezrobociu, zajmuje się wychowywaniem syna i ma żal do Petera Parkera, że jako Spider-Man sprowadził tyle nieszczęścia na jej rodzinę.

Autor: Dawidos


Related Articles

About Author

Majk