komiksy: 1647 komiksy polskie: 114 seriale animowane: 111 biografie: 59

Spider-Man/Peter Parker

Spider-ManWzrost: 180 cm
Waga: 80 kg
Oczy: Brązowe
Włosy: Ciemne
Znaki szczególne: Brak
Prawdziwe imię: Peter Benjamin Parker
Obecny pseudonim: Brak
Poprzedni pseudonim: Friendly Neighborhood Spider-Man, Amazing Spider-Man, Sensational Spider-Man, Spectacular Spider-Man, Tiger, Spidey, Webhead, Webslinger, Wall-crawler, Bag-Man, Captain Universe, Spider-Hulk, Spider-Phoenix, Puny Parker, Masked Marvel, Man-Spider, „Little Man”, Hornet, Dusk, Ricochet, Prodigy, Black Marvel, Green Hood, Bombastic Bag-Man, Amazing Bag-Man, Scarlet Spider, Spider-Morpohosis, Spider-Boy, Mad Dog 336, Peter Palmer
Podwójna tożsamość: Publicznie znana
Obecny zawód: Asystent trenera w liceum
Poprzedni zawód: Niezależny fotograf, pracownik naukowy, nauczyciel w liceum
Obywatelstwo: Amerykańskie
Status prawny: Niekarany, oskarżony o morderstwo, w rezultacie uniewinniony, obecnie poszukiwany zbieg
Miejsce urodzenia: Nowy York, Nowy York
Stan cywilny: Żonaty
Znani krewni: Richard Parker (ojciec, martwy), Mary Parker (matka, martwa), Benjamin Parker (wujek, martwy), May Parker (ciotka), Mary Jane Watson (żona), May Parker (córka, martwa), Ben Reilly (klon, martwy), Kaine (klon)
Znani powiernicy: Mary Jane Watson, May Parker
Znani sojusznicy: Black Cat, Avengers, Fantastic Four, Madame Web, Scarlet Spider i wielu innych
Główni wrogowie: Venom, Doctor Octopus, Green Goblin, Vulture, Hobgoblin i wielu wielu innych
Główne miejsce pobytu: Nowy York
Poprzednie miejsce pobytu : Portland
Obecna przynależność do grup: New Avengers (nielegalna drużyna)
Poprzednia przynależność do grup: Współpracował z wieloma grupami m.in Avengers, Fantastic Four, Outlaws i Secret Defenders. Należał do redakcji Daily Bugle i personelu Tri-Corp Research.
Wykształcenie: Wyższe, ukończony college na kierunku biofizyki, nieukończony doktorat z biochemii
Poziom siły: Nadludzki, zdolny do podniesienia ciężaru o wadze 15-25 ton
Moce: Pajęcza-siła, pajęcza-szybkość, pajęczy-zmysł, pajęczy chwyt (zdolność „przyklejania się” do ścian), pajęcza-regeneracja (w tym całkowita regeneracja w kokonie). Po mutacji przez Królową: produkcja organicznej sieci wypuszczanej z nadgarstków. Po zmartwychstaniu: widzenie w ciemności, reakcje włosów na kierunek wiatru, wyczuwanie wibracji sieci, przyczepianie obiektów do swojego ciała oraz ukryte „żądła” umieszczone w przedramionach.
Umiejętności: Zdolny fotograf, utalentowany naukowiec i wynalazca, prymus z dziedziny chemii i fizyki, czuły mąż i bratanek
Wyposażenie: Pajęczy pasek, „pajęcze pluskwy” wyczuwane przez jego szósty zmysł. Dawniej pajęczy sygnał i wyrzutnie sieci
Broń: Brak
Ograniczenia: Brak

Peter Parker został sierotą w wieku 6 lat; oboje rodzice zginęli w katastrofie lotniczej. Przeprowadził się do domu swego stryjostwa Bena i May Parkerów w Forest Hill w Nowym Yorku. Parker był niezwykle inteligentnym chłopcem – stał się jednym z najlepszych uczniów szkoły Midtown. Nieśmiałość Parkera i jego zainteresowanie nauką uczyniły z niego samotnika.

Pewnego popołudnia w szkole był pokaz sposobu obchodzenia się z odpadami z laboratorium atomowego. W pewnej chwili jakiś pająk dostał się w pole akceleratora cząstek i został napromieniowany. Pająk ten spadł na rękę Parkera, ukąsił go i zdechł. Ukąszone miejsce trochę bolało chłopca, gdy szedł do domu przez nieznaną sobie dzielnicę. Nagle napadła go banda chuliganów, a wówczas Peter, sam zdziwiony swoją siłą, bez trudu rozpędził ich. Uciekając z tego miejsca nie zauważył pędzącego samochodu. Musiał gwałtownie odskoczyć – ku swemu zdumieniu stwierdził, że znalazł się na ścianie na wysokości 10m, trzymając się jej tylko opuszkami palców. Gdy ostrożnie zsuwał się na dół zauważył, że jego poczucie równowagi jest znacznie lepsze niż kiedykolwiek przedtem. Parker szybko zrozumiał, że jego nowe możliwości, tak podobne do możliwości pająka, mają związek z ukąszeniem.

Peter ParkerWieczorem ciotka May posłała go z bielizną do pralni. Czekając na pranie oglądał w TV zapasy. Gdy spiker zapowiedział przyznanie nagrody temu z widzów, który zdoła utrzymać się w ringu w walce z zawodowcem co najmniej przez trzy minuty. Parker postanowił wypróbować swoje nowe zdolności. Pobiegł do hali, gdzie odbywały się zawody, włożył maskę by uniknąć rozpoznania i podjął wyzwanie – z łatwością pokonał swego przeciwnika. Oglądający tę walkę producent telewizyjny zaproponował mu występ w swoim programie. Parker chętnie przyjął ofertę, postanawiając, że dzięki swym nowym talentom zostanie kaskaderem. Przyjął pseudonim Spider-Man czyli Człowiek-Pająk.

Przez wiele kolejnych wieczorów Parker prowadził doświadczenia z wieloma rozmaitymi substancjami, które przynosił ze szkolnego laboratorium. Otrzymał w ten sposób ciecz, która po zastygnięciu stawała się elastyczną masą o właściwościach podobnych do nici pajęczyny. Wymyślił też tzw. „sieciowody”, czyli wystrzeliwacze tej masy, przystosowane do umocowania na przegubach rąk. Po naciśnięciu specjalnych przycisków wyrzucały one tę jakby pajęczynę, którą nazwał „sieciosplotem”. Zaprojektował i wykonał specjalny strój, rodzaj kombinezonu na całe ciało, z kapturem i maską. Występując w takim przebraniu Parker odniósł wielki sukces jako Człowiek-Pająk. Gdy zamierzał już wyjść po swym występie, zauważył że strażnik goni jakigoś uciekającego typa. Parker nie widział potrzeby włączania się do pogoni. Typ ten, który okazał się złodziejem, zdążył umknąć. Strażnik miał pretensje do Parkera, że mu nie pomógł go złapać, ale Peter arogancko odrzekł, że jego rolą są występy a nie łapanie złoczyńców. Parker zapomniał o tym wydarzeniu.

Kilka dni później zastał przed domem policjantów, od których dowiedział się, że stryj Ben został właśnie zamordowany przez włamywacza. Pozostawione ślady prowadziły do pobliskiego magazynu, który właśnie był otaczany przez policję. Pełen żalu po utraconym opiekunie rzucił się w pogoń za mordercą. Dzięki swym umiejętnościom Człowieka-Pająka dostał się do wnętrza, złapał drania i wówczas rozpoznał w nim złodzieja, którego nie chciało mu się zatrzymać kilka dni wcześniej w Telewizji. Uzmysłowił sobie, że gdyby wtedy postąpił jak należało, zapobiegłby śmierci swego stryja. Żałując poniewczasie Peter Parker zrozumiał, że z wielką siłą powinna iść w parze wielka odpowiedzialność.

Po śmierci Bena Peter Parker i jego ciotka May żyli w niedostatku. Peter liczył na dalsze występy w telewizji ale przeszkodził mu w tym J. Jonah Jameson, który w swojej gazecie „Daily Bugle” podjął wielką kampanię przeciw Człowiekowi-Pająkowi. Parker zaczął zarabiać trochę pieniędzy, sprzedając redakcji zdjęcia samego siebie w akcjach zwalczania przestępczości przy pomocy swego niezwykłego ekwipunku. Do tych zdjęć używał aparatu fotograficznego Leica z automatycznym naciągiem filmu, który został mu po stryjku Benie. Mimo, iż kampania obrzucania błotem Człowieka-Pająka nie bardzo się Jamesonowi powiodła, Spider-Mana zaczęto traktować jak trochę podejrzaną postać.

Bohaterska reputacja Spider-Mana rosła bardzo szybko. Na drodze Spidera stanęli Doctor Octopus, Sandman, Doctor Doom, Lizard, Electro, Mysterio, Zielony Goblin i Kraven Łowca. Wiele z tych wrogów zrezygnowało ze swojej przestępczej kariery na rzecz zemsty na zamaskowanym bohaterze. Peter dalej sprzedawał zdjęcia ze swoich pojedynków, chcąc zarobić pieniądze na pokrycie kosztów leczenia cioci May. Z kolei Jameson dalej wykorzystywał zdjęcia do publicznego atakowania wizerunku Spider-Mana.

Spider-ManPewny siebie Peter zaczął zmieniać również swój szkolny wizerunek. Nawet najbardziej popularna dziewczyna w klasie Liz Allan zaczęła się nim interesować. Zazdrosny chłopak Liz, szkolny osiłek i gwiazda sportowa, Flash Thompson wyzwał Petera na pojedynek bokserski i przegrał, sprawiając, że Peter zyskał jeszcze większy szacunek w klasie. Parker także zaczął spotykać się z sekretarką Daily Bugle, Betty Brant. Kiedy zginął jej brat, Bennett Brant, Peter zrozumiał, że jego druga tożsamość jest niebezpieczeństwem dla tych, których kocha.

Peter co dzień borykał się ze swoją zamaskowaną działalnością, pół-etatową pracą, słabnącym zdrowiem cioci May i brakiem pieniędzy. Coraz mniej czasu poświęcał swoim przyjaciołom, stając się coraz bardziej sfrustrowanym. Po ukończeniu szkoły Midtown High otrzymał prestiżowe wyróżnienie i możliwość studiowana na znanym uniwersytecie Empire State. Na studiach Peter odnalazł nowe życie. Po nieprzyjemnym wstępie, zaprzyjaźnił się z Harry Osbornem i Gwen Stacy. Był w stanie również dogadać się z Flashem Thompsonem. Cała trójka wolny czas spędzała w kawiarni Cofee Bean. Te przyjazne chwile przerywały starcia z niebezpiecznymi przeciwnikami. Najgroźniejszym okazał się Green Goblin, który porwał Spider-Mana i poznał jego tożsamość. Goblin nie zamierzał pozostać anonimową osobą i pokazał swoją prawdziwą twarz Parkerowi, twarz Normana Osborna, ojca Harry’ego. Norman przegrał jednak ostateczne starcie i doznał amnezji. Krótko potem Peter poznał Mary Jane Watson, siostrzenice Anny Watson, sąsiadki cioci May. Kiedy Flash zaciągnął się do wojska, Peter i Harry przenieśli się do lokatorskiego mieszkania opłacanego przez Normana Osborna.

Jednak życie nie było tak przychylne dla drugiej tożsamości Petera. Gdy nasiliła się kampania Jonaha Jamesona skierowana przeciwko Spider-Manowi, Peter zdecydował się zrezygnować ze swojej drugiej tożsamości. Symbolicznym aktem tego postanowienia było wyrzucenie kostiumu Spider-Mana do kosza na śmieci. Parker nie pozostał jednak długo wierny swojej decyzji i ostatecznie zdał sobie sprawe, że Spider-Man jest nieodłączną częścią jego życia.

Spider-ManPeter i Gwen Stacy stawali się sobie coraz bliżsi. Wkońcu zostali parą. Ich związkowi bacznie przyglądał się ojciec Gwen, kapitan policji George Stacy, który wielokrotnie wspierał Spider-Mana w jego walce z przestępczością. Niestety w czasie jednej z bitew Spidera z Dr. Octopusem spadający komin uderzył kapitana Stacy’ego, raniąc go śmiertelnie. Tuż przed śmiercią ojciec Gwen powiedział Spider-Manowi, aby był dobry dla jego córki, dając mu tym samym do zrozumienia, że wie kim naprawdę jest. Spider-Man stracił wiernego sojusznika, co więcej Gwen Stacy zaczęła obwiniać herosa za śmierć swojego ojca, co niezmiernie bolało związanego z nią Petera. Przez cały związek Peter był zmuszony oszukiwać ukochaną osobe. Jednak ich miłość przetrwała życiowe wyzwania, w tym uzależnienie Harry’ego od narkotyków i próbe pozbycia się przez Petera swoich pajęczych mocy (próbe nieudaną, bo jej skutkiem była transformacja w sześcioramiennego Spider-Mana).

Miłość Petera Parkera i Gwen Stacy mogła przerwać tylko śmierć. I tak się stało. Green Goblin (w którego ponownie wcielił się Norman Osborn po odzyskaniu pamięci) porwał dziewczynę i zrzucił ją ze szczytu Brooklyn Bridge. Spider-Man próbował ją ratować, ale zawiódł. W następstwie stoczył szaleńczą walkę z Goblinem, zakończoną śmiercią Osborna, którego zabiła własna lotnia. Harry Osborn był obserwatorem tego pojedynku i poprzysiągł zemste na Spider-Manie. Harry przejął dziedzictwo Osborna i poznając tożsamość Spider-Mana, porwał bliskie Peterowi osoby. Spider zdołał jednak zapobiec ich śmierci, rujnąc plan Harry’ego, który jako Goblin chciał dokończyć dzieło swego ojca. W tym czasie profesor Petera z ESU, Miles Warren rozpoczął przygotowania do planu zniszczenia Spider-Mana, którego obwiniał za śmierć Gwen Stacy (studentki, w której podkochiwał się). Przyjmując tożsamość Jackala, Warren stworzył klona Petera Parkera (znanego później jako Ben Reilly), gdy dowiedział się o jego drugiej tożsamości. Ostateczna walka zakończyła się porażką Jackala. On sam i stworzony przez niego klon zostali uznani za zmarłych.

W międzyczasie, Peter i Mary Jane doszli do wniosku, że ich wzajemne relacje to coś znacznie więcej niż przyjaźń. Przed ukończeniem studiów, Peter zaproponował MJ małżeństwo. Dziewczyna bała się jednak założenia rodziny (sama wychowywała się bowiem w patologicznej rodzinie) i odmówiła. Wyjechała z Nowego Yorku, aby rozwijać swoją kariere modelki na Florydzie. Mimo załamania, Parker ukończył studia i kontynuował dalszą naukę.

Bliscy przyjaciele Petera ze studiów odnaleźli sens życia. Liz Osborn zaczęła spotykać się z leczącym się psychiatrycznie Harrym Osbornem i wkrótce wyszła za niego za mąż. Flash, po odbyciu służby wojskowej, zaczął umawiać się na randki z Sha Shan. Betty Brant poślubiła reportera Daily Bugle, Neda Leedsa. Nawet ciocia May znalazła bratnią dusze w postaci Natana Lubensky’ego, pensjonariusza domu spokojnej starości. Radosny nastrój bliskich zaczął udzielać się również Peterowi, który po rozstaniu z MJ, powrócił do społecznego życia. Poszedł na kilka randek z Cissy Ironwood. Podobała mu się również wydziałowa sekretarka, Deborah Whitman, ale dziewczynie nie udało się zdobyć jego serca. Peter został także wykorzystany przez Amy Powell, która chciała wywołać zazdrość u swego chłopaka, Lance Bannona.

Zupełnie odmienną osobą była Black Cat (Czarna Kotka), którą pewnego razu napotkał Peter. Felicia Hardy była piękna, utalentowana i zdecydowana. Była także niepopularną złodziejką romantycznie zafascynowaną Spider-Manem. Peter starał się zawrócić Black Cat z drogi przestępstwa. Oboje zostali kochankami i partnerami w walce ze złem. Felicia sprawiała, że Peter spędzał coraz więcej czasu w kostiumie superbohatera. Jego życie stało się łatwiejsze. Nie zabrakło naturalnie w nim groźnych wrogów. Peter borykał się z zabójczym Hobgoblinem i symbiotycznym czarnym kostiumem, który próbował przejąć na nim kontrolę. Wspomagany przez Black Cat, zmierzył się z Doctorem Octopusem i Owlem. Walka ta omal nie kosztowała Felicje życie. Peter doszedł do wniosku, że bez swoich nadludzkich mocy Felicja byłaby kolejną dziewczyną cierpiącą z powodu jego działalności Spider-Mana. Kiedy Mary Jane wróciła do Nowego Yorku, zastała Petera i Felicje w słabych stosunkach. Ich drogi wkrótce rozeszły się. Mary Jane podjęła brzemienną w skutkach decyzje: powiedziała Peterowi, że wie o jego sekretnej tożsamości. Od tego momentu ich relacje nabrały większej głębi.

Jako Spider-Man, Peter przeżył boleśnie śmierć dobrego przyjaciela, kapitana policji, Jean DeWolffa z rąk zabójcy zwanego Sin-Eaterem. Peter był też świadkiem jak Flash Thompson został uznany za kryminaliste i zaaresztowany pod zarzutem bycia Hobgoblinem. Niedługo potem został zabity kolejny przyjaciel, Ned Leeds. Ale Peter miał teraz u boku Mary Jane. Zaproponował dziewczynie po raz drugi małżeństwo, a ta wyraziła zgodę. Nowożeńcy, radowali się wspólnym szczęściem, ale w ich życiu nie brakowało niebezpieczeństw. MJ była terroryzowana przez Kravena Łowce i dręczona przez Venoma, który znał sekretną tożsamość Petera. Mary Jane podziwiała swego męża i jego poczucie odpowiedzialności, ale nie była przygotowana na częstą samotność, strach i przeczucie, że Peter potrzebuje „Spider-Mana” bardziej niż jej samej.

spider-man4Tocząc liczne walki z przestępcami i stając naprzeciw małżeńskim wyzwaniom, Petera spotkało wkrótce coś nieoczekiwanego: powrót jego dawno uznanych za zmarłych rodziców. Peter uwierzył w ich zapewnienia i zdradził im nawet kim naprawde jest. Uczucie do rodziców zagłuszyło jego pajęczy instynkt. Państwo Parkerowie okazali się być robotami, agentami pracującymi dla Chameleona, który wcielał w życie plan zemsty zmarłego Harry’ego Osborna. Prawda o rodzicach zmieniła Petera. Jego serce coraz bardziej wypełniały gniew, nienawiść oraz ciemność.

Frustracja Petera wzrosła, gdy ciocia May doznała kolejnego ataku serca. Znajdując się w ogromnym stresie, omal nie pobił na śmierć Scorpiona, nawet gdy ten błagał go o okazanie litości. Parker spojrzał również śmierci w oczy. Zanim Doctor Octopus wyleczył go z trucizny Vulture’a, Peter zrozumiał, jak bardzo zależy mu na życiu.

Życie Petera skomplikowało się, gdy do Nowego Yorku powróciła postać z przeszłości, jego klon stworzony przez Jackala. Klon przeżył ostatnie starcie i włóczył się po kraju, jako Ben Reilly. Dowiedziawszy się o chorobie cioci May, powrócił do Nowego Yorku, aby tylko zobaczyć jak umiera. Ben przyjął tożsamość Szkarłatnego Pająka i przedstawiał się jako daleki kuzyn Petera. Peter i Ben zostali przyjaciółmi, niemal braćmi. Wprowadzani w błąd przed Dr. Sewarda Trainera, obaj uwierzyli, że Ben jest oryginałem, a Peterem klonem. Ben przejął więc role Spider-Mana, pozwalając pogodzonemu ze swoim losem Peterowi i Mary Jane cieszyć się normalnym życiem. Peter wrócił do swojej naukowej kariery, ale nie udało mu się zrobić doktoratu z biochemii. Gdy Mary Jane zaszła w ciąże, Peter przeniósł się z żoną do Portland.

Po powrocie do Nowego Yorku, czekała na nich bardzo niemiła niespodzianka. Zza grobu powrócił Norman Osborn, który okazał się inicjatorem całego pomysłu z klonami. Mimo odzyskania swoich pajęczych mocy, Peter nie zdołał zapobiec śmierci Bena Reilly’ego, która potwierdziła, że Ben był zawsze klonem. Co więcej Norman w nieznany sposób „pozbawił” Mary Jane dziecka i uprowadził córeczkę Parkerów. Jego machinacje poszły jeszcze dalej. Ciocia May ciągle żyła. Kobieta, która zmarła w domu Parkerów, była zatrudnioną przez Osborna aktorką, częścią planu, którego Peter nie poznał nigdy do końca.

Złączeni ponownie, Peter, Mary Jane i May wprowadzili się do luksusowego apartamentu. Ponadto, pojawienie się nowego Spider-Mana (Mattie Franklin czyli Spider-Woman III) sprawiło, że Peter obiecał MJ rezygnacje z kariery zamaskowanego herosa. Ale Peter nie był w stanie dotrzymać słowa. Kiedy anonimowy Stalker groził Mary Jane, Peter złamał obietnice. Jego żona wpadła w depresje. Nie czuła się dłużej potrzebną w życiu swego męża. Peter próbował ratować swoje małżeństwo, ale stracił tą możliwość, gdy samolot rzekomo wiozący Mary Jane eksplodował.

Peter poczuł się zagubiony. Ciocia May wróciła do starego domu na Forest Hills, a Peter zapoznał się z Randy Robertsonem i Glorią Grant. Randy złożył mu nawet propozycje wspólnego zamieszkania. W tym czasie Norman Osborn wcielił w życie swój plan: otumanił Petera i próbował uczynić go swoim dziedzicem. Będąc nawet zagubionym i zakłopotanym, Peter udowodnił swojemu wrogowi, że nie jest łatwym celem do manipulacji.

Tymczasem, Mary Jane nadal żyła, gdyż została porwana przez Stalkera. Spider-Man zdołał ją uratować, ale tylko po to, aby poznać jej decyzje: MJ nie mogła dłużej z nim już być. Rozstała się z Peterem (choć nie rozwiedli się) i przeniosła się na Zachodnie Wybrzeże. Peter wynajął lichą kawalkerę i rozpoczął nowe, kawalerskie życie, które zakłóciło przybycie tajemniczego jegomościa, Ezekiela. Ezekiel wyjaśnił Peterowi naturę jego pajęczych mocy i chciał zapewnić mu schronienie przed poszukującym go Morlunem. Przy pomocy Ezekiela, Parker rozprawił się z Morlunem, ale odniósł ciężkie obrażenia i postanowił porządnie wykurować się w swoim mieszkaniu. Nieoczekiwaną wizyte złożyła mu ciocia May, która zastała go śpiącego w łóżku, ciężko pobitego i zakrwawionego. Na podłodze leżały zaś strzępki jego kostiumu. Po pogodzeniu się z sekretem Petera, ciocia May rozpoczęła publiczną kampanie chwalenia Spider-Mana. May nakłoniła swego bratanka, aby podjął się pracy w swojej dawnej szkole jako nauczyciel fizyki.

Peter pogodził się z Mary Jane Watson na lotnisku w Denver. Oboje postanowili ponownie dać szanse swojemu małżeństwu. Peter zapewnił żonę o bezgranicznej miłości i potrzebie jej istnienia w jego życiu. Pogodzeni małżonkowie wrócili do Nowego Yorku.

Ezekiel chciał skraść moce Petera, dzięki magicznym rytuałom i poświęceniu Pająka, aby zachować własne. Gdy rytuał się rozpoczął, Ezekielowi powróciły zdrowe zmysły i uświadamiając sobie, co chciał zrobić, uratował Parkera, poświęcając własne życie.

Po powrocie do domu Parker dowiedział się od Mary Jane o dzieciach zmarłej dziewczyny, Gwen Stacy. Kilka lat wcześniej przespała się ona z jego wrogiem Normanem Osbornem, dając życie jego potomkom, dzieciom imieniem Gabriel i Sarah. Po swojej „śmierci”, Norman zabrał dzieci i zaczął aplikować im formułę Goblina. Gdy podrosły, zaczął wmawiać im, że to Peter jest ich ojcem i że to on odpowiedzialny jest za śmierć ich matki. Ostatecznie Pająk wyjawił im całą prawdę.

Osborn zlecił Mac Garganowi, Scorpionowi porwanie ciotki May i wyjawił mu tożsamość Spider-Mana. Pająk musiał uwolnić Normana z więzienia, aby Skorpion wypuścił May. Przy okazji musiał stanąć do walki ze Złowieszczą Dwunastką, na której czele stanął Gargan połączony z symbiotem Venoma. Po tych wydarzeniach, Peter stanął na drodze Królowej, która zdołała za pomocš swoich umiejętności, przekształcić go w ogromnego pająka. Dzięki tej mutacji, Parker zyskał zdolność tkania sieci z pomocą własnego organizmu.

Ostatnio Peter dołączył do New Avengers, grupy pilnującej porządku w Nowym Yorku i walczącej z różnymi super-złoczyńcami. Działając jako Avenger, Peter musiał stanąć do walki z przestępczą organizacją Hydrą, która wyhodowała klony członków Avengers: Kapitana Ameryki, Iron Mana, Thora i Hawkeye’a. Pająk zdołał przeniknąć do podziemnej siedziby Hydry, a jego tropem ruszyli pozostali członkowie Mścicieli. Śmiercionośny pocisk organizacji został jednak wystrzelony, lecz Peter rzucił się na niego, aby go unieszkodliwić. Doszło do wybuchu nad morzem, a spadającego bohatera uratował Iron Man.

Z Parkerem zaczęło się ostatnio dziać coś dziwnego: tracił orientację, stawał się nieostrożny i lekko zmieszany. Bał się o tym powiedzieć Tony’emu czy nawet MJ. W snach nawiedzała go postać z koszmaru, Morlun. Jednak sen stał się rzeczywistością. Zmartwychstały Morlun powrócił do Nowego Yorku. Z walki z nim Spider-Man wyszedł ciężko ranny, ale z życiem, które nie trwało jendak długo, gdyż Peter zmarł w szpitalu. Jego ciało zabrał Tony Stark do siedziby Avengers. Ostatecznie Parker zmartwychwstał i wachlarz jego pajęczych mocy powiększył się. Jako prezent na „urodziny” Pająk dostał od Starka nowy, niezwykły kostium.

W wyniku tragedii w Stamford w Connecticut, gdzie złoczyńca Nitro zabił wszystkich przebywających w szkole podstawowej, rząd USA wprowadził w życie Akt Rejestracyjny wymagający od superbohaterów, aby poddali się rejestracji jako żyjące bronie masowej zagłady, podając przy tym swoją tajną tożsamość. Akt był popierany przez Tony’ego Starka, który stał się liderem grupy wspierającej projekt, podczas gdy Kapitan Ameryka stanął na czele pozostałych bohaterów, którzy byli mu przeciwni. Za namową Iron Mana, Peter podjął chyba najcięższą w swoim życiu decyzję – publicznie zdjął maskę na konferencji prasowej, tym samym oznajmiając całemu światu, iż jest Spider-Manem.

Stawiając czoła zagrożeniom dla swojej rodziny i opierając się pochwyceniu anty-rejestracyjnych renegatów w Wojnie Domowej wśród superbohaterów, Parker pożałował podjętej wcześniej decyzji. Po ujrzeniu śmierci jednego z lojalistów Kapitana, Goliatha (Billego Fostera) i założeniu więzienia dla pochwyconych przeciwników Aktu w Strefie Negatywnej, Peter porzucił stronę rejestracyjną wraz ze swoją rodziną, tocząc bój z Iron Manem w ostatnich chwilach przebywania w Wieży Avengers.

Wymykając się ściekami został niemal pochwycony lub też raczej zabity przez Jestera i Jack’a O’Lanterna wspieranych przez Rząd. Został jednak uwolniony przez Punishera, który bez ostrzeżenia zabił prześladowców Parkera. Następnie jego wybawca zaniósł rannego Pająka do podziemnego bunkra Kapitana Ameryki, gdzie Peter dołączył do rebelii – Podziemnego Ruchu Oporu. Razem z rodziną zamieszkał w motelu, aby uniknąć prześladowań. Następnie przerwał nadawany na żywo program, gdzie oświadczył, że błędnie wspierał Akt i publicznie opowiedział się za stroną anty-rejestracyjną. Niektórzy jego znajomi tacy jak Betty Brant pozostali mu przyjacielscy, inni jak Liz Osborn stali się pionkami w rękach wrogów Spider-Mana.

Po przegranej wojnie, gdy jeden ze zbirów Kingpina, snajperskim strzałem postrzelił ciotkę May, Peter powrócił do swojego czarnego kostiumu.

Info pochodzi z komiksu: Amazing Spider-Man 2/1990 uzupełnione przez Dawidosa i Dengara


Related Articles

About Author

Majk