komiksy: 1887 komiksy polskie: 159 seriale animowane: 112 biografie: 59

Mendel Stromm

Mendel StrommWzrost: 178 cm (przed utratą ciała)
Waga: 68 kg (przed utratą ciała)
Oczy: Niebieskie
Włosy: Brak
Znaki szczególne: Obecnie sama głowa z soczewką zakrywającą prawe oko
Prawdziwe imię: Profesor Mendel Stromm
Obecny pseudonim: Brak
Poprzedni pseudonim: Gaunt, Robot Master
Podwójna tożsamość: Znana władzom
Obecny zawód: Brak, stan pozornej śmierci
Poprzedni zawód: Naukowiec, współwłaściciel Osborn Industries
Obywatelstwo: Amerykańskie
Status prawny: Zaginiony
Miejsce urodzenia: Nieznane
Stan cywilny: Kawaler
Znani krewni: Brak
Znani powiernicy: Norman Osborn, Max Young
Znani sojusznicy: Seward Trainer, Hobgoblin (Jason Macendale), Cell-12 (Andros, Bramer, Lasher, Nardi), Scrierowie, jego roboty
Główni wrogowie: Spider-Man (Peter Parker), Norman Osborn, Spider-Man (Ben Reilly), Molten Man
Główne miejsce pobytu: Schron zbudowany pod ulicami Nowego Yorku
Poprzednie miejsce pobytu: Osborn Industries, ukryte dobrze wyposażone laboratorium na Manhattanie, laboratorium ukryte pod jego kryptą, Multivex
Obecna przynależność do grup: Brak
Poprzednia przynależność do grup: Partner Normana Osborna
Wykształcenie: Doktorat z chemii i robotyki
Poziom siły: Normalny bez pancerza. Z pancerzem nadludzki
Moce: Brak
Umiejętności: Genialny naukowiec i wynalazca robotów. Uzdolniony chemik, który przeszedł do historii jako twórca formuły Goblina podnoszącej poziom siły, inteligencji i zdolności do regeneracji
Wyposażenie: Kombinezon podtrzymujący funkcje życiowe (przed odnowieniem ciała), pancerz robota (po odnowieniu ciała przez Sewarda Trainera)
Bronie: Roboty, gazy paraliżujące, działka naramienne, ostrza, cząstkowe granaty
Ograniczenia: Pozbawiony ciała w stanie pozornej śmierci
Pierwszy występ: The Amazing Spider-Man #37

Profesor Mendel Stromm był genialnym, lecz pozbawionym skrupułów naukowcem specjalizującym się w konstruowaniu robotów i wysokozaawansowanych urządzeń technologicznych. Był też partnerem biznesowym Normana Osborna i współwłaścicielem założonego przez nich Osborn Industries, który stał się wiodącym zakładem przemysłowym w Nowym Yorku. Jednak Stromm przeszedł do historii jako wynalazca formuły Goblina – specyfiku, który zapewniał biorcy nadludzką siłę, podwyższony poziom inteligencji i potężną zdolność samoregeneracji.

Po odkryciu formuły Goblina, Stromm zdefraudował część pieniędzy z konta firmy. Dowiedziawszy się o tym, Norman Osborn doniósł na swojego wspólnika, który został zaaresztowany i skazany na długą odsiadkę w więzieniu. Niedługo po tym fakcie Osborn odkrył notatki Stromma i analizując wynalezioną przez niego formułę wywołał chemiczną eksplozję, która doprowadziła do narodzin Green Goblina.

Stromm przesiedział w więzieniu aż 10 lat. Pod koniec kary jego współtowarzyszem z celi był Frederick Foswell znany jako Big Man. Grając rolę wzorowego więźnia, Stromm przez cały czas myślał o zemście na Osbornie. Po wyjściu z zakładu karnego, Mendel przy pomocy swojego asystenta o imieniu Max Young zbudował dwa roboty, które kontrolował za pomocą urządzenia z wielką soczewką, zasłaniającego jego prawe oko. Stromm nasłał oba roboty, aby zabiły Normana Osborna, lecz jego plan został pokrzyżowany przez Spider-Mana. Gdy Osborn dowiedział się kto stoi za zamachami na jego życie, użył swojej lotni Goblina, aby dolecieć do okna na drugim piętrze i skrytobójczo zastrzelić z karabinu byłego wspólnika. Dzięki interwencji Spider-Mana zabójczy strzał minął głowę Stromma, lecz naukowiec doznał zawału serca i pozornie zmarł.

Stromm został pochowany w rodzinnej krypcie, gdzie „zaplanowany sygnał” opuścił jego trumnę do ukrytego poniżej laboratorium. Tam jego pamięć i wiedza zostały wgrane androidowi, który wyglądał tak samo jak on. Przyjmując pseudonim Robot-Master, android rozpoczął produkcję nielegalnych robotów, które sprzedawał organizacjom terrorystycznym. Spider-Man przeszkodził w jego biznesie i zniszczył ostatecznie Robot-Mastera, po czym pozostawił w mauzoleum Stromma napis „Zmarły Ponownie”.

W międzyczasie ukrywający się w Europie Norman Osborn (uznany w USA za zmarłego) dowiedział się o istnieniu Robot-Mastera i zaniepokoił się, że jego były wspólnik nadal żyje. Dowiedział się bowiem, że tuż przed śmiercią Stromm przetestował na samym sobie pierwotną wersję formuły Goblina. Przypominając sobie, że wynaleziona przez naukowca formuła pozwoliła mu oszukać śmierć, Osborn wysłał Scriera do USA, aby dokonał ekshumacji zwłok Stromma. Ciało naukowca zostało wykradzione i przewiezione do Europy. Okazało się, że Stromm znajduje się w stanie pozornej śmierci, choć jego wysuszone i gnijące ciało wskazywało na brak jakichkolwiek oznak życiowych.

Wykorzystując swoją naukową wiedzę, Osborn ożywił starego partnera, lecz pozostawił go w osłabionym stanie. Stromm wyglądał jak żywy trup, a jego ciało było bezużyteczne. Naukowiec zawarł pakt z Osbornem: w zamian za całkowity powrót do zdrowia Mendel zobowiązał się pracować dla Normana i pomóc mu w realizacji planu zniszczenia Petera Parkera (Saga Klonów). Wyposażony przez Osborna w podtrzymujący funkcje życiowe kombinezon Stromm rozpoczął działalność pod pseudonimem Gaunt. Na polecenie swojego pracodawcy Gaunt nawiązał kontakt z Sewardem Trainerem (przyjacielem Bena Reilly’ego) i zmusił go do fałszowania testów genetycznych, również tych przeprowadzanych przez Milesa Warrena (Jackala), którego Trainer był asystentem. Dzięki tajnej pracy Trainera dla Gaunta wyniki testów wykazywały, że Peter Parker jest klonem, zaś Ben Reilly prawdziwym Spider-Manem.

Nadzorując Multivex, spółkę założoną w ramach Osborn Industries, Gaunt miał oko na Trainera, którego zmuszał do badań nad przywróceniem całkowitej sprawności jego wysuszonemu ciału. Na żądanie Osborna, Gaunt wynajął cybernetycznie-ulepszonego Hobgoblina (Jason Macendale) i cybernetycznie-ulepszoną grupę o nazwie Cell-12 (Andros, Bramer, Lasher, Nardi), aby zniszczyli życie Petera i Bena. Gaunt poniósł klęskę, gdy w wyniku działań Petera, Bena, Mary Jane oraz Molten Mana budynek Multivexu został zniszczony.

Gaunt zerwał znajomość z Hobgoblinem, mówiąc mu, że zakazano zabicia Spider-Mana. Następnie zlecono Strommowi misję zabicia nowego Green Goblina (Phil Urich), ponieważ Osborn, obrażony bezprawnym wykorzystaniem wyposażenia Goblina przez Uricha, zamierzał odzyskać swoją własność. Gaunt wynajął Arcade’a, aby ten wykonał czarną robotę, ale ostatecznie Green Goblin IV uciekł przed przygotowaną na niego zasadzką.

Ostatecznie wewnątrz ruin Multivexu Gaunt powrócił do zdrowia i pełni sił, gdy jego ciało zostało zrekonstruowane i odmłodzone przez Sewarda Trainera. Kiedy Seward postanowił ostrzec Petera i Bena przed powrotem Normana Osborna, Stromm umieścił siebie w potężnym pancerzu robota, przyjął pseudonim Robot-Master i doprowadził Trainera przed oblicze Osborna. Osborn udusił Sewarda i rozkazał Strommowi zabić Bena Reilly’ego. Gdy Stromm zawiódł, Osborn zastrzelił go za pomocą elektrycznej rękawicy Goblina. Dzięki obecności formuły Goblina w żyłach, Stromm przeżył śmiertelny strzał, lecz stracił pamięć.

Nieświadomy ostatnich dziewięciu lat (w tym sekretów Petera i Bena), Stromm, włócząc się bez celu po mieście, odnalazł swoje stare laboratorium na Manhatannie, gdzie rozpoczął produkcję zabawek, które następnie anonimowo dostarczał dzieciom przebywającym w szpitalach. Spider-Man (Peter Parker) wytropił go i przypadkowo obudził jego gniew, wymieniając imię Normana Osborna. Stromm założył zapasową zbroję i nasłał na Spider-Mana swoje roboty. Powstrzymany przez Pająka trafił do Instytutu Ravencroft pod opiekę psychiatry Doktor Ashley Kafki.

Po zakończeniu terapii i wypuszczeniu z zakładu Stromm, darzący nadal Spider-Mana nienawiścią, spróbował stworzyć komputer, który pozwoliłby mu na bezpośrednią kontrolę robotów za pomocą siły własnego umysłu. Jednakże to komputer przejął władzę nad umysłem Stromma, po czym odciął mu głowę. Połączony głową z komputerem Stromm nadal żył, lecz pozbawiony ciała nie mógł zbyt wiele zdziałać. Naukowiec zdołał skontaktować się ze Spider-Manem i błagał go o szybką śmierć, by powstrzymać maszynę przed przejęciem kontroli nad technologiczną infrastrukturą Nowego Yorku. Spider-Man nie mógł moralnie spełnić jego prośby. Zamiast tego Parker skorzystał z pomocy hakerki Shea Tinker. Stworzyła ona skomplikowany program (powtarzalny wirus), który umieścił Stromma i jego superinteligentny komputer w stanie pozornej śmierci. Do dzisiaj Stromm znajduje się w tym stanie.

Autor: Dawidos


Related Articles

About Author

Majk