komiksy: 1886 komiksy polskie: 155 seriale animowane: 112 biografie: 59

Hobgoblin II

HobgoblinWzrost: cm
Waga: 98 kg
Oczy: Brązowe
Włosy: Czarne
Znaki szczególne: Macendale przeszedł poważną operację, podczas której wszczepiono mu mechaniczne implanty.
Prawdziwe imię: Jason Philip Macendale, Jr.
Obecny pseudonim: Brak
Poprzedni pseudonim: Jack O’Lantern
Podwójna tożsamość: Publicznie znana
Obecny zawód: Martwy
Poprzedni zawód: Komandos Marines, agent C.I.A, profesjonalny zabójca i kryminalista do wynajęcia
Obywatelstwo: Jego amerykańskie obywatelstwo zostało unieważnione
Status prawny: Martwy
Miejsce urodzenia: Boston, Massachusetts
Stan cywilny: Rozwiedziony
Znani krewni: Karen (była żona), syn (Jay Macendale)
Znani powiernicy: Brak
Znani sojusznicy: Kingpin, Rose I, demon N’astirh, Foreigner, Gaunt.
Główni wrogowie: Spider-Man, Hobgoblin I i III (Ned Leeds), Green Goblin II, Demogoblin, Grim Hunter
Stałe miejsce pobytu: Jako międzynarodowy terrorysta nie miał stałego miejsca
Poprzednie miejsce pobytu: Brak
Obecna grupa: Brak
Poprzednia grupa: Sinister Six
Wykształcenie: Studiował na M.I.T, zanim został zwerbowany przez C.I.A
Poziom siły: Skorzystał z egzotycznych eliksirów Kravena i poddał się operacji wszczepienia implantów. Dzięki temu uzyskał wielką siłę
Moce: Podwyższone fizyczne zdolności uzyskane dzięki formułom Kravena i implantom Gaunta.
Umiejętności: Macendale był świetnie wyszkolony w walce wręcz. Jego doświadczenie militarne obejmowało trening pilotażu, potrafił więc pilotować niemal wszystkie maszyny latające takie jak helikoptery i samoloty.
Wyposażenie: Powietrzny glider zasilany przez miniaturowy silnik o prędkości 90 mil na godzinę, o wadze 400 funtów.
Bronie: Bomby produkcji Jacka O’Lanterna, ostro zakończone metalowe skrzydła i rękawice zdolne do wyzwolenia ładunku elektrycznego o napięciu 10 000 Voltów
Ograniczenia: Pragnienie posiadania wielkiej mocy doprowadziło go do klęski.

Jason Macendale był agentem C.I.A, którego metody pracy budziły wątpliwości przełożonych. Z powodu brutalnego zachowania został wyrzucony z biura i postanowił rozpocząć życie kryminalisty jako Jack O’Lantern. Jednakże kariera przestępcza pod tym pseudonimem nie należała do udanych. W pierwszym starciu został pokonany przez Machine Mana. Symulując śpiączkę trafił do szpitala, skąd udało mu się zbiec. Natknął się na Spider-Mana i przegrał z nim pojedynek. Potem stoczył jeszcze kilkanaście walk z Człowiekiem Pająkiem i nową przeciwniczką, Silver Sable.

Po ostatniej przegranej walce został wynajęty przez Kingpina podczas Wojny Gangów. Współpracował wówczas z Hobgoblinem (Nedem Leedsem), którego tożsamości wtedy nie znał. Rozstał się z partnerem, gdy odmówił pościgu za Spider-Manen. Stwierdził, że to on powinien nosić strój Hobgoblina. Dowiedziawszy się, że pod maską latającego szaleńca kryje się Ned Leeds (wiadomość tą rozpowszechnił w przestępczym światku Roderick Kingsley), wynajął płatnego zabójcę (Foreignera), który zamordował reportera we Wschodnich Niemczech.

Macendale przejął całkowicie wyposażenie i uzbrojenie byłego partnera i rozpoczął swoją krucjatę jako nowy Hobgoblin. Oprócz Spider-Mana jego przeciwnikiem został drugi Zielony Goblin (Harry Osborn), który obawiał się o życie swojej rodziny. Macendale nie mógł przeboleć swoich porażek. Obsesja na punkcie zdobycia nadprzyrodzonych mocy zaprowadziła go do demona zwanego N’astirh, z którym zawarł pakt. Na jego mocy demon zgodził się opętać Macendale’a. Opętany Hobgoblin siał postrach w oczach mieszkańców Nowego Yorku i został członkiem bardzo niebezpiecznej grupy: Sinister Six (Złowieszczej Szóstki). Pragnął wspólnie z innymi psychopatami zakończyć żywot Spider-Mana.

Pojawił się jednak poważny problem. Demon, który opętał Macendale’a udowodnił z czasem swoją niezależność i stoczył wiele pojedynków o kontrolę nad jego ciałem, do momentu, gdy dosłownie wyrwał się z ludzkiego nosiciela i rozpoczął osobną egzystencję jako Demogoblin. Owy piekielny byt zamierzał oczyścić świat ze wszystkich grzeszników, tym samym uzyskując dla siebie odkupienie. Podstawą zbawienia było usunięcia poprzedniego nosiciela. Macendale wiele wycierpiał z powodu swojej drugiej połówki. Gdyby nie Spider-Man, zginąłby z rąk Demogoblina i jego pupila Doppelgangera. Jason postanowił pozbyć się swego piekielnego wroga. Zwiększył swoją siłę za pomocą formuły Kravena Łowcy i stoczył pojedynek z Demogoblinem w kościele. Demon przebaczył Macendale’owi i zginął, ratując życie małemu chłopcu.

Hobgoblin nadal nie zrezygnował z marzeń o wielkiej sile. Zawarł przymierze ze złowrogim Gauntem, który wszczepił mu mechaniczne implanty. Tak wyposażony Macendale zaatakował Spider-Mana. Ostatni pojedynek miał miejsce w opuszczonym magazynie. Macendale został złapany w olbrzymią sieć wytworzoną przez Człowieka Pająka i umieszczony w areszcie. Czekał na proces, który miał osądzić go za zbrodnie, jakich dopuścił się po przejęciu tożsamości Hobgoblina.

W międzyczasie wdowa po Leedsie, Betty Brant prowadziła własne śledztwo. Intrygowało ją tzw. afera Hobgoblina, w którą zamieszany był jej zmarły mąż. Zdenerwowany Macendale oświadczył publicznie, że to właśnie Ned był oryginalnym i tym „pierwszym” Hobgoblinem. Wywołało to wielkie poruszenie wśród społeczeństwa i mediów (dotąd o drugiej tożsamości Leedsa wiedzieli tylko Betty, Flash, Spider-Man i Macendale). Przebywającego w celi Macendale’a odwiedził tajemniczy gość, który zastrzelił go przez kraty. Rana okazała się śmiertelna i Jason szybko zmarł. Tym tajemniczym zabójcą był Roderick Kingsley (prawdziwy Hobgoblin, wynalazca formuły i człowiek odpowiedzialny za szaleństwo męża Betty Brant). Bał się on, że publiczne oświadczenie Macendale’a, a co za tym idzie wnikliwe śledztwo ujawni powiązania jego osoby z aferą Hobgoblina.

Autor: Dawidos


Related Articles

About Author

Majk