komiksy: 1428 komiksy polskie: 56 seriale animowane: 111 biografie: 59

Lizard

LizardWzrost: 180 cm (203 cm jako Jaszczur)
Waga: 79 kg (250 kg jako Jaszczur)
Oczy: Niebieskie (czerwone jako Jaszczur)
Włosy: Brązowe (brak jako Jaszczur)
Znaki szczególne: Zielony i brzydki
Prawdziwe imię: Doktor Curtis “Curt” Connors
Obecny pseudonim: Brak
Poprzedni pseudonim: Brak
Podwójna tożsamość: Znana
Obecny zawód: Gigant-Jaszczur
Poprzedni zawód: Genetyk
Obywatelstwo: Amerykanin
Status prawny: Karany
Miejsce urodzenia: Coral Gables, Floryda
Stan cywilny: Wdowiec
Znani krewni: Martha (żona, zmarła), William “Billy” (syn), Jaszczur II (klon, zmarły)
Znani powiernicy: Spider-Man
Znani sojusznicy: Spider-man, Calypso, Stegron
Główni wrogowie: Spider-Man, Calypso, Stegron, Morbius, Human Torch, Iguana, Jaszczur II
Główne miejsca pobytu: Nowy York, Floryda Everglades
Poprzednie miejsca pobytu: Floryda, Uniwersytet Empire State w Nowym Yorku
Obecna przynależność do grup: Brak
Poprzednia przynależność do grup: Sinister Twelve
Wykształcenie: Doktorat
Poziom siły: Przeciętny (jako Connors). Przekraczający ludzkie możliwości, zdolny do podniesienia 12 ton (jako Jaszczur)
Moce: Niezwykłe zdolności wspinania się. Duża szybkość i siła. Odporne łuski. Wydziela feromon, który wywołuje agresję u innych ludzi.
Umiejętności: Możliwość przywoływania gadów.
Wyposażenie: Brak
Bronie: Szpony i pazury, plus silny i sprawny ogon.
Ograniczenia: Wrażliwy na zimno i przypuszczalnie boi się ognia. Niepewny stan umysłowy podzielony na dwie osobowości które stale usiłuje kontrolować. Silne uczucie do rodziny, nawet jeśli jest Jaszczurem.
Pierwszy występ: Amazing Spider-Man #6

Curt Connors był zasłużonym chirurgiem który wyruszył na wojne, by pomóc swojemu krajowi. Niestety stracił ramię podczas wybuchu i musiał zostać wywieziony z pola bitwy. Ostatecznie zaczął studiować biologię gadów. Z DNA gada stworzył nowe serum, które spożył. Pod jego wpływem ramię odrosło. Jednak eksperyment miał jeden efekt uboczny: Connors stał się mutantem, gigantycznym jaszczurem!

Spider-Man dowiedział się o tym i wyruszył na Florydę, chcąc pomóc doktorowi. Wykorzystując notatki Connorsa udało mu się stworzyć antidotum, które go uleczyło. Connors spłacił potem swój dług wdzięczności, tworząc formułę, która uratowała życie May Parker po tym jak Peter oddał jej swoją radioaktywną krew podczas transfuzji.

Spider-Man poprosił wcześniej Connorsa, aby użył swojej wiedzy do wyleczenia Jimmy’ego Santiniego, młodego chłopca, który przemienił się w ogromnego nietoperza. Jednakże wypadek w laboratorium zamienił Curta w Jaszczura, który przed ucieczką do kanałów pobił i pokonał Spider-Mana. Korzystając ze wcześniejszego antidotum Spider-Man pomógł przyjacielowi odzyskać ludzką formę. Wdzięczny Curt zabrał ze sobą Batwinga i wyjechał z Nowego Yorku na Florydę, aby w spokoju pracować nad lekarstwem dla chłopaka.

Niedługo potem, Curt i Spider-Man ponownie podjęli współpracę, aby znaleźć sposób na usunięcie skóry z ciała Rhina. Niestety środki chemiczne obecne w wynalezionym areozolu sprawiły, że Curt po raz kolejny przemienił się w Jaszczura. Wiedząc, że zimnokrwista kreatura nie potrafi kontrolować wewnętrznej temperatury, Spider-Man zamknął Lizarda w schłodzonym wagonie pociągowym.

Po odzyskaniu ludzkiej formy Connors został zmuszony przez Silvermane’a, lidera przestępczej organizacji o nazwie Maggia do odczytania antycznej tabliczki zawierającej sekret wiecznej młodości. Curt wykonał zadanie, ale strach o życie swojej rodziny i duży stres zamieniły go w Jaszczura. Tym razem Spider-Man cofnął proces, posypując jego ciało proszkiem odwadniającym zawierającym chlorek wapnia.

Curt spłacił po raz kolejny dług wdzięczności, udzielając pomocy Spider-Manowi, któremu w wyniku nieudanego eksperymentu wyrosły cztery dodatkowe ramiona. Pod postacią Jaszczura dysponującego tożsamością człowieka, Curt zmieszał enzym z krwi Morbiusa z wynalezionym przez Pająka serum, tworząc substancję, która przywróciła normalny wygląd zarówno jemu jak i Spider-Manowi.

Kiedy Smythe ujrzał twarz Spider-Mana, Peter zwrócił się do Connorsa, by ten użyczył mu laboratorium. Spidey sporządził tam odlew swojej twarzy, dzięki któremu podważył wiedzę szalonego naukowca o swojej sekretnej tożsamości. Potem Curt poprosił Spider-Mana, by udał się do Savage Land w poszukiwaniu jego asystenta Vincenta Stegrona, który stał się Stegronem, żyjącym dinozaurem.

Kiedy Peter wyruszył na Florydę zrobić zdjęcia Man-Thinga, Connors przez przypadek przemienił się w Jaszczura. Z pomocą bagnistego potwora i myślącego o samobójstwie chemika, Spidey przywrócił przyjacielowi ludzką postać. Curt odpłacił się, pomagając Spider-Manowi w ustaleniu tego, czy jest klonem, ale ostatecznie Parker nie zajrzał do wyników badań.

Pomoc Connorsa okazała się też nieoceniona, gdy Kingpin odebrał Pająkowi siłę życiową. Dzięki niezwykłemu urządzeniu naukowca, Parker odzyskał witalność. Niestety kolejny wypadek laboratoryjny i stres wywołany porwaniem jego syna przez Stegrona ponownie przemieniły Curta w potwora. Lizard stoczył zaciętą walkę ze Stegronem, do czasu aż Spider-Man “pomógł” mu w powrocie do człowieczeństwa.

Curt otrzymał posadę profesora na Uniwersytecie Empire State, gdzie jego asystentem został Peter Parker. W wyniku nieszczęśliwego wypadku Connors, podczas dalszych badań nad zdolnością regeneracji kończyn u gadów, doprowadził do narodzin Iguany, olbrzymiego gada dysponującego pamięcią i mocami Lizarda. Chcąc chronić rodzinę, naukowiec przemienił się w Jaszczura. Spider-Man pokonał oba gady, korzystając z urządzenia, które wcześniej użyczył mu Connors, by odzyskał siły życiowe.

Curt mógł mówić o szczęściu. Wreszcie tożsamość człowieka zaczęła dominować. Jednak był to chwilowy sukces, gdyż proces powtarzał się: pod wpływem stresu lub chemicznych reakcji Connors dalej zamieniał się w Jaszczura.

Kiedy jego żona i syn wyprowadzili się od niego (przyczyną problemów była oczywiście druga tożsamość), Connors starał się pozbierać, ale problemy go przerosły. W rozpaczy, Jaszczur przejął kontrolę, podczas gdy umysł Connorsa był zbyt słaby. Podążając za magią voodoo Calypso, Jaszczur dotarł do niej i stał się jej własnością. Po serii krwawych pojedynków, Jaszczur i Calypso zostali pokonani przez Spider-mana. Kontrolę nad osłabionym Lizardem przejął Connors i uleczył się, jednak jak zwykle tylko tymczasowo.

Zdesperowany Curt zmodyfikował oryginalną formułę i przetestował ją na kawałku ogona Jaszczura, z którego wyrósł całkowicie nowy Lizard pozbawiony zupełnie ludzkich uczuć. Connors musiał przemienić się w Jaszczura, aby chronić przed bestią swoją rodzinę. Po zaciętej walce, oryginalny Lizard zwyciężył i zabił sklonowanego Jaszczura. Doceniając odwagę męża, Martha wróciła do niego.

Jednym z ostatnich planów Jaszczura było wykorzystanie źródła zaopatrzenia w wodę do zamienienia mieszkańców Nowego Yorku w bezmyślych, posłusznych mu niewolników. Jednym z takich nędzników omal nie został jego syn, Billy. Spider-Man przejrzał zamiary Lizarda i zaatakował go. Po interwencji Marthy Jaszczur zamienił się w Connorsa błagającego o pomoc w pracy nad lekarstwem.

Kiedy Hammerhead dowiedział się o chorobie swojej siostry Antoni, udał się do Connorsa, aby ten pomógł mu zdobyć Tabliczkę Czasu – antyk dysponujący ogromną mocą. Porywając żonę i syna Connorsa, Hammerhead spowodował, że tożsamość Jaszczura odżyła. Jednakże za pomocą Tabliczki Czasu kryminalista wynazł serum, które uleczyło jego siostrę, a Curta zamieniło z powrotem w człowieka, przywracając mu jednocześnie utraconę ramię.

Szczęście rodzinne Connorsa nie trwało długo. U jego żony i syna wykryto bowiem raka, który był wynikiem długotrwałego zanieczyszczenia pochodzącego z przemysłowego laboratorium Korporacji Monnano na Florydzie. Oprócz tego, nowe ramię Curta okazało się niestabilne i wkrótce stało się bezużyteczne. Spider-Man pomógł Connorsowi i zmusił Korporację Monnano do wzięcia odpowiedzialności za zanieczyszczenie środowiska. Niestety żona Curta zmarła na raka. Billy przeżył operację, ale zaczął obwiniać ojca za śmierć matki.

Curt załamał się i zaczął chodzić do psychiatry. Po powrocie do Nowego Yorku dowiedział się, że dotacje dla jego projektu zostały przyznane innemu naukowcu o imieniu Eric Richardson. Curt zamienił się w Lizarda, zniszczył laboratorium rywala i ciężko go poranił. Przy okazji, Daily Bugle zdobyło nagranie video, które dowiodło, że Lizard jest wynikiem transformacji. Zamknięty przez Petera w opuszczonym magazynie wśród ścieków, Connors wyznał Spider-Manowi straszną prawdę. Wyjawił, że kłamał od dłuższego czasu co do swojego stanu umysłowego. Przyznał, że przez pewien czas kontrolował tożsamość Jaszczura i używał transformacji jako pretekstu do popełniania strasznych czynów.

Jako Lizard Connors porwał z domu siostry swojej żony, Billy’ego i uprowadził go na szczyt jednego z budynków. Po konfrontacji z Billym Lizard doznał szoku. Następnego dnia pod postacią człowieka pozwolił się zaaresztować za próbę napadu na bank i został zamknięty w więzieniu, gdzie powiedział Peterowi, że za kratkami tożsamość Jaszczura nie zagrozi jego rodzinie ani znajomym.

Ostatecznie Green Goblin (Norman Osborn) wydostał Lizarda z więzienia i złożył kreaturzę propozycję dołączenia do jego grupy superkryminalistów o nazwie Sinister Twelve. Po uwolnieniu Osborna z więzienia, Sinister Twelve zaatakowała Spider-Mana i Black Cat, ale poniosła klęskę, gdy do walki przyłączyli się Fantastyczna Czwórka i inni superbohaterowie.

Jaszczur wrócił, aby zmierzyć się z Pająkiem, z pomocą mniejszej wersji siebie, która okazała się być nikim innym jak jego synem Billym. Curt wstrzyknął synowi substancję z formułą Jaszczura, podczas gdy wpływ tajemniczego meteorytu wyzwolił brutalne zachowanie w tych, którzy znaleźli się w zasięgu jego promieniowania. Obaj zostali pochwyceni i powrócili do ludzkiej postaci, ale przyszłe efekty jaszczurzej formuły na młodym Connorsie pozostały widoczne.

Niewidziana wersja Złowieszczej Szóstki w której skład wchodził także Jaszczur pojawiła się na krótki okres czasu podczas Wojny Domowej Superbohaterów, ale została powstrzymana przez Kapitana Ameryka i jego Secret Avengers. Jako że Jaszczur nigdy nie był członkiem oryginalnego składu Złowieszczej Szóstki, okoliczności jego zaangażowania się na krótki czas ze złoczyńcami nie są znane.

Po Wojnie Domowej, doktor Connors był widziany w towarzystwie Spider-Mana szukającego lekarstwa dla ofiar Calvina Zabo aka Mister Hyde’a, który dokonywał mutacji na ludziach, nadając im niestabilne moce Człowieka-Pająka. W ramach programu Inicjatywy Dr Connors obecnie nadzoruje postępy nowego bohatera Komodo, studentki która ukradła próbkę formuły Jaszczura i zmodyfikowała ją z własnym DNA, nadając sobie moce gada.

Autor: Dengar


Related Articles

About Author

Majk