komiksy: 1831 komiksy polskie: 148 seriale animowane: 112 biografie: 59

Sandman

SandmanWzrost: Zmienny
Waga: Zmienna, 210,469 kg (jako człowiek)
Oczy: Brązowe
Włosy: Brązowe
Znaki szczególne: Uczucie dotykania piasku przy podawaniu mu dłoni
Prawdziwe imię: Flint Marko
Obecny pseudonim: Brak
Poprzedni pseudonim: William Baker, Sylvester Mann
Podwójna tożsamość: Znana FBI
Obecny zawód: Profesjonalny kryminalista
Poprzedni zawód: Profesjonalny kryminalista
Obywatelstwo: Amerykańskie
Status prawny: Kryminalny rekord USA
Miejsce urodzenia: Queens, Nowy York
Stan cywilny: Kawaler
Znani krewni: Pani Baker (matka)
Znani powiernicy: Spider-Man, Kapitan Ameryka
Znani sojusznicy: Spider-Man, Kapitan Ameryka, Członkowie grupy Avangers, Crime – Master, The Big Man, Silver Sable i jej grupa, Sinister Six, Frightful Four.
Główni wrogowie: Spider-Man, Sinister Six, Fantastyczna Czwórka
Główne miejsce pobytu: Nowy York
Poprzednie miejsce pobytu: The Island Prison
Obecna przynależność do grup: Brak
Poprzednia przynależność do grup: Sinister Twelve, Sinister Six, Frightful Four, Outlaws, Avengers
Wykształcenie: Nie ukończył nawet liceum.
Poziom siły: Nadludzki
Moce: Sandman potrafi zmienić swoje ciało w piaskowy materiał i manipulować dowolnie jego kształtem czy gęstością. Może uformować z rąk ogromny młot i używać go do walki z przeciwnikami. Potrafi również dusić wrogów swoim ciałem.
Umiejętności: Brak
Wyposażenie: Brak
Bronie: Brak
Ograniczenia: Brak

Flint Marko był profesjonalnym kryminalistą poszukiwanym przez FBI. W wieku 3 lat jego ojciec zostawił rodzinę, zmuszając ją do życia w biedzie. Marko zaczął kraść już w liceum. Miał talent do piłki nożnej, ale za przyjęcie łapówki na boisku został wyrzucony ze szkoły. Szukając pracy, został zausznikiem mafii. Aresztowany za kryminalne akcje, trafił do izolatki, gdzie spędził większość swojego czasu.

Zgorzkniały i coraz bardziej agresywny Marko zączął tracić nadzieje, że jego dziewczyna Marcy Conway wyjdzie za niego. Wypuszczony z więzienia, odnalazł Marcy i dowiedział się, że związała się ona z gangserem Vic Rollinsem. Żądny zemsty rozpoczął jednoosobową fale zbrodni w Nowym Yorku. Jako niepoprawny recydywista został ujęty przez policję i skazany na długi wyrok w więzieniu o zaostrzonym rygorze na Ryker’s Island.

Pewnej nocy udało mu się uciec przez niestrzeżony tunel wodny. FBI mocno deptało mu po piętach, gdyż lokował się w pierwszej dziesiątce najbardziej poszukiwanych osób. Zdesperowany rosnącą pogonią Marko ukrył się w miejscu, gdzie miał nadzieję, że nikt go nie znajdzie. Było to Centrum Kontroli Urządzeń Atomowych.

Pewnego dnia, kiedy siedział na znajdującej się w pobliżu plaży, doszło do nieoczekiwanego wybuchu reaktora nuklearnego. Z nieznanych przyczyn molekuły jego ciała na wskutek wybuchu radioaktywnego połączyły się z molekułami piasku pod jego stopami. W rezultacie jego ciało zaczęło zachowywać się dokładnie tak samo jak piasek, z tą różnicą, że Marko miał nad nim całkowitą kontrolę. W ten sposób narodził się Sandman.

SandmanChcąc wykorzystać swoje nowe moce, Sandman wrócił do Nowego Yorku i popełnił szereg kradzieży udaremnionych przez Spider-Mana. Pająk wygrywał z nim pojedynki, używając takich urządzeń jak odkurzacz i wewnętrzny system gaśniczy. Jego przeciwnikiem został też Human Torch.

Sandman był członkiem dwóch niebezpiecznych grup: Sinister Six i Frightful Four. Po rozpadzie pierwszej Sinister Six połączył siły z Wizardem, który zaopatrzył go w pasek, umożliwiający mu emisję efektów przez wstrzyknięcie substancji chemicznych. Sandman i Wizard dołączyli potem do Trapstera i Medusy, tworząc Frightful Four.

Niedługo potem Sandman rozpoczął romans z byłą dziewczyną Hydro-Mana, Sadie Frickett. Zadrosny Bench wyzwał go na pojedynek, który doprowadził do ich połączenia, w wyniku którego powstała kreatura piaskowo-wodna o nazwie Mud-Thing. Policyjne helikoptery unieszkodliwiły potwora za pomocą gazu. Hydro-Man i Sandman cudem zregenerowali się i odzielili od siebie. Zawarli rozejm, gdy obaj stwierdzili, że ich wspólna walka grozi śmiercią każdemu z nich.

Dręczony przez poczucie winy Marko zaprzyjaźnił się z The Thingiem z Fantastic Four i postanowił zejść z przestępczej drogi. Przyjął pseudonim Sylvester Mann, wynajął pokój u podmiejskiej rodziny i podpisał kontrakt na pracę dla Silver Sable, po czym dołączył do Outlaws. Zmuszony do powrotu do Sinister Six przez Doktora Octopusa, obrócił się przeciwko „szefowi”, gdy ten rozkazał wykonać egzekucję na Spider-Manie.

Jego dobre wysiłki i czyny zostały zauważone, gdy wspólnie ze Spider-Manem został zastępczym członkiem Avengers. Otrzymając przebaczenie za swoje zbrodnie, zaczął używać swojego rodzinnego nazwiska: William Baker. Przez swój niepoprawny temperament musiał odejść z grupy, ale nie zrezygnował z walki o dobro: został stałym agentem Silver Sable, pomagając Spider-Manowi m.in. w udaremnieniu planu nazistów przejęcia władzy nad światem.

Niestety jego ciemna strona natury nie przestała istnieć. Obudził ją do życia Wizard, który porwał go i za pomocą specjalnej maszyny przywrócił mu złą osobowość. Ponownie jako Marko, Sandman zreformował Sinister Six: zmarłych Kravena i Mysterio zastąpił ich następcami, a dawnego lidera grupy, Doctora Octopusa uznał za cel do zlikwidowania. Grupa została zatrzymana przez jej byłego członka Venoma, który uznał ją za zagrożenie dla niewinnych ludzi.

Sandman starł się z Brockiem i został przez niego ukąszony. Jad Venoma zaraził nieznaną chorobą Sandmana. Jego budowa molekularna ciała zaczęła tracić strukturę, a on sam zaczął się po prostu rozpadać. Chory Flint spadł do ścieków, który wyrzuciły go na pobliską plaże. Nadmiar piasku nie pomógł jednak w odbudowie ciała. Umysł Sandmana rozpadł się. Przetrwały tylko cztery jego części: dobra strona, zła strona, żeńska strona i dziecięca strona, które przybrały materialną formę.

Śledząc Sandmana, Spider-Man zobaczył jego cztery części walczące między sobą. Ostatecznie połączyły się one w jedność, która ponownie się rozsypała. Spider-Man opuścił pole walki, na którym pozostał sam piasek. Z niego wyłonił się pojedynczy Sandman i jak się okazało przetrwała tylko jego zła strona, która wygrała pojedynek o wewnętrzną kontrolę nad ciałem. Ostatnio Sandman dołączył do Sinister Twelve założonej przez Green Goblina, która bardzo szybko została rozbita.

Autor: Dawidos


Related Articles

About Author

Majk