komiksy: 1770 komiksy polskie: 132 seriale animowane: 111 biografie: 59

Shocker

ShockerWzrost: 185 cm
Waga: 87,5 kg
Oczy: Brązowe
Włosy: Brązowe
Znaki szczególne: Brak
Prawdziwie imię: Herman Schultz
Obecny pseudonim: Brak
Poprzedni pseudonim: Brak
Podwójna tożsamość: Brak
Obecny zawód: Profesjonalny kryminalista
Poprzedni zawód: Włamywacz
Obywatelstwo: Amerykańskie
Status prawny: Kryminalny rekord USA
Miejsce urodzenia: Nowy York
Stan cywilny: Kawaler
Znani krewni: Mr i Mrs Schultz
Znani powiernicy: Brak
Znani sojusznicy: The Masters of Evil, Baron Von Lundt, Sinister Seven
Główni wrogowie: Spider-Man
Główne miejsce pobytu: Nowy York
Poprzednie miejsce pobytu: Brak
Obecna przynależność do grup: Brak
Poprzednia przynależność do grup: Sinister Twelve, Sinister Seven, The Masters of Evil. Grał drugoplanową rolę w grupie Deadly Foes (Sinister Sindicate), ale nie był ich członkiem.
Wykształcenie: Nieznane, przypuszczalnie nieskończone liceum.
Poziom siły: Zwykły człowiek
Moce: Brak
Umiejętności: Shocker jest niezwykle utalentowanym samoukiem – inżynierem, który zbudował swój bitewny kombinezon z kawałków odzieży w pracowni więziennej.
Wyposażenie: Ciężko poduszkowy kombinezon bitewny jest zrobiony w taki sposób, aby absorbować wibracje generowane przez zabójcze jednostki wibracyjno – szokowe Shockera.
Bronie: Jednostki wibracyjno-szokowe (początkowo wbudowane w osłony na rękach, obecnie wbudowane w cały kostium). Działają one tak jak pistolety ze sprężonym powietrzem, wytwarzające serie szybko po sobie następujących wysoko-ciśnieniowych uderzeń powietrza. W rezultacie powstają niezwykle potężne wstrząsy, które rzucone z dużej odległości tworzą niszczące wibracje mogące rozkruszyć najtwardsze materiały i dokonać wielu szkód ludzkiemu ciału. Uniform Shockera zawierający własne wspomaganie mocy, również tworzy wibracyjne pole, które chroni go przed obcymi wpływami.
Ograniczenia: Shocker miewa wątpliwości co do swego postępowania.

Herman Schultz był nie mającym szczęścia włamywaczem ze szczególnym uzdolnieniem obsługi różnego typu narzędzi. W czasie trzeciej wizyty w więzieniu, Schultz został przydzielony do pracy w więziennym warsztacie, gdzie próbował stworzyć narzędzie otwierające każdy sejf szybko i cicho. Używając ukradzionych części skonstruował prototyp mechanizmu wytwarzającego fale wibracyjne mogące zniszczyć każde drzwi. Wynalazek ten pomógł mu uciec z więzienia. Jednakże fale wibracyjne prawie nie zabiły Schultza, tak więc stworzył on już we własnym warsztacie specjalny uniform absorbujący fale szokowe. Umieścił następnie wibratory na przegubach rąk i nazwał siebie Shockerem.

Shocker rozpoczął swoją karierę super-przestępcy, włamując się do biura, gdzie po raz pierwszy spotkał się ze Spider-Manen i pokonał go. Ich następna walka odbyła się w banku. Tym jednak razem Shocker został powstrzymany i oddany w ręce policji.

Po ucieczce z więzienia, Shocker włamał się do mieszkania George’a Stacy’ego i ukradł kapitanowi policji antyczną tabliczkę, która zawierała sekret wiecznej młodości. Shockera powstrzymał Spider-Man i oddał w ręcę policji, ale tabliczki nie odnalazł, bo Schultz schował ją w bezpiecznym miejscu. Było to mieszkanie jego dziewczyny, którą do oddania cennego przedmiotu zmusił Man-Mountain Marko, pracownik Silvermane’a.

ShockerKilka miesięcy później Schultz uciekł z więzienia i miał gotowy projekt wyłudzenia 1 mln dolarów od władz Nowego Yorku. Postanowił pozbawić mocy całe miasto, gdyby mu się sprzeciwiono. Tak też się stało, więc Shocker zgodnie z obietnicą postanowił pozbawić mocy elektrownie w Queens, nie udało mu się to, ponieważ został pokonany przez Spider-Mana. Spider zablokował mu jego urządzenia wibro-szokowe, pozostawiając je włączone. W wyniku tego fala szokowa zaczęła rzucać Shockerem po ścianach, pozbawiając go świadomości.

Geniusz zbrodni, Egghead (Jajogłowy) pomógł Schultzowi ponownie uciec z więzienia, aby ten przyłączył się do jego grupy zwanej MASTERS OF EVIL (Mistrzowie Zła). Jego nowymi partnerami zostali: Radioactive Man, Tiger Shark (Tygrysi rekin), Moonstone i Beetle (Żuk). Zatrudnieni zostali oni do wykonywania specjalnych zadań i zdobywania wartościowego ekwipunku potrzebnego Eggheadowi do jego nikczemnych planów. Egghead wysłał swoją grupę, aby zaatakowała salę sądową, gdzie odbywał się tam proces Henry’ego Pyma, byłego Avengersa zwanego Yellowjacket, oskarżonego o zdradę. Pym został wciągnięty do ucieczki i zmuszony do pracy z Eggheadem. W czasie bitwy z the Avengers, Shocker został złapany, a Pym uratowany, aby stanąć przed sądem.

W więzieniu Shocker stracił wiarę w siebie. Jednakże uciekł i ogłosił siebie zabójcą do wynajęcia. Znalazł ofertę, zleceniodawcą był niejaki Steele (nazistowski zbrodniarz wojenny o imieniu Baron Von Lundt). Pragnął on zabicia starego najemnika Dominika Fortune’a. Podczas walki na lotnisku Kenneddy’ego Spider-Man odkrył, że Shocker wbudował urządzenia szokowe w cały kostium. Jedynie interwencja Dominika uratowała Spider-Manowi życie. Kostium Shockera został zniszczony, a on sam ponownie znalazł się w więzieniu.

Kolejnymi zleceniodawcami Shockera, którzy odbudowali prawdopodobnie jego kostium, byli Chameleon i Hammerhead. Wynajęli oni Schultza, aby nakłonił Electro do wstąpienia w szeregi ich organizacji. Shocker mocno poturbował Electro, ale ten jednym silnym strzałem elektrycznym powalił go na ziemię.

W czasie powrotu Sinister Six, Shocker próbował obrabować sejf z pieniędzy uzyskanych z Fundacji Charytatywnej na Rzecz Biblioteki Publicznej w Nowym Yorku. Peter był tam obecny, robiąc zdjęcia z imprezy. W kostiumie Spider-Mana wylał pod nogi Shockera olej spożywyczy i gdy Schultz wypalił ze swojej broni siła odrzutu wbiła go w ścianę. Ledwie przytomny Shocker skończył w pajęczynie Spider-Mana.

Zamknięty po raz kolejny w więzieniu Schultz zaczął przechodzić kryzys pewności siebie. Bał się powrotu do przestępczej kariery, bo śniły mu się koszmary, w których zostaje zabity przez Punishera czy też Spider-Mana. W czasie narodzin „Sinister Sindicate” cela Schulza została zniszczona, co umożliwiło mu ucieczkę. Beetle nakłonił go, aby wydostał Boomeranga z więzienia. Shocker wykonał misję, ale nie dołączył do „Sinister Sindicate”, bo jego zdenerwowanie sięgneło zenitu. Gdy na scenie zjawili się Spider-Man, oddział SWAT i Scourge (zagadkowa postać, która dokonuje egzekucji super-przestępców w uniwersum Marvela) Shocker wsiadł w samochód i zniknął tak szybko jak się pojawił.

Schultz wyjechał na południe Ameryki, gdzie zaczął odzyskiwać pewność siebie i wiarę we własne możliwości. Postanowił sam wyeliminować Scourge’a, zanim ten dopadnie go pierwszy. W tym celu włamał się do firmy Trevora Atkinsa, a potem do redakcji Daily Bugle, skąd wykradł dane o kompresorze używanym przez astronautów, który miał potroić jego siłę. Mimo zastosowania urządzenia poniósł kolejną klęskę w walce ze Spider-Manem.

Shocker zaczął bezmyślnie eksperymentować ze swoim ciałem, chcąc zyskać nadludzką siłę. Niestety otrzymane moce okazały się niebezpieczne dla jego zdrowia, a jego życiu zagrażała śmierć. Jedynym ratunkiem była naukowa uprząż, nad którą pieczę sprawował Night Thrasher. Spider-Man i Night Thrasher pomogli Shockerowi wyleczyć się z niszczącej jego ciało siły, po czym Pająk odstawił go The Vault.

Niedługo potem Shocker dołączył do Sinister Seven (Shocker, Hobgoblin, Electro, Mysterio, Vulture, Beetle, Lady Scorpia), której celem było zabicie Kaine’a, zdegenerowanego klona Spider-Mana. Grupa usłyszała o morderstwie przez Kaine’a Doctora Octopusa i Grim Huntera i jej członkowie obawiali się, że Kaine będzie uśmiercał kolejnych przeciwników Spider-Mana. Plan zabójstwa Kaine’a oczywiście nie powiódł się.

Shocker został wpisany na listę płac „Przyjaciół Ludzkości” (Friends of Humanity), bractwa zrzeszającego przeciwników mutantów i superbohaterów. Ich przedstawiciel Donovan Zane wynajął Shockera i Trapstera, aby zabili Spider-Mana. Gdy cel poszukiwań został unieruchomiony przez Trapstera, Donovan Zane zmienił warunki zlecenia, podwajając kwotę za zostawienie Spider-Mana przy życiu. Shocker i Trapster przerwali atak i zgarnęli kasę. Za zmianą decyzji Zane’a stał Norman Osborn, któremu zależało na oszczędzeniu życie Petera.

Shocker podjął potem pracę w Hammer Industries, gdzie testował najnowsze wynalazki naukowców. Pewnego poniedziałku został wezwany do gabinetu swojego szefa, Mr. Morrella, który powiadomił go, że HI nie prowadzi już żadnych nielegalnych działalności i oświadczył, że w takiej sytuacji musi go zwolnić. Pracownikiem, który również został wylany z HI był Hydro-Man i obaj „bezrobotni” przestępcy postanowili zawiązać sojusz. Już przy pierwszym napadzie na bank zostali powstrzymani przez Spider-Mana i oddani w ręcę władz.

Shocker pozostał aktywny na przestępczej scenie Nowego Yorku, ostatnio wziął udział w sekretnej licytacji symbiotu Venoma i dołączył do Sinister Twelve założonej przez Normana Osborna. Choć Schultz miewa wiele wątpliwości, nigdy nie zrezygnuje z kariery przestępcy.

Info pochodzi z komiksu: Amazing Spider-Man 11/1992 uzupełnione przez Dawidosa


Related Articles

About Author

Majk