komiksy: 1642 komiksy polskie: 114 seriale animowane: 111 biografie: 59

Ultimatum: Spider-Man Requiem #2

Ultimatum: Spider-Man Requiem #2Numer: Ultimatum: Spider-Man Requiem #2
Tytuł: Requiem (Part II)
Wydawnictwo: Marvel Comics 2009
Data wydania: Wrzesień 2009
Scenariusz: Brian Michael Bendis
Rysunki: Mark Bagley & Stuart Immonen
Tusz: Scott Hanna & Wade von Grawbadger
Kolory: Pete Pantazis & Justin Ponsor
Litery: Cory Petit
Okładka: Stuart Immonen
Redaktor: Lauren Sankovitch
Starszy redaktor: Mark Paniccia
Redaktor naczelny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Ultimate Spider-Man, Tom 11

Streszczenie

Podczas gdy w telewizji głośno jest na temat ostatnich wydarzeń, Jameson pochłonięty jest pisaniem swojego artykułu. Przyznaje się w nim do wielu błędnych osądów na temat Spider-Mana oraz zwierza się, że nie raz miał okazję wydrukować dobrą historię z nim w roli głównej, jednak z tego zrezygnował lub skłamał. Jedna przychodzi mu do głowy.

Szkoła Midtown High, Queens, Nowy York, jakiś czas wcześniej. Peter i MJ wchodzą na lekcję do klasy, gdy nagle zostaje ogłoszony alarm, a zajęcia odwołane. Powodem okazuje się być zmierzający w tę stronę Hulk, którego wojsko stara się powstrzymać. Spider-Man interweniuje, jednak po chwili zostaje uderzony przez zielonego olbrzyma i ląduje kilkadziesiąt metrów dalej. Szybko wraca na pole walki. Hulk chwyta jeden z czołgów i miota nim w powietrze. Pojazd ląduje na moście i uderza o szkolny autobus z dziećmi wewnątrz, który spadłby do rzeki, gdyby nie interwencja Spider-Mana.

Pająk stara się z całych sił utrzymać pojazd, co dostrzega Hulk. Zielony olbrzym ignoruje wojsko i udaje się, by pomóc bohaterowi. Chwyta bus i odstawia bezpiecznie na miejsce. Hulk uspokaja się i zmienia w człowieka. Bruce Banner przedstawia się Pająkowi. Tłumaczy, że przez pomyłkę stał się Hulkiem oraz, że to on jest atakowanym, a nie atakującym. Wie, że nic nie może zrobić, a rozmowa z wojskiem nie pomoże, gdyż już tego próbował. Nie chce walczyć i krzywdzić niewinnych, chce ich ratować. Na moście zjawia się wojsko, gotowe schwytać Bannera, ten jednak mimowolnie zmienia się w Hulka i ucieka.

Jameson w swoim tekście przyznaje, że skłamał i przedstawił tę historię tak jakby Spider-Man wspólnie z Hulkiem zagrażali miastu. Tłumaczy, że nekrolog Spider-Mana jest równocześnie jego spowiedzią. Nie pisze tego, by wyjaśnić tylko to wydarzenie, ale również wszystkie inne.

Podczas gdy Jameson w swoim artykule wypisuje zalety Pająka, których wcześniej nie dostrzegał, Ultimates zabierają się za sprzątanie miasta. Nagle Captain Ameryka odnajduje pośród gruzów Spider-Mana, który po chwili spogląda na herosa z przymrużonymi oczami.

Recenzja

Druga odsłona wydarzeń mających miejsce po crossoverze Ultimatum. Jak w poprzedniej części, mamy tutaj współpracę dwóch rysowników: Stuarta Immonena oraz Marka Bagley’a, którego to nie ściągnięto specjalnie z siedziby konkurencyjnego DC Comics, a jedynie wykorzystano jego niepublikowane wcześniej materiały. Jak w Ultimatum: Spider-Man Requiem #1 mamy połączenie akcji z czasu teraźniejszego z wydarzeniami, które odbyły się w przeszłości.

Cała narracja to tak naprawdę J. Jonah Jameson piszący pozytywny artykuł o Spider-Manie, po jego śmierci. Jest to interesujący zabieg, lecz tak jak w poprzedniej części, znów mamy wrażenie powtórki. Spider-Man spotyka Hulka, akcja bardzo podobna do tej znanej z Ultimate Marvel Team-Up #2 i #3. Co dziwne, ani Peter, ani Bruce nie wspomnieli o poprzednim spotkaniu. Tak jak w Team-Upie, jest scena, gdy to Banner zmienia się w Hulka za plecami Parkera, gdy z broni mierzy do nich wojsko. Podobieństwo jest uderzające, co razi. A szkoda. Skoro pojawia się Hulk, można się pokusić o drobne różnice.

Komiks jednak pod wieloma względami się bardzo dobrze broni. Wspomniałem o współpracy rysowników. Do tego dołączam wyśmienitą animację. Tak szczegółowo pokazanej akcji i walki dawno w amerykańskim komiksie nie widziałem. Scena na moście, scena z wystrzałem pocisku, to wszystko sprawia, że lektura staje się przyjemniejsza oraz podnosi jakość komiksu. Potyczka z Hulkiem schematyczna, ale nie nuży. Wojsko się nie certoli, choć dla mnie mocno naciągane wydają się czołgi w centrum miasta.

Podsumowując: wielka przemiana J. Jonaha Jamesona cieszy. Ultimatum smuci. Peter nie żyje. A może jednak nie?! Na pewno Uniwersum Ultimate nigdy nie będzie już takie jak kiedyś. Co nastąpi – czas pokaże. Ultimatum: Spider-Man Requiem miało zakończyć rozdział w życiu Spider-Mana i rzeczywiście zakończyło. Co zadecydowało dalej szefostwo Marvela, dowiemy się wkrótce. Ocena: 4,5 pajączki.

Ocena:

Autor: Spider-Nik (streszczenie), Sierp (recenzja)

Ultimatum: Spider-Man Requiem #2 Ultimatum: Spider-Man Requiem #2 Ultimatum: Spider-Man Requiem #2

Ultimatum: Spider-Man Requiem #2 Ultimatum: Spider-Man Requiem #2 Ultimatum: Spider-Man Requiem #2


Related Articles

About Author

Dawidos