komiksy: 1700 komiksy polskie: 125 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #519

The Amazing Spider-Man #519Numer: The Amazing Spider-Man #519
Tytuł: New Avengers, Part 1: Moving Up
Wydawnictwo: Marvel Comics 2005
Data wydania: Czerwiec 2005
Scenariusz: J. Michael Straczynski
Rysunki: Mike Deodato Jr.
Tusz: Joe Pimentel
Kolory: Matt Milla
Litery: Vc’s Cory Petit
Okładka: Mike Deodato Jr.
Asystent redaktora: Warren Simons
Redaktor: Axel Alonso
Redaktor naczelny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Cena: $2.25
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Służby porządkowe przeczesują zgliszcza spalonego przez Weidermana domu May Parker na Forest Hills. Peter zwierza się Mary Jane, że czuje się odpowiedzialny za tę tragedię. Boi się też o stan psychiczny ciotki. Nagle na miejsce zdarzenia zajeżdża limuzyna Tony’ego Starka. Biznesmen oferuje rodzinie Parkera nowe mieszkanie w kwaterze głównej Avengers mieszczącej się w Stark Tower.

W trakcie rozmowy z Tonym nagle MJ zauważa nieobecność May. Okazuje się, że starsza kobieta weszła na górę domu, choć piętro grozi zawaleniem. Peter rusza ją sprowadzić, bojąc się, że ciotka doznała szoku. May wcale się jednak nie załamała, weszła na piętro, aby zabrać ukryty pod łóżkiem album ze zdjęciami rodzinnymi. Cała trójka przenosi się do Stark Tower, gdzie poznaje pozostałych członków Avengers. May nawiązuje nić sympatii z Kapitanem Ameryką i lokajem Jarvisem. Wolverine zwraca szczególną uwagę na żonę Parkera. Peter i MJ oglądają swój nowy apartament, którym są wprost zachwyceni.

Później. W innej części miasta nieznani sprawcy uprowadzają jednego z bossów narkotykowych i zabijają Kirę, agentkę, która go rozpracowywała. W swojej kwaterze dokonują egzekucji porwanego mężczyzny oraz pozostałych szefów podziemia, których przestępcza działalność zapewniła fundusze ich organizacji. Sprawcą czystki w swoich szeregach okazuje się Hydra, która po długiej nieobecności przygotowuje się do kolejnego zamachu w USA. Jej przywódca prezentuje zebranym członkom komory genetyczne z wyprodukowanymi sobowtórami superbohaterów, które mają posłużyć im do pokonania prawdziwych Avengers.

Recenzja

Akcja komiksu rozgrywa się tuż po wydarzeniach z historii Skin Deep. Po spaleniu przez Charliego Weidermana apartamentu Petera i MJ oraz domu cioci May rodzina Parkerów musi znaleźć nowe miejsce do zamieszkania. Czas zatem na duże zmiany w życiu Petera i jego bliskich. Tym komiksem Straczynski nawiązuje do wielkiego wydarzenia w uniwersum Marvela – powołania grupy New Avengers, której aktywnym członkiem jest Spider-Man. Scenarzysta, odwołując się do ostatnich zdarzeń, sprawia, że tworzony przez niego tytuł zazębia się z pozostałymi seriami komiksowymi o Człowieku-Pająku.

Ponownie rozczarują się miłośnicy akcji, których scenarzysta ostatnio trochę zaniedbuje. Postać Petera w kostiumie Spider-Mana nie pojawia się nawet na jednym kadrze! O pojedynkach z udziałem zwinnego Pająka nie ma więc mowy. W zamian za to są nieźle nakreślone relacje między pierwszoplanowymi postaciami. Peter i MJ ponownie udowadniają, jak dobrym i zgranym są małżeństwem, a ciocia May nie traci nic ze swojej siły i hartu ducha. Sympatyczne są sceny w kwaterze głównej Avengers, gdzie May i MJ poznają członków tej grupy. A Peter i Wolverine komentują spotkanie May z Kapitanem Ameryką takimi słowami: „Pasują do siebie. W końcu są z tego samego pokolenia”.

Niezbyt ekscytująco jawi się wróg, z którym Spider-Man zmierzy się w następnych pięciu numerach serii. Jest nim organizacja Hydra próbująca dokonać kolejnego zamachu w USA, aby zapanować (a jakże!) nad światem. Wydaje się, że pana Straczynskiego stać na więcej niż takie schematyczne intrygi! Za to bardzo interesująco wygląda sposób, w jaki Hydra zamierza rozprawić się z superbohaterami. Pozostaje tylko czekać na to, co przyniosą dalsze części tej historii. 4 pajączki.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #519 The Amazing Spider-Man #519 The Amazing Spider-Man #519

The Amazing Spider-Man #519 The Amazing Spider-Man #519 The Amazing Spider-Man #519


Related Articles

About Author

Dawidos