komiksy: 1371 komiksy polskie: 49 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #8

The Amazing Spider-Man #8Numer: The Amazing Spider-Man #8
Tytuł: Ms. Adventures in Babysitting
Tytuł 2: Edge of Spider-Verse: My Brother’s Keeper
Wydawnictwo: Marvel Comics 2014
Data wydania: Grudzień 2014
Scenariusz: Dan Slott & Christos Gage
Rysunki: Giuseppe Camuncoli & Humberto Ramos
Okładka: Giuseppe Camuncoli & Cam Smith & Antonio Fabela
Pomocnik redaktora: Ellie Pyle
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: Axel Alonso
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Ms. Adventures in Babysitting
Ms. Marvel zamiera na widok bestii, w jaką zmieniła się Dr. Minevra. Spider-Man wyprowadza ją z tego stanu, prosząc o asystę przy klasycznym manewrze, który wielokrotnie wykonywał na spółkę z Captain Marvel. Upadek ogłuszonego tym atakiem potwora na ziemię pozwala im wykraść z furgonetki kokon, który zaczyna powoli pękać.

The Fact Channel Studios. Cindy Moon wysłuchuje planów Natalie Long, która zamierza uczynić z Silk ikonę ich telewizji – tak jak gazeta “Daily Bugle” wypromowała postać Spider-Mana – jednak zgłasza zastrzeżenia do jej kostiumu. Kiedy w radiu zostaje podany komunikat o trwającym przestępstwie w Diamond District, Cindy wymyka się po cichu z siedziby stacji TV i biorąc do serca uwagi szefowej przeobraża się w Silk w nowym kostiumie.

Okazuje się, iż kokon Inhumans krył w sobie dziecko. Spider-Man postanawia skupić uwagę Minevry na sobie, tak aby Ms. Marvel mogła zabrać noworodka w bezpieczne miejsce. Kamala Khan zostaje trafiona w plecy strzałem z broni, w której posiadaniu są ludzie Dr. Minevry. Jeden z należących do gangu mężczyzn przy pomocy pistoletu dźwiękowego unieszkodliwia wspólników i ściąga z twarzy maskę, wyjaśniając Ms. Marvel, że zrezygnował z dalszego udziału w tej misji, gdy odkrył, że w kokonie było niewinne dziecko. Ms. Marvel przerywa walkę Spider-Mana i Dr. Minevry, pytając głośno, gdzie są jej ziomkowie, czyli pochodzący z rasy Kree żołnierze. Wtedy wychodzi na jaw, że misja badaczki nie została wcale zatwierdzona przez rząd Przestrzeni Kree. Spider-Man udaje, że kontaktuje się z wieżą Avengers celem powiadomienia rodaków Minevry o jej nielegalnych eksperymentach medycznych na Ziemi. Upokorzona Dr. Minevra odlatuje, poprzysięgając zemstę.

Diamond District. Silk zatrzymuje uciekającego z miejsca napadu Ringera. Świadomie przeprowadza tę akcję w obecności reporterki Natalie Long, która jest zachwycona jej nowym strojem.

St. Luke’s Roosevelt Hospital. Ms. Marvel zwraca noworodka jego wzruszonym rodzicom. Spider-Man podnosi jej samoocenę i dodaje pewności siebie, oceniając bardzo pozytywnie jej osiągnięcia w stroju superbohaterki. Następnie zwraca się do byłego współpracownika Minevry, który pomógł ocalić im dziecko. Rozpoznaje w nim Claytona Cole’a aka Clasha (The Amazing Spider-Man: Learning to Crawl) , który żali się, że jako człowiek z wyrokiem wpisanym do kartoteki kryminalnej i na warunkowym zwolnieniu nie może znaleźć żadnego legalnego zatrudnienia i zmuszony jest pracować dla przestępców. Pająk wręcza mu wizytówkę Parker Industries, podpowiadając, że tam otrzyma drugą szansę. Cole dołącza do zespołu naukowców pod kierownictwem Petera Parkera.

Scenariusz: Dan Slott & Christos Gage
Rysunki: Giuseppe Camuncoli
Tusz: Cam Smith
Kolory: Antonio Fabela
Litery: Chris Eliopoulos

Edge of Spider-Verse: My Brother’s Keeper
Forest Hills, Queens. Earth-982. W płonącym domu Daemos, syn Solusa i jeden z przedstawicieli Inheritors, przydusza Mayday Parker/Spider-Girl, czemu bezradnie przypatruje się jej chłopak Wes Westin. Interwencji podejmuje się, mimo uszkodzonej protezy nogi, ojciec dziewczyny – Peter Parker. Niewzruszony Daemos oznajmia szyderczo, że przybył posilić się nim i jego dziećmi. Gotowy na poświęcenie Peter żegna się z ukochaną żoną Mary Jane, która zapłakana trzyma na rękach ich syna Benjamina. MJ cuci poturbowaną córkę i nakazuje jej zabrać braciszka w bezpieczne miejsce. Wtedy May uświadamia sobie, że matka nie zamierza zostawić jej ojca samego i chce spędzić ostatnie chwile swego życia, walcząc u jego boku. Zapłakana Spider-Girl wybiega z domu, w którym Daemos morduje jej ukochanych rodziców i chłopaka. Na jej drodze pojawia się portal, z którego wychodzą dwa Spider-Many (Old Man Spider i Spider-UK). Przybysze deklarują pomoc i obiecują zabrać ją i jej brata do azylu. Potwierdzają też najgorsze obawy Mayday – jej rodzice nie żyją. Przybyły Daemos ciska przed nimi wysuszone zwłoki Petera Parkera. Znikając wraz ze swoimi wybawicielami, Spider-Girl przysięga mordercy rodziców, że dla dobra brata, jak również w ramach zemsty za dzisiejsze wydarzenia złamie wszelkie przyrzeczenia i wartości wpojone przez ojca, zabijając Daemosa. Łowca nie może wręcz doczekać się następnego spotkania z jej osobą.

Scenariusz: Dan Slott
Rysunki: Humberto Ramos
Tusz: Victor Olazaba
Kolory: Edgar Delgado
Litery: Chris Eliopoulos

Recenzja

Rzadko przychodzi mi omawiać komiks, w którym kilkustronicowy dodatek przyprawia o szybsze bicie serce niż akcja głównej opowieści. W przypadku tego numeru mamy do czynienia z takim zjawiskiem, co jednocześnie nie przekreśla wartości części komiksu, w której Spider-Man i Ms. Marvel prowadzą współpracę, aby pokrzyżować plany pozaziemskiej badaczki z przetrąconym kręgosłupem moralnym.

Kontynuacja team-upu to klasyczna historia o parze superbohaterów ze szczęśliwym zakończeniem i kolorowymi czytelnymi rysunkami. Kogo zafascynowała postać wychowanej w kulturze islamskiej Ms. Marvel niech zajrzy do jej tytułowej serii komiksowej, do czego zresztą gorąco zachęcam, bo rzeczywiście jest to cykl niegłupich przygód nastolatki z innego kręgu cywilizacyjnego, epatujących kiedy można dobrym humorem, a kiedy trzeba podlanym filozoficznym sosem przekazem. Jedynie rozstrzygnięcie pojedynku z Dr. Minevrą jest lekko naciągane. ale w takiej konwencji fabularnej da się ją przełknąć.

Największe emocje odczuwałem po lekturze opowieści, w której doszło do powrotu na strony komiksów postaci Mayday “May” Parker/Spider-Girl, bohaterki wielokrotnie przedłużanych serii komiksowych z alternatywnego nurtu, z których ostatnia została wydana w 2010 roku. Nie owijając w bawełnę, było to wstrząsające przeżycie, któremu towarzyszyło uczucie głębokiego smutku. Pewnie podobnie czuła się większość zwolenników małżeństwa Petera Parkera i Mary Jane Watson, którego ostatnim bastionem było właśnie konserwatywne status quo niezmienne i niepodważalne w świecie, w którym żyje ich córka. Wyciskający łzy z oczu dramat, jaki rozgrywa się na tych raptem paru stronach, jest zarazem zielonym światłem dla wielkiego “comebacku” popularnej Spider-Girl, która ma teraz ogromną motywację do toczenia bezpardonowej walki z Daemosem i innymi Inheritors. Chociażby z uwagi na losy dotkniętej życiową tragedią dziewczyny z rodu Parkerów, warto zobaczyć, co do zaoferowania będzie miał najbliższy “pajęczy” crossover.

Następny w kolejności zeszyt to już oficjalne otwarcie igrzysk pod hasłem Spider-Verse. A temu numerowi wlepiam 5 grubych pajączków m.in. za burzę, jaką wywołał bez wątpienia w środowisku stałych i wiernych czytelników Spider-Girl.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #8 The Amazing Spider-Man #8 The Amazing Spider-Man #8

The Amazing Spider-Man #8 The Amazing Spider-Man #8 The Amazing Spider-Man #8

The Amazing Spider-Man #8 The Amazing Spider-Man #8 The Amazing Spider-Man #8


Related Articles

About Author

Dawidos