komiksy: 1371 komiksy polskie: 49 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #23

The Amazing Spider-Man #23 (#824)Numer: The Amazing Spider-Man #23 (#824)
Tytuł: Hunted: Epilogue
Wydawnictwo: Marvel Comics 2019
Data wydania: Sierpień 2019
Scenariusz: Nick Spencer
Rysunki: Ryan Ottley
Tusz: Cliff Rathburn
Kolory: Nathan Fairbairn
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Ryan Ottley & Nathan Fairbairn
Asystent redaktora: Kathleen Wisneski
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Rezydencja Kravinoffa. Trwa pogrzeb Kravena. Po tym, jak trumna zostaje złożona do grobu i zakopana, Ostatni Syn Kravena wraca do willi, gdzie rozrywa garnitur, zabija zwierzęta i zaczyna płakać.

Central Park. Przerażony wizją śmierci ukochanej Spider-Man kieruje się w stronę mieszkania Mary Jane, podczas gdy superbohaterowie i policja aresztują zbiegłych z parku superzłoczyńców. Kapitan Marvel dopada Arcade’a, który na zlecenie Kravena przygotował Wielkie Polowanie. Kapitan Ameryka zatrzymuje zaś ludzi, którzy płacili za udział w tym krwawym widowisku. W areszcie Vulture, Tarantula, Rhino, Scorpion, King Cobra i Stegron zakładają drużynę Savage Six.

W parku White Rabbit, Toad, Human-Fly, Yellowjacket i Razorback znajdują ukrywającego się w krzakach Black Anta. Chcą go zabić za to, że ich tu sprowadził. Taskmaster przegania napastników i ratuje życie koledze, którego wcześniej zdradził. Ranna Black Cat odprowadza Billy’ego Connorsa do jego domu w kanałach. Martha dziękuję jej za opiekę nad synem. Tymczasem zapłakany Curt Connors leży w parku, świadomy powrotu Lizarda. Vermin i jego klony urządzają sobie legowisko w nowojorskim metrze.

W końcu Spider-Man dociera do mieszkania Mary Jane. Widząc wybite okno, przerażony wpada do środka. Gdy dostrzega ślady krwi na podłodze, jest bliski załamania. Nagle słyszy krzyk. W pokoju pojawia się MJ, którą przeraził widok jego czarnego kostiumu. Jej prawe ramię krwawi. Kiedy kobieta wyjaśnia, że to rezultat domowego wypadku, zapłakany Parker przytula ją i całuje. Ukryty pod postacią wija demon jest rozczarowany Peterem, bo ani myśli skrzywdzić MJ, a wręcz chce ją przed nim chronić.

Rezydencja Kravinoffa. Pijący alkohol klon Kravena sięga po strzelbę ze ściany. Znajduje za nią list pożegnalny od ojca, który prosi go, by przejął jego dziedzictwo, gdyż jest już na to gotowy. Ten idzie do komnaty z trumną, z której wyciąga stary kostium ojca. Zakładając go, staje się nowym Kravenem Łowcą.

W ogrodzie rezydencji jeden z mężczyzn, który uczestniczył w pochówku Kravena, zostaje przy jego grobie. Przeprasza zmarłego, że brał udział w jego wskrzeszeniu, i obiecuje, że już go nie zawiedzie. Jest wdzięczny, że Kraven oszczędził go przy Wielkim Polowaniu. Chameleon chce, by brat spoczywał w pokoju i nie przejmował się światem, z którego i tak niewiele zostanie, gdy on dokończy swój plan.

Recenzja

1 prolog, 6 głównych rozdziałów i 4 “zdublowane” numery. Tyle wynosi dotychczasowy wkład projektu Hunted w uniwersum Spider-Mana. To jednak jeszcze nie koniec tej przełomowej zwłaszcza dla postaci Kravena historii. Jak nakazuje zakorzeniona już na dobre w redakcji Marvela tradycja, czytelnikom należy jeszcze zaserwować epilog. To właśnie ten numer przekazuje wiedzę o dalszych losach głównych graczy zakończonego już Wielkiego Polowania.

Największa rewolucja zachodzi w statusie Ostatniego Syna Kravena, młodego klona najsłynniejszego łowcy z rodu Kravinoffów. Jego tragedia jest podwójna, bo nie tylko stracił kogoś, kogo traktował jak swojego rodzonego ojca, ale także musi żyć ze świadomością, że zabił go własnymi rękoma, dając się zwieść jego mistyfikacji. Oczywiście jego kolejna rola nie zaskakuje niczym oryginalnym, choć moment, gdy sięga po strzelbę, wywołuje przyjemne wrażenie deja vu.

Na główną oś narracyjną składa się desperacki lot Spider-Mana do mieszkania Mary Jane, podyktowany przerażającą wizją, która w czasie Wielkiego Polowania nieraz nawiedzała go w myślach. Scena spotkania tej dwójki po igrzyskach w Central Parku świetnie oddaje ich uczucia, widać, że gdyby Peter stracił MJ, to chyba by się już nie podniósł. Rozbrajająca była reakcja ukochanej Pająka na widok jego czarnego kostiumu. Swoją drogą, z bagatelizowaniem tej rany przesadzono, bo naprawdę wyglądała nieciekawie.

Komiks nie pozostawia wątpliwości, kto bombardował głowę Spider-Mana ociekającymi krwią obrazami. Okazuje się, że owinięty bandażami demon nie tylko nie miał zamiaru skrzywdzić MJ, ale, ba, widzi siebie w roli jej obrońcy przed Peterem! Trzeba przyznać, że tajemnica zaprzyjaźnionego z wijami prześladowcy z piekła rodem to jeden z najciekawszych wątków aktualnej serii i albo wyrośnie z niego epicka historia, albo okaże się on niewypałem. Oby to pierwsze.

Epilog jest też wyraźnym ukłonem scenarzysty w stronę wybitnych twórców “Ostatnich Łowów Kravena”, historii, która stała się źródłem inspiracji dla projektu Hunted. Ten hołd widać zarówno w detalach (reakcja MJ na czarny strój Parkera, strzelba czy trumna w rezydencji Kravinoffa), jak i końcowym zwrocie akcji, gdy z nory wypełza kolejny legendarny przeciwnik Spider-Mana, który coś niecnego szykuje. 4 pajączki.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #23 (#824) The Amazing Spider-Man #23 (#824) The Amazing Spider-Man #23 (#824)

The Amazing Spider-Man #23 (#824) The Amazing Spider-Man #23 (#824) The Amazing Spider-Man #23 (#824)

The Amazing Spider-Man #23 (#824) The Amazing Spider-Man #23 (#824) The Amazing Spider-Man #23 (#824)

The Amazing Spider-Man #23 (#824) The Amazing Spider-Man #23 (#824) The Amazing Spider-Man #23 (#824)


Related Articles

About Author

Dawidos