komiksy: 1552 komiksy polskie: 103 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #80.BEY

The Amazing Spider-Man #80.BEYNumer: The Amazing Spider-Man #80.BEY
Tytuł: Beyond: Tie-In
Wydawnictwo: Marvel Comics 2022
Data wydania: Luty 2022
Scenariusz: Cody Ziglar
Rysunki: Ivan Fiorelli, Carlos Gómez, Paco Medina
Tusz: Ivan Fiorelli, Carlos Gómez, Paco Medina
Kolory: Rachelle Rosenberg
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Mark Bagley
Asystent redaktora: Lindsey Cohick & Kaeden McGahey
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Chcąc pomóc zapadłemu w śpiączkę Peterowi, ciocia May spotyka się z Octaviusem. Otto wręcza jej na powitanie broszkę. Oboje udają się na kampus ESU, gdzie doszło do eksplozji. Gdy Otto bada teren skanerem, May znajduje strzęp ubrania. Para zabiera materiał do kryjówki #328. Tam, dyskutując przy winie o swoich motywacjach, czekają, aż sprzęt Octaviusa zakończy analizę znalezionego kawałka tkaniny.

Okazuje się, że na ubraniu są ślady rzadkiej substancji zanieczyszczającej powietrze z dzielnicy przemysłowej i specyficznego typu promieniowania. Otto zakłada uprząż i zabiera skaner, dzięki któremu on i May docierają pod bramę pewnej kamienicy. Octavius chce wedrzeć się siłą, lecz May, udając małżeństwo zainteresowane wynajęciem pokoju, przekonuje przez domofon gospodarza imieniem Eric, by ich wpuścił.

Po rozmowie z właścicielem o poprzednich lokatorach Otto zyskuje pewność, że byli nimi superzłoczyńcy z drużyny U-Foes. Gospodarz wyjawia, że zabrali ich pracownicy firmy Infinite Solutions, którzy po wszystkim wysprzątali mieszkanie. May zauważa na dywanie przebarwienie. Octavius stwierdza, że to efekt uboczny promieniowania X-Raya. Niestety, próbka jest za mała, by odtworzyć czynnik, który wywołał chorobę Petera. Na pożegnanie Eric przekazuje gościom wizytówkę biznesową, jaką otrzymał od Infinite Solutions.

Para udaje się pod siedzibę firmy, która zajmuje się przetrzymywaniem ludzi z supermocami, oczekujących na proces lub transfer do więzienia. May, udając babcię odwiedzającą wnuka, usiłuje przekonać strażnika w recepcji, by ich wpuścił, jednak wizyty nie są dozwolone bez wcześniejszej rezerwacji. W tej sytuacji Otto postanawia się włamać. Chwyta mackami May, wspina się z nią po budynku i wchodzi przez jedno z okien.

W środku kompleksu Otto oznajmia byłej narzeczonej, że muszą znaleźć X-Raya oraz jego wspólniczkę Vapor. Kiedy docierają w pobliże więziennej siłowni, gdzie ćwiczy X-Ray (James Darnell), zauważa ich jeden ze strażników. Po ogłuszeniu mężczyzny Octavius wręcza May jego kartę magnetyczną i wysyła ją z misją pobrania próbki od Vapor, sam zaś staje do walki z klawiszami i X-Rayem, któremu służba więzienna wyłącza zagłuszacze supermocy. Dr. Octopus pokonuje Darnella, ogłuszając go strzałem z macki.

W innej części ośrodka May dociera pod celę Vapor (Ann Darnell) i zaskarbia sobie jej sympatię szczerością, empatią i matczynym podejściem. Ciotka Parkera opowiada więźniarce o wypadku swojego bratanka podczas walki Spider-Mana i U-Foes na kampusie Empire State University. W dowód zaufania otwiera kartą drzwi celi i prosi Ann o próbkę jej krwi, aby lekarze mogli opracować lekarstwo dla Petera. Wzruszona Vapor zgadza się jej pomóc i pozwala się ukłuć aparatem. May dziękuje Ann, żegna się z nią i zamyka celę.

W pomieszczeniu ochrony rozjuszony Dr Octopus terroryzuje personel, żądając przekazania sekretów Infinite Solutions. Po tym, jak odkrywa w komputerze, kto stoi za firmą, szykuje się do przelania krwi, ale w porę powstrzymuje go May. Zawiedziona kobieta oddaje mu aparat z próbką, mówiąc, że znajdzie inny sposób, by pomóc Peterowi, i tylko łudziła się, że Otto mógł się zmienić. Octavius tłumaczy, że cel uświęca środki i musi wykorzystywać daną mu moc. May ripostuje, że używa jej nieodpowiedzialnie, i odchodzi.

Jakiś czas później. W domu May odbiera telefon od Dr. Burdicka. Lekarz tłumaczy, że otrzymali anonimową przesyłkę z analizą związków, przez które zachorował Petera, i na jej podstawie opracowali nową terapię. Kiedy May przybywa do szpitala, zastaje wybudzonego ze śpiączki Petera. Kobieta wie, że to zasługa Otto.

Noc. Doktor Octopus przypuszcza atak na kolejną placówkę Infinite Solutions, o której już wie, że stanowi firmę fasadową dla Beyond Corporation. Korzystając z karty dostępu jednego ze strażników, loguje się do serwera i odkrywa, że korporacja przejęła aktywa Parker Industries i na bazie jego pracy stworzyła swojego Spider-Mana. Octavius postanawia ukarać korporację za „plagiat” i wykazać nad nią swoją wyższość.

Recenzja

Beyond, zaplanowana na 19 rozdziałów megahistoria prezentująca drugi w historii Marvela powrót Bena Reilly’ego do roli oficjalnego Spider-Mana, oferuje też czytelnikom dodatki w postaci zdublowanych numerów z dopiskiem BEY w numeracji. Pierwszy z nich był poświęcony Misty Knight i Colleen Wing, trenerkom Spider-Bena, drugi zaś przedstawia misję naprawdę osobliwego duetu. Oto May Parker, ciotka Petera Parkera, i Doktor Octopus, jeden z największych wrogów Spider-Mana, łączą siły w bardzo szczytnym celu!

Wydawałoby się, że team-up cioci May i Dr. Octopusa, którzy w dawnych czasach byli bliscy zawarcia związku małżeńskiego, nie może być opowieścią przewyższającą poziomem komiksy ze współpracą duetu superbohaterów. Nic bardziej mylnego! Cody Ziglar prowadzi historię o niedoszłych małżonkach w taki sposób, że wciąga ona już od pierwszych stron. Wątek ich wspólnego śledztwa w sprawie eksplozji na kampusie ESU, sprawców tego ataku i ich powiązań oraz choroby Petera jest skonstruowany kunsztownie.

Jest jednak pewien mankament, który na dodatek występuje na samym początku owego śledztwa. May i Otto rozpoczynają je bowiem od ustalenia, kto stał za wypadkiem na uczelni, w efekcie którego Peter tak ciężko zachorował. Byłoby to zrozumiałe, gdyby nie fakt, że atak U-Foes na ESU był wydarzeniem publicznym (na miejscu poza superbohaterami i superzłoczyńcami byli świadkowie – zwykli ludzie), więc wystarczyłoby po prostu wygooglować sobie, co się wydarzyło. Tymczasem autor scenariusza zrobił z tego jakąś wielką zagadkę. Pomijając to przeoczenie z jego strony, faktycznie wykonał koronkową robotę.

Trzeba oddać też scenarzyście, że udało mu się wytworzyć chemię między głównymi bohaterami. Relacje Otto-May są dosyć złożone, bo balansują na granicy zauroczenia a antypatii, respektu a animozji, zaufania a nieufności, zwłaszcza ze strony ciotki Parkera, która zna mroczną stronę Octaviusa. Skoro mowa o interakcjach, to należy skomentować także spotkanie May i Vapor. Wydawałoby się, że misja „przekonaj superprzestępczynię, by bezinteresownie pomogła obcemu człowiekowi” musi być skazana na porażkę, a tu zaskoczenie – wyszła wiarygodna scena z podnoszącą na duchu, ciepłą i optymistyczną rozmową.

Dodatkowo komiks może pochwalić się całkiem udanymi scenami walk, w których pierwsze skrzypce gra Doktor Octopus. Spider-Ben nie pojawia się fizycznie w tej historii (jest tylko wspomniany w rozmowach), za to Peter Parker gości na samym końcu i to akurat w scenie istotnej dla fabuły nie tylko tego komiksu, ale całego wydarzenia. Zakończenie stanowi też zapowiedź nieuchronnej konfrontacji Dr. Octopusa z Beyond Corporation i ich Spider-Manem w dalszych odcinkach głównej linii fabularnej komiksu. 5 pajączków.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #80.BEY The Amazing Spider-Man #80.BEY The Amazing Spider-Man #80.BEY

The Amazing Spider-Man #80.BEY The Amazing Spider-Man #80.BEY The Amazing Spider-Man #80.BEY

The Amazing Spider-Man #80.BEY The Amazing Spider-Man #80.BEY The Amazing Spider-Man #80.BEY

The Amazing Spider-Man #80.BEY The Amazing Spider-Man #80.BEY The Amazing Spider-Man #80.BEY


Related Articles

About Author

Dawidos