komiksy: 1909 komiksy polskie: 170 seriale animowane: 112 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #19

The Amazing Spider-Man #19 (#913)Numer: The Amazing Spider-Man #19 (#913)
Tytuł: Brak
Wydawnictwo: Marvel Comics 2023
Data wydania: Kwiecień 2023
Scenariusz: Joe Kelly
Rysunki: Terry Dodson
Tusz: Rachel Dodson
Kolory: Terry Dodson
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: John Romita Jr.
Asystent redaktora: Kaeden McGahey
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Wydawca: Dan Buckley
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Peter Parker przeżywa dobrą passę w pracy u Normana Osborna i w sąsiedztwie jako Spider-Man. Po wspólnej akcji z Black Cat (złapaniu gangu podpalaczy Soho Scorchers) odpoczywa na dachu z Felicią Hardy, z którą znów zaczął się umawiać. Ta proponuje mu weekendowy wypad za miasto. Po tym, jak Peter nieudolnie próbuje oszukać ciocię May co do celu podróży, para jedzie samochodem kierowanym przez Felicię do hotelu SPA w górach Catskill. Okazuje się, że na wypoczynek udali się tam też Mary Jane i Paul.

W trakcie niezręcznej rozmowy dwóch par (Peter i MJ to byli kochankowie) dochodzi do trzęsienia ziemi. Spider-Man i Black Cat udają się autem do epicentrum wstrząsów. Tam zastają White Rabbit ściganą przez grupę wzorowaną na Sinister Six (Green Goblin, Scorpion, Doktor Octopus, Vulture, Shocker, Mysterio). Okazuje się, że to materiał filmowy kręcony dla reklamy start-upu The Synergists, którego młodzi geniusze współpracują z White Rabbit i Kareemem z gangu Tombstone’a.

Podczas przyjęcia zorganizowanego w pobliskim domu letniskowym Spider-Man i Black Cat dowiadują się, że założyciele nowego biznesu zamierzają wypożyczać inspirowany bronią superzłoczyńców sprzęt, który White Rabbit i Kareem pierwotnie mieli sprzedać na polecenie Tombstone’a. Okazuje się, że trzęsienie ziemi wywołało urządzenie „Shockera”, które zostało już naprawione. Nagle uczestnicy imprezy odkrywają w kuchni zwłoki Mychala, wcielającego się w Mysterio szefa start-upu, któremu ktoś wbił parasolkę w głowę.

W związku ze zbrodnią Spider-Man zamierza przeprowadzić śledztwo, jednak reszta genialnego teamu The Synergists nie chce słuchać jego rozkazu dotyczącego rozbrojenia się, gdyż boi się pójścia do więzienia. Spider-Man, Black Cat, White Rabbit i Kareem stają do walki z piątką naśladowców superłotrów.

Recenzja

Po wydarzeniach z pełnego magii i demonów crossoveru Dark Web flagowa seria o Spider-Manie wraca na bardziej przyziemne tory. Przed wyczekiwaną historią, która ma wyjaśnić powody potępienia Pająka przez środowisko superbohaterów oraz rozstania Petera i Mary Jane, twórcy przyszykowali dwuczęściową opowieść o wspólnych przygodach Spider-Mana i Black Cat na wyjeździe. I to nie ci sami co zwykle, gdyż gościnnie tą historią zajęli się Joe Kelly i Terry & Rachel Dodson w zastępstwie Zeba Wellsa i Johna Romitę.

Proszę spojrzeć na okładkę. Wygląda obiecująco, nieprawdaż? Niewątpliwie ta zapowiadająca ekscytującą akcję grafika wyszła Romicie znakomicie, szkopuł w tym, że nijak się ma do rzeczywistości. W komiksie nie ma żadnych oszałamiających walk z wojownikami ninja, a przeciwnikiem superbohaterów nie jest jakaś zakonspirowana organizacja skrytobójców pokroju The Hand. Rolę antagonistów odgrywa… grupa start-upowców z bogatych domów, którzy chcą zarabiać na wypożyczaniu sprzętu pod „marką” Sinister Six.

Joe Kelly słynie z poczucia humoru, ale niestety w historiach o Spider-Manie zbyt często zdarza mu się wykorzystać uprawianą komedię do upokarzania Pająka poprzez eksponowanie jego niedojrzałości. Ten komiks nie jest wyjątkiem, o czym świadczy scena, w której Peter niczym nastolatek usiłuje okłamać ciocię May, starając się ukryć przed nią wypad z Felicią Hardy tak jakby wyjazd z dziewczyną poza miasto na weekend w jego wieku byłby czymś wysoce niemoralnym i wstydliwym. Kolejny ośmieszający Parkera numer to jego… czarne bokserki z powielonym wielokrotnie napisem „Here, Kitty Kitty!”.

Z chęci powiązania swojego dwuczęściowego przerywnika z historiami Zeba Wellsa uprzednio wydanymi na łamach tego tomu Joe Kelly ucieka się do cudownych zbiegów okoliczności. Zatem okazuje się, że w ośrodku wypoczynkowym, do którego wybrali się Peter i Felicia, przebywają Paul i Mary Jane, a także White Rabbit i Kareem z gangu Tombstone’a. To w sumie kolejne preteksty do „grillowania” Parkera i nic poza tym.

Również rysunki małżeństwa Dodsonów nie są tak dopracowane jak te, którymi dawno temu można było się delektować w znakomitej serii Marvel Knights: Spider-Man (2004–2006). Jako pozytyw jawi się za to intrygujące zakończenie, które wprowadza do fabuły zagadkę kryminalną i może stać się punktem wyjścia do wciągającego śledztwa z poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie „kto zabił i dlaczego?”. 2,5 pajączka.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #19 (#913) The Amazing Spider-Man #19 (#913) The Amazing Spider-Man #19 (#913)

The Amazing Spider-Man #19 (#913) The Amazing Spider-Man #19 (#913) The Amazing Spider-Man #19 (#913)

The Amazing Spider-Man #19 (#913) The Amazing Spider-Man #19 (#913) The Amazing Spider-Man #19 (#913)


Related Articles

About Author

Dawidos