komiksy: 1886 komiksy polskie: 155 seriale animowane: 112 biografie: 59

Spider-Man (1967-1970)

Spider-Man (1967-1970)Liczba sezonów: 3
Liczba odcinków: 52
Długość odcinka: 25 minut
Produkcja: Grantray-Lawrence Animation (1967-1968), Krantz Films (1968-1970), Marvel Comics Group
Daty pierwszej emisji: 9 września 1967 – 14 czerwca 1970
Data emisji PL: brak
Stacja TV: ABC
Temat przewodni: Paul Francis Webster, Bob Harris

Spider-Man po raz pierwszy pojawił się w telewizji w 1967 roku. Pierwszy sezon wyprodukowany został przez Grantray-Lawrence Animation, i zadebiutował 9 września 1967 roku na kanale ABC. Sezony drugi i trzeci zostały wyprodukowane przez Krantz Films. Również nadawano je na ABC, ale trzeci sezon został połączony z innym programem.

Drugi i trzeci sezon były tworzone przez inny zespół animacji niż pierwszy sezon. Zespół był prowadzony przez Ralpha Bakshiego, który był odpowiedzialny za kilka największych pełnometrażowych filmów animowanych z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Te późniejsze epizody zaczynają się z przystanią w tle tytułu odcinka, podczas gdy pierwszy sezon zaczyna się od akcji w trakcie której, kilka minut później, pojawia się tytuł.

Spider-Man (1967-1970)W pierwszym sezonie serialu mamy do czynienia głównie z przeciwnikami Spider-Mana znanymi nam z kadrów komiksów, których złapanie często kwitował podpisem „Your Friendly Neighborhood Spider-Man”. Kolejne sezony, tworzone przez Ralpha Bakshiego i jego ludzi niemal całkowicie pozbawione były czarnych charakterów z komiksu, zamiast tego Spider-Man zmuszony był stawiać czoło wszelkiego rodzaju magicznym postaciom i stworom.

Budżet serialu był dość mocno ograniczony, co było widoczne w samej animacji. Kostium Spider-Mana miał pajęczynę tylko na głowie, rękach i nogach, tors pozostawiono „czysty”, umieszczając na nim tylko symbol – czarnego pająka. Ponadto standardem było wykorzystywanie jednej sekwencji animacji w wielu odcinkach, lub nawet w jednym odcinku kilkukrotnie. Dotyczyło to przede wszystkim scen bujania się Pajączka na sieci, czy przemiany Petera Parkera w zamaskowanego bohatera. Kiedy Grantray-Lawrence, producenci pierwszego sezonu zbankrutowali, budżet został jeszcze bardziej okrojony, a produkcją zajął się Krantz Films. Najbardziej zauważalne jest to w trzecim sezonie, gdzie dwa ocinki wykorzystywały niemal całą animację z zupełnie innego serialu – Rocket Robin Hood.

Po sukcesie wysokobudżetowych pełnometrażowych filmów o Spider-Manie, serial został poddany cyfrowej obróbce i wydany 29 czerwca 2004 roku na sześciu płytach DVD przez Buena Vista Home Entertainment.

.