komiksy: 1387 komiksy polskie: 53 seriale animowane: 111 biografie: 59

Postacie

MILES MORALES/SPIDER-MAN
AKTOR GŁOSOWY: SHAMEIK MOORE
Miles Morales (Spider-Man: Into the Spider-Verse)Miles Morales jest 13-letnim uczniem Brooklyn Visions Academy. Chłopak afrolatynoskiego pochodzenia mieszka z rodzicami na Brooklynie. Nie przepada za elitarną szkołą z internatem, do której dostał się drogą losowania, i mierzy się z wysokimi oczekiwaniami, jakie mają wobec niego bliscy. W wolnej chwili chętnie spotyka się z wujkiem Aaronem, który mu imponuje i akceptuje jego pasję sztuką graffiti. Podczas wyprawy do opuszczonej stacji metra zostaje ukąszony przez zmutowanego pająka i zyskuje supermoce. Nazajutrz staje się tam świadkiem walki Spider-Mana z Green Goblinem, Prowlerem i Kingpinem. Tuż przed śmiercią superbohatera składa swemu idolowi przysięgę, że ocali miasto. Chcąc dochować tej obietnicy, prosi spotkanego na swej drodze Petera B. Parkera o mentoring.

PETER B. PARKER/SPIDER-MAN
AKTOR GŁOSOWY: JAKE JOHNSON
Peter B. Parker (Spider-Man: Into the Spider-Verse)Peter B. Parker to zmęczony życiem superbohater po 30-stce, który zostaje mentorem Milesa. Pochodzi z innego wymiaru, skąd zostaje siłą zabrany do świata Moralesa, gdy Kingpin uruchamia Superzderzacz. W wielu punktach ma zbieżny życiorys co zmarły w tym miejscu Peter Parker, ale w pewnym momencie fortuna się od niego odwróciła – jego ciotka zmarła, zbankrutował z powodu nieudanych inwestycji i rozwiódł się z Mary Jane, która bardzo pragnęła mieć dzieci, czego on się bał. Pogrążony w apatii i obżarstwie stracił motywację do walki ze złem. Początkowo niechętnie zgadza się trenować Milesa w zamian za pomoc w powrocie do domu. Szybko odkrywa, że czeka go śmierć, jeśli nie opuści obcego wymiaru. Z czasem nawiązuje przyjacielską relację z uczniem i staje się liderem drużyny Spider-Gang w wojnie z Kingpinem.

GWEN STACY/SPIDER-WOMAN
AKTORKA GŁOSOWA: HAILEE STEINFELD
Gwen Stacy (Spider-Man: Into the Spider-Verse)Gwen Stacy to pochodząca z innego wymiaru przebojowa superbohaterka, która przybywa do świata Milesa w wyniku aktywacji Superzderzacza Kingpina, na tydzień przed eksplozją akceleratora i śmiercią tutejszego Spider-Mana. W swoim świecie od dwóch lat działa jako Spider-Woman, ale odkąd nie udało się jej ocalić swego najlepszego przyjaciela, Petera Parkera, gdy ten zmienił się w Lizarda, stroni od nawiązywania nowych przyjaźni. Jej pasją jest gra na perkusji. Dzięki pajęczemu zmysłowi trafia do Brooklyn Visions Academy, gdzie udając uczennicę o imieniu Gwanda, poznaje młodszego o 15 miesięcy Milesa. Jak wszystkich przybyszów z innych wymiarów, czeka ją śmierć, jeśli nie wróci na czas do swego świata. Do drużyny Spider-Gang dołącza, aby powstrzymać Kingpina, uratować miasto Milesa i wrócić do domu.

PETER PORKER/SPIDER-HAM
AKTOR GŁOSOWY: JOHN MULANEY
Spider-Ham (Spider-Man: Into the Spider-Verse)Peter Porker, gadająca świnia obdarzona pajęczymi zdolnościami, to pochodzący z kreskówkowego wymiaru dowcipny superbohater, który przybywa do świata Milesa w wyniku aktywacji Superzderzacza Kingpina, w tym samym czasie co Spider-Man Noir i Peni Parker, z którymi znajduje schronienie pod domem May Parker – w sekretnej kwaterze zmarłego tragicznie Spider-Mana. W walce korzysta z gigantycznego tłuczka i spadających na głowę przeciwników kowadeł. Jego największą miłością jest jedzenie, przepada przede wszystkim za hot-dogami. Jak wszystkich przybyszów z innych wymiarów, czeka go śmierć, jeśli nie wróci na czas do swego świata. Do drużyny Spider-Gang dołącza, aby powstrzymać Kingpina, uratować miasto Milesa i wrócić do domu.

PENI PARKER/SP//DR
AKTORKA GŁOSOWA: KIMIKO GLENN
Peni Parker (Spider-Man: Into the Spider-Verse)Peni Parker to pochodząca z podobnego do anime wymiaru rezolutna superbohaterka, która przybywa do świata Milesa w wyniku aktywacji Superzderzacza Kingpina, w tym samym czasie co Spider-Man Noir i Spider-Ham, z którymi znajduje schronienie pod domem May Parker – w sekretnej kwaterze zmarłego tragicznie Spider-Mana. W swoim świecie mieszka w Nowym Yorku A.D. 3145, gdzie jest pilotką SP//dr, zaprojektowanego przez jej zmarłego ojca biomechanicznego robota z radioaktywnym pająkiem, z którym dziewczyna o japońskim pochodzeniu dzieli telepatyczną więź. Lubi objadać się słodyczami i przekąskami. Jak wszystkich przybyszów z innych wymiarów, czeka ją śmierć, jeśli nie wróci na czas do swego świata. Do drużyny Spider-Gang dołącza, aby powstrzymać Kingpina, uratować miasto Milesa i wrócić do domu.

PETER PARKER/SPIDER-MAN NOIR
AKTOR GŁOSOWY: NICOLAS CAGE
Spider-Man Noir (Spider-Man: Into the Spider-Verse)Peter Parker to pochodzący z czarno-białego wymiaru mroczny superbohater, który przybywa do świata Milesa w wyniku aktywacji Superzderzacza Kingpina, w tym samym czasie co Spider-Ham i Peni Parker, z którymi znajduje schronienie pod domem May Parker – w sekretnej kwaterze zmarłego tragicznie Spider-Mana. Odziany w prochowiec, z goglami na oczach, mówi językiem z lat 30. XX wieku, w których wiedzie żywot jako prywatny detektyw i mściciel walczący z gangami i nazistowskimi agentami. Jego pasją staje się kostka Rubika, która fascynuje go kolorami, jakich nigdy nie widział na oczy. Jak wszystkich przybyszów z innych wymiarów, czeka go śmierć, jeśli nie wróci na czas do swego świata. Do drużyny Spider-Gang dołącza, aby powstrzymać Kingpina, uratować miasto Milesa i wrócić do domu.

PETER PARKER/SPIDER-MAN
AKTOR GŁOSOWY: CHRIS PINE
Peter Parker (Spider-Man: Into the Spider-Verse)Peter Parker to 26-letni superbohater z tego samego świata co Miles Morales. W odróżnieniu od Petera B. Parkera prowadzi udane życie małżeńskie i zawodowe. Jako Spider-Man z 10-letnim stażem cieszy się szacunkiem mieszkańców Nowego Yorku. Pod domem May Parker ma bazę z zapasowymi kostiumami, sprzętem i laboratorium kryminalistycznym. Z zawodu jest naukowcem w dziedzinie inżynierii chemicznej. Prywatnie żyje w szczęśliwym związku z żoną, Mary Jane Watson. Od dłuższego czasu stara się dopaść Kingpina, który wini go za śmierć rodziny. Świadomy zagrożenia dla miasta, chce zniszczyć Superzderzacz. Podczas bitwy w pobliżu opuszczonej stacji metra poznaje Milesa i ciężko ranny przekazuje mu pendrive do zniszczenia akceleratora. Jego śmierć z rąk Kingpina inspiruje chłopaka do zostania nowym Spider-Manem.

MARY JANE WATSON-PARKER
AKTORKA GŁOSOWA: ZOË KRAVITZ
Mary Jane Watson (Spider-Man: Into the Spider-Verse)Mary Jane Watson to żona Petera Parkera, którego tragiczna śmierć inspiruje Milesa Moralesa do zostania superbohaterem. Z zawodu jest aktorką i modelką. Petera poznała w początkach jego kariery superbohatera i zakochała się w nim. Kiedy odkryła jego prawdziwą tożsamość, ich relacja nabrała na sile. Po serii randek wzięli ślub i wiedli razem szczęśliwe życie. Po śmierci Spider-Mana wygłasza laudację na część męża, utwierdzając przysłuchującego się jej publicznej przemowie Milesa w postanowieniu o przyjęciu roli nowego Spider-Mana. Jako gość honorowy zostaje zaproszona na upamiętniające jej zmarłego małżonka przyjęcie w Fisk Towers, nie wiedząc, że gospodarz wydarzenia jest w rzeczywistości mordercą jej ukochanego. To jej widok skłania Petera B. Parkera do wyznania win wobec swojej Mary Jane i odzyskania uczucia byłej żony.

MAY PARKER
AKTORKA GŁOSOWA: LILY TOMLIN
May Parker (Spider-Man: Into the Spider-Verse)May Parker to ciotka Petera Parkera, którego tragiczna śmierć inspiruje Milesa Moralesa do zostania superbohaterem. Mieszka w rodzinnym domu na Forest Hills w dzielnicy Queens. Od dłuższego czasu jest wtajemniczona w podwójne życie Petera. Po jego śmierci towarzyszy wdowie, Mary Jane Watson-Parker, gdy ta wygłasza przemowę do mieszkańców Nowego Yorku opłakujących śmierć superbohatera. Opiekuje się ukrytą pod swoim domem tajną kryjówką Spider-Mana. To ona udziela schronienia przybyszom z innych wymiarów: Spider-Manowi Noir, Spider-Hamowi i Peni Parker. Przyjmuje pod swój dach również Milesa, Gwen i Petera, którego ciotka zmarła. Jednoczy superbohaterów w drużynę i staje się drugim mentorem dla niepewnego siebie Moralesa, któremu pomaga zaprojektować nowy kostium i wyrzutnie sieci.

JEFFERSON DAVIS
AKTOR GŁOSOWY: BRIAN TYREE HENRY
Jefferson Davis (Spider-Man: Into the Spider-Verse)Jefferson Davis jest ojcem Milesa Moralesa, mężem Rio Morales i bratem Aarona Davisa. Ma afroamerykańskie pochodzenie. Mieszka z rodziną na Brooklynie. Pracuje jako funkcjonariusz policji w Police Department New York. Nie utrzymuje bliskich kontaktów z bratem, który pod względem charakteru stanowi jego przeciwieństwo i prowadzi życie nielicujące z jego zasadami. Nie przepada też za Spider-Manem, w którym widzi zagrożenie, uważając go za działającego poza prawem mściciela, który ma coś do ukrycia. Mimo to wydaje się być jednak poruszony jego śmiercią. Pragnie dla swojego syna jak najlepszego życia, dlatego uważa, że jego edukacja w prestiżowej Brooklyn Visions Academy to rozwiązanie najlepsze z możliwych. Kocha Milesa, ale bywa wobec niego surowy, stawiając mu dość wysokie wymagania.

RIO MORALES
AKTORKA GŁOSOWA: LUNA LAUREN VELEZ
Rio Morales (Spider-Man: Into the Spider-Verse)Rio Morales jest matką Milesa Moralesa, żoną Jeffersona Davisa i bratową Aarona Davisa. Ma portorykańskie pochodzenie. Mieszka z rodziną na Brooklynie. Pracuje jako pielęgniarka w Brooklyn General Hospital. W odróżnieniu od swojego męża wydaje się doceniać działalność Spider-Mana w mieście, jest wstrząśnięta jego śmiercią. Nie utrzymuje bliskich kontaktów ze szwagrem, który prowadzi życie nielicujące z zasadami jej rodziny. Z Milesem pielęgnuje specjalną matczyną więź, rozmawiając z nim od czasu do czasu po hiszpańsku. Pragnie dla swojego syna jak najlepszego życia, dlatego cieszy się, że otrzymał możliwość nauki w prestiżowej Brooklyn Visions Academy. Z drugiej strony wykazuje więcej od męża zrozumienia dla dylematów nastolatka i czasem temperuje apodyktyczny charakter ojca Milesa.

WILSON FISK/KINGPIN
AKTOR GŁOSOWY: LIEV SCHREIBER
Wilson Fisk (Spider-Man: Into the Spider-Verse)Wilson Fisk, mąż Vanessy Fisk i ojciec Richarda Fiska, to zamożny przedsiębiorca i filantrop, a zarazem bezlitosny król nowojorskiego podziemia znany jako Kingpin. Jest sponsorem firmy technologicznej Alchemax i pomysłodawcą Superzderzacza, akceleratora otwierającego dostęp do równoległych światów. Finansuje ten groźny dla otoczenia projekt, aby sprowadzić alternatywne wcielenia żony i syna, którzy zginęli w wypadku samochodowym po tym, jak zobaczyli go walczącego ze Spider-Manem. Na swoich usługach ma Olivię Octavius, szefową Alchemaxu, i innych superzłoczyńców takich jak Prowler, Green Goblin, Scorpion i Tombstone. Kiedy pierwszy test Superzderzacza kończy się fiaskiem, morduje Spider-Mana, który próbował mu przeszkodzić. Mimo wielkiego ryzyka dla miasta nie ustaje w wysiłkach, by dopiąć swojego celu.

AARON DAVIS/PROWLER
AKTOR GŁOSOWY: MAHERSHALA ALI
Aaron Davis (Spider-Man: Into the Spider-Verse)Aaron Davis jest wujkiem Milesa Moralesa, bratem Jeffersona Davisa i szwagrem Rio Morales. Ma afroamerykańskie pochodzenie. Mieszka w kawalerce na Brooklynie, prowadzi wolne od zobowiązań życie, zajmując się nieczystymi interesami. Przepada za swoim bratankiem, zachęca go do rozwijania pasji sztuką graffiti i udziela porad, jak flirtować z dziewczynami. W tajemnicy przed rodziną pracuje jako Prowler, profesjonalny zamaskowany superzłoczyńca na usługach Kingpina. Podczas testów Superzderzacza pomaga Green Goblinowi powstrzymać Spider-Mana. Jest obecny przy śmierci superbohatera z rąk Wilsona Fiska, który zleca mu wytropienie i wyeliminowanie przypadkowego świadka tej zbrodni. Rusza w pościg za zbiegiem, nie zdając sobie sprawy, że osoba, której szuka, to nie kto inny jak bliski mu Miles.

OLIVIA “LIV” OCTAVIUS/DOCTOR OCTOPUS
AKTORKA GŁOSOWA: KATHRYN HAHN
Olivia Octavius (Spider-Man: Into the Spider-Verse)Dr. Olivia Octavius, wybitna naukowiec, to szefowa firmy Alchemax, której badania nad technologią międzywymiarową finansuje Wilson Fisk. Jako specjalistka od światów równoległych i alternatywnych rzeczywistości nadzoruje projekt Superzderzacza. Pracuje dla Kingpina, któremu zdaje relację z postępów prac nad budową i modernizacją akceleratora. Mimo genialnego umysłu skrywa jednak osobowość szalonego naukowca. Jej złowieszcze alter ego to Doctor Octopus, superłotr wyposażony w uprząż z mechanicznymi inteligentnymi ramionami. Kiedy nakrywa w swoim biurze przebranych w kostiumy Milesa Moralesa i Petera B. Parkera, ujawnia swoje prawdziwe oblicze i dołącza do grupy superzłoczyńców, którzy mają dopaść nowego Spider-Mana oraz przybyszów z innych wymiarów.

.