komiksy: 1910 komiksy polskie: 170 seriale animowane: 112 biografie: 59

Doctor Octopus

Dr. OctopusWzrost: 175 cm
Waga: 111 kg
Oczy: Brązowe
Włosy: Brązowe
Znaki szczególne: Wielkie metalowe ramiona
Prawdziwe imię: Otto Octavius
Obecny pseudonim: Doc Ock
Poprzedni pseudonim: Master Planner, Bowrey Bum, Master Programmer
Podwójna tożsamość: Publicznie znana
Obecny zawód: Zbrodniczy umysł
Poprzedni zawód: Konsultant atomistyki
Obywatelstwo: Amerykańskie (USA)
Status prawny: Obywatel USA z kryminalną przeszłością
Miejsce urodzenia: Schenectady, Nowy Jork
Stan cywilny: Kawaler
Znani krewni: Torbert Octavius (ojciec, nie żyje), Mary Lavinia Octavius (matka, nie żyje), babcia (nieznane imię) i Hargrove (kuzyn)
Znani powiernicy: Stunner, Carolyn Trainer (Doctor Octopus II)
Znani sojusznicy: Stunner, Carolyn Trainer (Doctor Octopus II).
Główni wrogowie: Spider-Man, Carlyle, Sandman
Główne miejsce pobytu: Nowy Jork
Poprzednie miejsce pobytu: Liczne laboratoria i kryjówki
Obecna przynależność do grup: Brak
Poprzednia przynależność do grup: Sinister Six, Gang Master Plannera
Wykształcenie: Doktorat
Poziom siły: Nadludzki, dzięki metalowym ramionom
Moce: Potrafi telepatycznie kontrolować swoje metalowe macki
Umiejętności: Za pomocą swoich metalowych ramion, Octopus potrafi poruszać się bardzo szybko i wspinać się po każdej powierzchni. Ponadto jest świetnym inżynierem i wynalazcą oraz znakomitym strategiem i charyzmatycznym przywódcą
Wyposażenie: Różne zbudowane przez niego urządzenia, metalowe ramiona. W swojej karierze korzystał z trzech rodzajów uprzęży (tytanowa, z adamantium i wyposażona w sztuczną inteligencję)
Broń: Brak
Ograniczenia: Własne szaleństwo. Fobia na punkcie Spider-Mana.

Otto, jako syn skłonnego do słownej agresji ojca i apodyktycznej matki, miał bardzo smutne dzieciństwo. Na dodatek był samotnikiem. Jego pucołowaty wygląd i głęboka pasja do nauki uczyniły z niego cel dla osiłków w szkole. Będąc znakomitym studentem, Otto ukończył szkołę wyższą z najlepszymi wynikami na roku. Ojca Otto zginął w wypadku na placu budowy, gdy ten był na pierwszym roku studiów. Po tym fakcie, Mary Lavina Octavius jeszcze bardziej zbliżyła się do syna. Jej apodyktyczna natura przyczyniła się do zniszczenia romantycznego uczucia, jakie Otto żywił do Mary Alice Burke, która również była naukowcem. Pod wpływem matki, Octavius wylał koleżankę z pracy w U.S. Atomic Research Center.

Otto Octavius był błyskotliwym i genialnym naukowcem w dziedzinie atomistyki, który wynalazł i skonstruował uprząż na pierś, do której przymocować można było cztery sztuczne węże przypominające ramiona. Pozwalały one operować radioaktywną substancją na bezpieczną odległość. Im bardziej Otto stawał się sławny, tym bardziej był zarozumiały, samolubny i niemiły dla swoich współpracowników. Z powodu swoich pomysłów i swojej natury Octaviusa przezwano Doktorem Octopusem.

Dr. OctopusGdy Octavius odkrył, że jego matka spotyka się z kimś za jego plecami, zrobił jej karczemną awanturę. Jego wściekłość była tak wielka, że spowodowała śmierć matki, która zmarła na zawał serca. Po jej śmierci, Otto poświęcił się całkowicie pracy naukowej. Podczas potwornego wypadku w laboratorium lotne, organiczne, radioaktywne kwasy eksplodowały i napromieniowały naukowca. Ten wypadek spowodował, że uprząż poł+/-czyła się z jego skórą i systemem nerwowym. Podczas wypadku został uszkodzony mózg Octaviusa i to stało się przyczyną zbrodniczego szaleństwa. Octavius został przewieziony do prywatnego szpitala. Gdy wybudził się ze śpiączki, przekonał się, że może lepiej kontrolować sztuczne ramiona za pomocą mózgu niż ręcznego sterowania poprzez uprząż. Z czasem Octavius zdobył większą władzę nad extra-ramionami tak, że był zdolny prowadzić ich akcję nawet wtedy, gdy oddzielił je od uprzęży. Prawdopodobnie uszkodzenie mózgu wywołało w nim takie zmiany chemiczne, które umożliwiły Octaviusowi sterowanie mechanicznymi ramionami.

Po wybudzeniu się ze śpiączki, Doktor Octopus wziął za zakładników personel szpitala. Spider-Man wkroczył na scenę, ale nie docenił siły Octopusa. Złoczyńca pokonał Pająka, co mocno odbiło się na psychice superbohatera. Następnie Otto przejął kontrolę nad U. S. Atomic Research Center, swoim byłym miejscem pracy. Zamierzał pogrążyć miasto w chmurze promieniowania. Podbudowany przez Human Torcha, Spider-Man zapobiegł katastrofie, powstrzymał szaleńca i odesłał go przed wymiar sprawiedliwości.

Po roku Octopus został zwolniony z więzienia za dobre zachowanie i uwikłał się w interesy gangstera Blackiego Glaxtona, który był powiązany z Bennettem Brantem, bratem Betty Brant. Bennet został zastrzelony podczas walki pomiędzy Spider-Manem, a Glaxtonem i Octopusem. Otto uciekł i rozpoczął serię napadów. Postanowił pozbyć się raz na zawsze znienawidzonego wroga, czując, że jest od niego potężniejszy. Porywając Betty, planował wciągnąć Spider-Mana w pułapkę. Peter cierpiał wtedy na grypę i stanął do walki bardzo osłabiony. Otto z łatwością pokonał superbohatera i zdemaskował go na oczach Betty i Jamesona. Octopus uznał, że Peter tylko podszywał się za superbohatera, chcąc ratować swoją dziewczynę. Stwierdził, że prawdziwy Spider-Man stawiłby większy opór. W to samo uwierzyli Betty i Jameson. Gdy Peter zregenerował siły, stanął do ponownego pojedynku i wygrał go, wystawiając Octopusa organom ściagania.

W więzieniu lekarze wpadli na pomysł, jak usunąć uprząż z ciało Octopusa. Otto wylądował w celi, a jego macki trafiły do zbiornika przechowywanego w magazynie więziennym. Każdy myślał, że to koniec Doktora Octopusa, jednak nikt nie wiedział, że Otto może kontrolować swoje macki telepatycznie. Złoczyńca przyzwał metalowe ramiona i wykorzystał je, by wydostać się na wolność. Następnie założył jedną z najniebezpieczniejszych grup złożoną z super-łotrów – Sinister Six. Wziął za zakładniczkę Betty Brant, ponieważ wiedział, że Spider-Man wcześniej ją uratował, więc uczyni to ponownie. May Parker również została uprowadzona. Otto traktował ją z szacunkiem, zatem starsza kobieta pozostała nieświadoma, że została porwana przez niebezpiecznego kryminaliste.

Po rozbiciu Sinister Six, Otto zorganizował kolejną grupę przestępczą i założył ukrytą, podwodną bazę. Przyjmując pseudonim Master Plannera, rozkazywał swojemu gangowi dokonywać kradzieży różnorodnych substancji potrzebnych do naukowych badań. Kiedy ciocia May zachorowała, Peter oddał jej swoją krew, nieświadomy tego, że radioaktywność jego osocza zabije ją. Jedyną substancją, która mogła uratować jej życie, był izotop ISO-36. Substancji tej poszukiwał także Master Planner, którego gang wykradł ją ze statku. Spider-Man podążył do podwodnej bazy Master Plannera i odkrył, że jest nim Doctor Octopus. Baza została zniszczona, a Doctor Octopus ponownie uciekł. Spider-Man zdobył zaś ISO-36 i uratował ciocie May z pomocą Curta Connorsa.

Kolejnym planem Octopusa było wykradnięcie projektora (stabilizatora kontroli), który mógł wyłączać inne urządzenia. Poszukując cichej kryjówki, Otto wynajął pokój w domu ciotki Parkera. Po dwóch nieudanych próbach, Otto za trzecim razem dopiął swego celu i skradł stabilizator kontroli. Wykorzystując urządzenie przeciwko Spider-Manowi, sprawił, że bohater stracił pamięć, a potem wmówił mu, że są wspólnikami. Manipulując Spider-Manem, rozkazał mu wykraść brakujący komponent do stabilizatora. Mimo, że bohater nie odzyskał jeszcze pamięci, jego pajęczy zmysł przekonał go, że nie powinien ufać Octopusowi. Otto został zabrany przez komandosów Johna Jamesona i osadzony w więzieniu. Pozbawiony mechanicznych ramion, Doc Ock nawiązał z nimi psychiczny kontakt, dzięki czemu macki „uciekły” z Muzeum Nauki Klasycznej i uwolniły swojego właściciela z zakładu. Zbiegły złoczyńca wziął pasażerów samolotu wojskowego za zakładników. Spider-Man zakradł się na pokład samolotu i udaremnił plan szaleńca. W czasie kolejnej walki Spider-Mana z Octopusem zginął ojciec Gwen, George Stacy.

Otto wykorzystał nieobecność Kingpina w mieście, gromadząc siły i rozpoczynając wojnę gangów przeciwko najemnikom Hammerheada. Decydująca bitwa odbyła się w posiadłości Octaviusa w Westchester, w której tymczasowo przebywała ciocia May. Interwencja Spider-Mana spowodowała, że Otto szybko trafił za kratki. W czasie pobytu w zakładzie karnym, Octavius dowiedział się, że May Parker odziedziczyła w spadku małą, kanadyjską wysepkę z reaktorem jądrowym. Na wolności zaczął zabiegać o względy May, chcąc ją poślubić. Na szczęście Hammerhead przerwał ceremonię zaślubin, a wynikła z tego pogoń i bijatyka doprowadziły do zniszczenia reaktora. Doctor Octopus i Hammerhead zostali uznani za zmarłych.

Otto przeżył wybuch reaktora i rozpoczął życie włóczęgi, nawiedzanego przez ducha Hammerheada. Złoczyńca udał się po pomoc do ciotki Parkera. W towarzystwie May, włamał się do laboratorium wojskowego, chcąc zbudować maszynę, która pokonałaby widmo Hammerheada. Plan jednak się nie powiódł, gdyż Hammerhead odzyskał ludzką formę i porwał ciotkę Parkera. Otto i Spider-Man musieli połączyć siły, by uratować starszą kobietę.

Kiedy Octopus rozpoczął wojnę z Owlem, Spider-Man i Black Cat postanowili zainterweniować. Zmartwiony, że konfrontacja omal nie zabiła Black Cat, Spider-Man pożegnał się ze swoimi przyjaciółmi i przystąpił do walki, która miała być jego ostateczną rozgrywką z Doctorem Octopusem. Zwycięstwo Spider-Mana było bolesne i wzbudziło w Octopusie paniczny strach przed pajęczym wrogiem. Zamknięty w szpitalu psychiatrycznym, Otto zmagał się przytłaczającą go fobią na punkcie Spider-Mana. Wiedząc, że nie może stanąć twarzą w twarz z odwiecznym wrogiem, kolejny plan Otto zakładał użycie biologicznej broni do zabicia całej populacji Nowego Yorku. Chcąc ratować miasto, Spider-Man musiał udać poniżonego. Przywrócił w ten sposób Ottonowi pewność siebie i „wyleczył” go z fobii.

Gdy był młodym naukowcem, zakochał się w badaczce, Mary Alice Burke, ale jego zaborcza matka przeszkodziła rozwojowi tej znajomości. Dowiedziawszy się, że Alice umiera z powodu AIDS, Otto próbował znaleźć dla niej lek, kradnąc potrzebne do badań materiały. Jego cel nie został zrealizowany, Mary Alice umarła, a on sam potulnie oddał się w ręce Spider-Mana. Mimo bycia znużonym życiem, jak zwykle zwiał z więzienia. W tym czasie Spider-Man powoli umierał z powodu zatrucia wirusem Owla. Choć Otto zawsze dążył do zniszczenia bohatera, to nie mógł odmówić mu zaszczytnych zasług, co skłoniło go do udzielenia pomocy ciężko choremu Spider-Manowi. Doctor porwał bohatera i zdemaskował go, poznając jego tożsamość. Przebadawszy wirusa, Octavius zaoferował Pająkowi pomoc. Peter zgodził się i został całkowicie wyleczony. Krótko po tym fakcie Octopus został brutalnie zamordowany przez zdegenerowanego klona Petera Parkera, Kaine’a. Kaine naznaczył go śmiertelnym piętnem swego dotyku.

Przed śmiercią, Otto pracował z asystentką, Dr. Carolyn Trainer nad holograficzną projekcją i komunikacją między komputerami, a umysłami ludzi. Przed zdemaskowaniem Spider-Mana, Carolyn stworzyła zapasową „odbitkę” mózgu Doctora Octopusa. Po śmierci Octaviusa, odbitka ta stała się holograficznym oprogramowaniem znanym jako Master Programmer. Carolyn użyła macek Ottona do zostania drugim Doctorem Octopusem.

Doktor Octopus powrócił zza grobu, kiedy jego zwłoki zostały skradzione przez najemniczą grupą o nazwie „Prawdziwi wyznawcy” zatrudnioną przez Rose’a. Geniusz zbrodni chciał wskrzesić doktora za pomocą nowoczesnej maszyny i uczynić z niego bezmózgiego sługę. Warunkiem koniecznym do zmartwychstania Octopusa było poświęcenie życia innej osoby. Wybór padł oczywiście na Spider-Mana, który z kochanką Octaviusa, Stunner przybył do kwatery organizacji. Tuż przed zakończeniem eksperymentu Spider-Man wyrwał się z uwięzi. Aby dokończyć ceremonie zmartwychstania Stunner zgłosiła się na ochotniczkę, która zajęła miejsce Pająka w maszynie. Siły witalne przetransportowane z jej ciała do zwłok Octaviusa ożywiły Doctora Octopusa. Potem Carolyn wgrała osobowość Master Programmera do mózgu Octaviusa. Otto przysiągł zemstę, kiedy dowiedział się, że Stunner nie przypłaciła udział w eksperymencie swoim życiem.

Dr. OctopusDoktor Octopus brał także udział w stworzeniu złej Spider-Woman i zawarł krótkotrwałe porozumienie z Senatorem Stewartem Wardem. Potem stoczył pojedynek z byłą asystentką laboratoryjną Christiną Carr, która uzyskała super moce w wyniku potwornego wypadku kilka lat temu i Doktorem Twaki, zarządcą spółki, która dała fundusze na ten eksperyment. Rola Octopusa zmalała, kiedy zajął pozycję podwładnego Fusiona. Kryminalista ten traktował Octaviusa jak swego służącego. Jednakże rola słabeusza była sprytnym podstępem, a Octopus pobił brutalnie swego „szefa”, kiedy stwierdził, że ten nie przedstawia dla niego już żadnej użyteczności.

Dręczony wspomnieniami z dzieciństwa, Otto rozpoczął przygotowania do planu mającego na celu ostateczne zniszczenie Spider-Mana. Wyposażony w nowe, super-inteligentne ramiona porwał ministra spraw zagranicznych Palestyny, chcąc zaszantażować Spider-Mana. Domagał się od bohatera publicznego ujawnienia swojej tożsamości, w przeciwnym razie groził zabiciem ministra , co zaostrzyłoby sytuację na Bliskim Wschodzie. Z pomocą detektywa Garreta i Mosadu Spider-Man uwolnił ministra tuż przed spełnieniem ultimatum, ośmieszając w ten sposób Octopusa. W gniewie Otto skręcił kark jednemu z policjantów. Spider-Man nie puścił mu tego płazem i sprawił mu niezłe lanie. Upokorzony Otto trafił do więzienia.

W czasie patrolu po mieście Spider-Man napotkał oszalałego i pozbawionego rozsądku Octopusa. Otto znajdował się poza kontrolą, niszczył wszystko dookoła i zagrażał życiu niewinnych osób. Ostatecznie Spider-Man powalił go, zauważył jednak wbite w jego plecy strzałki usypiajcce. Wówczas na miejscu zdarzenia pojawił się oddział SWAT, którego dowodzący wyjaśnił, że w czasie transportu Octopus zauważył Pająka, przez co wpadł w szał i wymknął się spod kontroli. Peter poznał jednak prawdę: na Octopusie dokonano prania mózgu i celowo wypuszczono na wolność, po to, aby zabił on Normana Osborna, który za kratkami stał się niewygodny dla grupy wpływowych ludzi.

Octopus wydostał się z więzienia na Ryker’s Island, aby po raz drugi zrealizować swoje zadanie: zabić Normana Osborna. Cel swojej misji znalazł na szczycie mostu Brooklyn, gdzie Green Goblin pertraktował z Peterem na temat życia Mary Jane. W toku walki Octopus i Osborn zostali porażeni wyładowaniem elektrycznym i spadli z mostu prosto do wody. Władze federalne wyłowiły ciało Octaviusa, który przeżył i zapomniał wypadki ostatnich dwóch miesięcy.

Niedawno Octopus stoczył kolejny pojedynek ze Spider-Manem, który został przerwany pojawieniem się Invincible (bohatera z uniwersum Image Comics). Dzięki pomocy nowego partnera Spider-Man rozprawił się z Octopusem, któremu Invincible oderwał ramiona.

Podczas Superbohaterskiej Wojny Domowej, Doc Ock utworzył kolejną wersję Sinister Six (Doctor Octopus, Vulture, Shocker, Lizard, Trapster, Grim Reaper), która została błyskawicznie rozgromiona przez Kapitana Amerykę i jego Secret Avengers, zbuntowanych przeciwko Aktowi Rejestracji. Otto uniknął jednak pojmania. W jednym z magazynów obejrzał w telewizji transmisję z konferencji, na której Spider-Man zdjął poblicznie maskę. Otto zaczął szaleć w mieście, nie mogąc uwierzyć, że wielokrotnie był poniżany przez młodzieńca. Wyrzucał sobie, że nie wykorzystał swojej szansy, gdy zdemaskował Spider-Mana, gdyż uznał wtedy, że Peter Parker tylko podszywał się za superbohatera. Spider-Man powstrzymał Octopusa, gdy uwagę złoczyńcy odwróciło dwóch uczniów Petera. Pojmany Otto został odesłany do więzienia dla super-łotrów, prowadzonego przez Barona Zemo. Jako były złoczyńca miał zająć się tropieniem zbuntowanych superbohaterów.

Doctor Octopus była jedną z wielu osób, do których zwrócił się Spider-Man w sprawie pomocy dla postrzelonej przez snajpera, cioci May. Otto, podobnie jak inni naukowi geniusze, nie był w stanie nic zrobić.

Autor: Dawidos


Related Articles

About Author

Majk