komiksy: 1908 komiksy polskie: 170 seriale animowane: 112 biografie: 59

Sinister Twelve

Sinister TwelveZałożyciel: Green Goblin (Norman Osborn)
Członkowie: Green Goblin, Vulture, Scorpion (Mac Gargan w kostiumie Venoma), Chameleon, Lizard, Sandman, Electro, Hydro-Man, Hammerhead, Shocker, Tombstone, Boomerang
Status: Rozbita
Główni wrogowie: Spider-Man, Fantastic Four, Avengers
Pierwszy występ: Marvel Knights: Spider-Man #10

Sinister Twelve była najbardziej liczną grupą złożoną z przeciwników Spider-Mana. Jednak nie wszyscy zagorzali wrogowie Pająka należeli do niej. Niektórzy z nich byli już martwi (Mysterio, Kraven Łowca), inni przeszli na emeryturę (Molten Man, Hobgoblin), a pozostali nie zwrócili uwagi Green Goblina, jej założyciela (Rhino). Jedynym znaczącym nieobecnym był Doctor Octopus, który w tym czasie przebywał w policyjnym areszcie, gdzie był poddawany działającym na umysł narkotykom.

Kiedy Norman Osborn został zdemaskowany jako Green Goblin i umieszczony w więzieniu po przegranej walce ze Spider-Manem, postanowił wcielić w życie swój plan, który wymyślił już dawno temu na wypadek, gdyby jego sekretna tożsamość została wykryta. Norman skontaktował się z grupą super-łotrów, którzy darzyli nienawiścią Spider-Mana i byli finansowani przez pieniądze Osborna od wielu lat w ramach międzynarodowego spisku korporacji. Żądni zemsty przeciwnicy Spider-Mana zebrali się w jedną grupę, powołując do życia Sinister Twelve.

Mac Gargan aka Scorpion był de facto liderem Złowieszczej Dwunastki, gdy Norman Osborn siedział w więzieniu. Gargan porwał ciocię May i zagroził, że ją zabiję, jeśli Spider-Man nie pomoże uwolnić Osborna z więzienia. Osborn obawiał się bowiem, że byli kontrahenci ze spisku światowych korporacji, które składały mu zamówienia na „produkcje” super-łotrów, zechcą wyeliminować niewygodnego wspólnika.

Zdesperowany Pająk przy pomocy Black Cat, wydostał Osborna na wolność, lecz wpadł wraz z towarzyszką w zastawioną przez niego pułapkę. W pobliżu płynącej rzeki czekali na nich Vulture, Sandman, Electro, Chameleon, Lizard, Hydro-Man, Shocker, Hammerhead, Boomerang i Tombstone. Osborn przebrany w strój Green Goblina przedstawił ich jako Sinister Twelve. Dwunasty członek grupy, Scorpion przybył jako ostatni, zaskakując wszystkich swoim wizerunkiem. Okazało się, że Gargan połączył się z kosmicznym symbiontem Eddiego Brocka, stając się nowym Venomem. Chociaż Osborn był niezadowolony z nowego nabytku Gargana, z radością patrzył, jak zgromadzeni super-łotrowie zaatakowali Spider-Mana i Black Cat.

Mimo niewyrównanych szans, Spider-Man i Black Cat nie poddali się i podjęli heroiczną walkę, jak sądzili, ostatnią w ich życiu. Gdy wszystko wydawało się stracone, wybawienie przyszło w postaci Kapitana Ameryki, Iron Mana, Daredevila, Yellowjacketa i Fantastic Four, którzy przeprowadzili atak na zaskoczonych super-łotrów. Okazało się, że żona Spider-Mana, Mary Jane Watson, przeczuwając pułapkę, zadzwoniła do S.H.I.E.L.D. z prośbą o udzielenie wsparcia dla jej męża. Wściekły Green Goblin odleciał z pola walki, po czym dotarł do domu Parkera, skąd porwał Mary Jane. Ścigający go Spider-Man natknął się na Venoma, który próbował go zatrzymać. Wykorzystując nabyte doświadczenie w walce z Brockiem Pająk pokonał Gargana, zrzucając na niego stos gruzu. Ostatecznie Spider-Man i Green Goblin spotkali się w pobliżu Brooklyn Bridge i rozpoczęli walkę, której stawką było życie Mary Jane. Osborn obiecał, że zabije ją w taki sam sposób, w jaki przed wieloma laty pozbawił życia Gwen Stacy.

W trakcie pojedynku Osborn podał Parkerowi kluczową wskazówkę co do miejsca pobytu cioci May. Postrzelony przez Mary Jane Goblin został zaatakowany przez otumanionego Doctora Octopusa, którego wysłano, aby zabił Osborna. Porażony przez wyładowanie elektryczne ze swojej lotni Goblin spadł z mostu do rzeki, lecz jego ciało nie zostało wyłowione przez władze. Spider-Man odnalazł i uratował ciocię May, uśpioną i pochowaną żywcem w grobie wujka Bena.

Po tych dramatycznych wydarzeniach Peter otrzymał list od Osborna nadany przed ich śmiertelną walką. W liście Osborn dziękował Peterowi za emocje, jakie towarzyszyły ich rywalizacji przez wszystkie lata i zalecił mu długi odpoczynek, zanim ponownie się spotkają. Reszta członków Sinister Twelve została powstrzymana przez superbohaterów i osadzona w zakładach karnych. Mac Gargan trafił do starej celi Osborna. Niedługo potem Green Goblin odnalazł się i został wytropiony przez agentów S.H.I.E.L.D, którzy zamknęli go w tajnym ośrodku, oferując mu współpracę na wypadek wybuchu Superbohaterskiej Wojny Domowej.

Autor: Dawidos


Related Articles

About Author

Majk