komiksy: 1910 komiksy polskie: 170 seriale animowane: 112 biografie: 59

Green Goblin II

Green Goblin IIWzrost: cm
Waga: 80 kg
Oczy: Niebieskie
Włosy: Rudawo-brązowe
Znaki szczególne: Brak
Prawdziwe imię: Harold „Harry” Osborn
Obecny pseudonim: Brak
Poprzedni pseudonim: Brak
Podwójna tożsamość: Ujawniona w trakcie zgonu, sekretna przez wiele lat
Obecny zawód: Martwy
Poprzedni zawód: Właściciel i zarządca Osborn Industries
Obywatelstwo: Amerykańskie
Status prawny: Nieznany
Miejsce urodzenia: Nowy York
Stan cywilny: Żonaty
Znani krewni: Ambrose Osborn (dziadek, zmarły), Norman Osborn (ojciec), Emily Osborn (matka, zmarła), Liz Osborn (żona), Norman Osborn Junior (syn), Gabriel Osborn (przyrodni brat), Sarah Osborn (przyrodnia siostra)
Znani powiernicy: Świadomy Harry za powiernika uważał najlepszego przyjaciela, Petera Parkera.
Znani sojusznicy: Spider-Man, Molten Man
Główni wrogowie: Hobgoblin, Spider-Man
Główne miejsce pobytu: Martwy
Poprzednie miejsce pobytu: Nowy York
Obecna przynależność do grup: Brak
Poprzednia przynależność do grup: Brak
Wykształcenie: Ukończony college
Poziom siły: Zwykły, po zażyciu zmodyfikowanej formuły Goblina nadludzki, wyższy od oryginalnego Zielonego Goblina (Norman Osborn). Pod koniec swojego życia, był w stanie prowadzić równą walkę ze Spider-Manem.
Moce: Brak
Umiejętności: Harry prowadził swoją firmę bardzo efektywnie.
Wyposażenie: Powietrzny glider zasilany przez miniaturowy silnik o predkosci 90 mil na godzine, o wadze 400 funtów.
Bronie: Wstrzasajace, dymne, gazowe i wybuchowe bomby. Rekawice zdolne do wyzwolenia ladunku elektrycznego o napieciu 10 000 Voltów.
Ograniczenia: Skłonny do wyniszczających swój umysł wątpliwości i obwiniania siebie za wszystko. Po śmierci ojca popadł w szaleństwo, które przyczyniło się do jego klęski

Green Goblin II to druga tożsamość Harry’ego Osborna, syna pierwszego Zielona Goblina (Normana Osborna). Po śmierci ojca, Harry przeżył wstrząs. Już wcześniej miał problemy ze swoim stanem psychicznym: żył w ciągłym stresie, ciążyła na nim ogromna odpowiedzialność, brał narkotyki. Zgon ojca widział na własne oczy, gdyż był obserwatorem pojedynku między nim, a Spider-Manem. Załamany Harry ściągnął z ciała rodzica kostium i ukrył go. Przysiągł sobie, że do końca życia zachowa tajemnicę o drugiej tożsamości ojca. Jednakże szok wywołany tą bolesną stratą coraz bardziej pchał Harry’ego w otchłań szaleństwa. Chłopak znienawidził Spider-Mana i dopatrywał się w jego osobie przyczyny swoich dotychczasowych niepowodzeń. Przypuszczał też, że Peter Parker, jego bliski przyjaciel i współlokator, nie jest do końca „uczciwy” i ma związek z tym, co się stało.

Pewnego razu Harry znalazł kostium Spider-Mana w szafce toaletowej swojego przyjaciela. Odkrył, że to Peter Parker jest Człowiekiem-Pająkiem i mordercą Normana Osborna. Zdesperowany i obłąkany Harry przyjął tożsamość Zielonego Goblina i postanowił zabić Spider-Mana. Uknuł perfidny plan: porwał i uśpił Mary Jane, Flasha Thompsona i ciocię May. Do jednej z tych osób przyczepił bombę, a każdą z nich umieścił w innej części miasta. Pokazał Spider-Manowi porwane osoby, ale nie wskazał, która ma ze sobą bombę. Spider-Man zaufał swojej intuicji i udał się na ratunek ciotce May, przypuszczając, że Harry zechce skrzywdzić osobę z rodziny Parkera z zemsty za śmierć swojego ojca. Peter uratował ciotkę, po czym stoczył walkę z Harrym. Pierwszy pojedynek zakończył się klęską Osborna. Peter usunął kostium z ciała Harry’ego i oddał go władzom, które umieściły chłopaka w szpitalu psychiatrycznym. Nikt nie wierzył w jego zapewnienia, że jest Zielonym Goblinem.

Chorym umysłowo Osbornem zajął się ceniony psychiatra, Doktor Bart Hamilton. Wyleczył on (tymczasowo) Harry’ego z szaleństwa, ale przy okazji poznał wszystkie jego sekrety, które skrywał jako Green Goblin, w tym tożsamość Spider-Mana. Żądny wiedzy lekarz (który sądził, że prawdziwe szaleństwo można poznać, stając się sam szaleńcem) porwał swego pacjenta, przybrał tożsamość Zielonego Goblina, a za cel wyznaczył sobie zostać szefem podziemia Nowego Yorku. Hamiltona powstrzymał Spider-Man i Harry, który odzyskał pamięć i przebrany w kostium Goblina wyzwał byłego psychiatrę na pojedynek. Hamilton zginął, a Harry, ponownie dotknięty amnezją, zapomniał kim jest Spider-Man.

Green Goblin IINiedługo potem Osborn został nowym właścicielem i zarządcą Oscorp. Wziął ślub ze szkolną przyjaciółką Petera, Liz Allan, z którą miał syna Normana (nazwanego na część ojca). Szczęście rodziny było zaburzane przez napady Harry’ego. Pamięć stanowiła ogromną udrękę dla młodego Osborna. Pewnego razu zapomniał nawet, że jego ojciec był Zielonym Goblinem. Wykorzystał to Hobgoblin (Roderick Kingsley), który chciał dostarczyć mu dowód na tożsamość zmarłego Normana. W zamian zażądał dostępu do dzienników jego ojca i by wymusić na Harrym posłuszeństwo, porwał Liz i Mary Jane. Osborn próbował unieszkodliwić go za pomocą broni znalezionej w magazynie Oscorp, ale zrobił to z opłakanym skutkiem. Ponownie życie uratował mu Spider-Man.

W czasie kryzysu Inferno Harry stał się ponownie Zielonym Goblinem i stoczył pojedynek z drugim Hobgoblinem (Macendalem), który również poszukiwał sekretnej formuły Goblina. Odniósł nad przeciwnikiem zwycięstwo i mimo obaw o bezpieczeństwo rodziny, postanowił działać jako superbohater. Pomógł nawet Spider-Manowi i swojemu szwagrowi, Markowi Raxtonowi (Molten Man) w udaremnieniu napadu na zakład Osborn Chemical, skąd Tombstone chciał wykraść eksperymentalny gaz, DIOX-3. Po tej akcji Spider-Man przekonał Harry’ego, by zrezygnował z kariery superbohatera.

Ostatecznie Osborn przypomniał sobie, kim jest Spider-Man. Z czasem zaczął mieć omamy słuchowe i wzrokowe. Widział ducha swego ojca, który namawiał go do zemsty na Spider-Manie. Zgodnie z „jego” radą”, Harry zmodyfikował formułę Goblina i przetestował ją na samym sobie. Stał się tak wytrzymały i odporny jak jego najgorętszy wróg. Jego determinacja do wymierzenia sprawiedliwości spowodowała, że próbował wysadzić budynek Osborn Fundation, zabijając siebie i Spider-Mana. Jednakże obecność jego syna i Mary Jane zmieniła nastawienie Osborna i przyczyniła się do odzyskania przez niego świadomości. Harry zabrał z eksplodującego budynku oszołomionego Spider-Mana. Niestety efekt uboczny zażytej formuły (która stała się zbyt toksyczna) wywołał nieodwracalne zmiany w organizmie młodego Osborna. Harry zmarł. Następnego dnia odbył się jego pogrzeb w jednym z nowojorskich kościołów.

Zielony Goblin nie przestawał zadawać bólu Spider-Manowi, nawet po swojej śmierci. Nienawiść, jaką obłąkany Harry, żywił do bohatera przyczyniła się do narodzin jego diabelskiego planu: jako Zielony Goblin skontaktował się z Chameleonem i podsunął mu pomysł, aby stworzyć humanoidalne androidy rodziców Petera Parkera. Chciał w ten sposób ukarać byłego przyjaciela i pokazać mu (po tym jak Peter odkrył kim są ocaleni rzekomo rodzice) co to znaczy stracić bliską osobę.

Kolejny pozagrobowy plan Harry’ego dotyczył porwania własnego syna. Za małym Normiem zostały wysłane trzy Gobliny-Roboty, które zabrały chłopca. Miał on zostać wystawiony na działanie Formuły Green Goblina, która (czego wówczas jego ojciec nie wiedział) była toksyczna i zabójcza. Spider-Man odnalazł Normiego z pomocą reportera Daily Bugle’a, Bena Uricha i Molten Man, brata Liz Osborn. Ostatecznie kompleks z komputerem zawierającym ostatnie instrukcje Harry’ego, został zniszczony.

Spider-Man miał okazję jeszcze raz ujrzeć swojego zmarłego przyjaciela, kiedy to zbuntowany Scrier porwał Normiego, po tym jak jego dziadek, Norman Osborn powrócił do Ameryki. Chłopiec zostały uprowadzony po to, aby wywabić Normana i dokonać na niego zamachu. Stworzono wówczas hologram Harry’ego, który miał uspokoić Normiego i zachęcić chłopca do grzecznej współpracy. Po pokonaniu Scriera, hologram powiedział Normiemu, że dziadek nie jest godny zaufania w przeciwieńswie do Spider-Mana, który był najlepszym przyjacielem ojca Normiego. Zapewnił również chłopca, że Pająk nie miał nic wspólnego ze śmiercią Harry’ego. Zanim hologram zniknął, Parker zapytał „Czy to naprawdę ty Harry?”. „Tak bliski, jak tylko to możliwe, kolego” – brzmiała odpowiedz. Przyjaciele objęli się, po czym hologram rozpłynął się.

Autor: Dawidos


Related Articles

About Author

Majk