komiksy: 1763 komiksy polskie: 132 seriale animowane: 111 biografie: 59

Green Goblin III

Green Goblin IIIWzrost: 183 cm
Waga: 95 kg
Oczy: Niebieskie
Włosy: Czarne
Znaki szczególne: Długa Broda
Prawdziwie imię: Dr. Barton „Bart” Hamilton
Obecny pseudonim: Brak
Poprzedni pseudonim: Brak
Podwójna tożsamość: Sekretna
Obecny zawód: Martwy
Poprzedni zawód: Psychiatra i profesjonalny kryminalista
Obywatelstwo: Amerykańskie
Status prawny: Niekarany
Miejsce urodzenia: Scarsdale, Nowy York
Stan cywilny: Kawaler
Znani krewni: Brak
Znani powiernicy: Brak, chociaż informował porwanego Harry’ego Osborna, co planuje zrobić.
Znani sojusznicy: Brak
Główni wrogowie: Spider-Man, Silvermane, Green Goblin II
Główne miejsce pobytu: Martwy
Poprzednie miejsce pobytu: Nowy York
Obecna przynależność do grup: Brak
Poprzednia przynależność do grup: Brak
Wykształcenie: Doktor
Poziom siły: Siła zwykłego człowieka
Moce: Brak
Umiejętności: Dr. Hamilton był cenionym psychiatrą.
Wyposażenie: Powietrzny glider zasilany przez miniaturowy silnik o prędkości 90 mil na godzinę, o wadze 400 funtów
Broń: Wstrząsające, dymne, gazowe i wybuchowe bomby. Rękawice zdolne do wyzwolenia ładunku elektrycznego o napięciu 10 000 Voltów.
Ograniczenia: Własne urojenia: zrobił z siebie Goblina i sądził, że tylko Goblin może pokonać Spider-Mana. Poświęcił swój czas na walkę ze Spider-Manem, tylko z tego powodu, że bohater ciągle myślał, że walczy z Harrym.
Pierwszy występ: Amazing Spider-Man #167 (Barton „Bart” Hamilton), Amazing Spider-Man #176 (Green Goblin III)

Doktor Hamilton był psychiatrą drugiego Zielonego Goblina, Harry’ego Osborna. Wierzono, że jego profesjonalizm i podejście do pacjentów sprawią, że chłopak wyjdzie z szaleństwa i pozbędzie się swojej drugiej osobowości. W czasie hipnozy, Harry wyjawnił wiele sekretów Goblina swojemu doktorowi, wliczając w to tożsamość Spider-Mana. Porywając Harry’ego, Hamilton sam przybrał tożsamość Goblina i usiłował przejąć kontrolę nad nowojorskim podziemiem.

Początkowo udał się do mieszkania Osborna, gdzie natknął się na Flasha Thompsona, współlokatora Harry’ego. Hamilton zagroził, że go zabije. Na szczęście Flash został uratowany przez Spider-Mana. Następnie Zielony Goblin III udał się na spotkanie bossów podziemia, zorganizowane przez Silvermane’a. By zyskać ich szacunek, oznajmił iż, wie kto kryje się pod maską Spider-Mana. Obiecał, że dostarczy im głowę superbohatera na tacy.

Hamilton schwytał Spider-Mana, lecz ludzie Silvermane’a, który obawiał się aspiracji Goblina do objęcia stanowiska lorda przestępców w Nowym Yorku, przypadkowo uwolnili superbohatera, uszkadzając pociskiem z bazooki glider Goblina. Wściekły Hamilton powrócił do swojej kryjówki, w której przetrzymywał pojmanego Osborna. Po naprawieniu swojego sprzetu, żądny zemsty Goblin udał się do hali koncertowej, gdzie jednym z widzów był Silvermane. Spider-Man wkroczył na scenę i cała trójka spadła z lotni Goblina. Silvermane uderzył o ziemię i ledwie przeżył, zaś Hamilton odzyskał kontrolę nad pojazdem, po czym pozbawił Spider-Mana przytomności i porwał go. W tym czasie Harry oswobodził się z więzów i uznał, że musi coś zrobić, aby powstrzymać swojego byłego psychiatrę. Miało mu w tym pomóc jego drugie alter ego.

Końcowa bitwa rozegrała się w pobliżu spalarni, gdzie Peter Parker pozbył się zwłok swojego klona. Po krótkiej walce Spider-Man ściągnął Goblinowi maskę i poznał jego prawdziwą tożsamość. Odkrył, że przez cały nie walczył ze swoim przyjacielem, Harrym, lecz z jego psychiatrą, Doktorem Hamiltonem. Hamilton opowiedział jak podczas sesji z młodym Osbornem, Harry wyjawił mu w hipnozie historię Green Goblina oraz zdradził lokalizację jego kryjówek i sekretną tożsamość Spider-Mana. Wyznał, że zahipnotyzował Osborna, by ten śledził Parkera, dzięki czemu Harry zrobił w spalarni zdjęcia Spider-Mana i jego klona, które potem wysłał do Jonaha Jamesona na adres redakcji Daily Bugle.

Opowieść Hamiltona została przerwana przez drugiego Zielonego Goblina, tym razem prawdziwego Harry’ego Osborna. Pojedynek, jaki stoczyli, poranił ich obu. Osborn wyzwolił się spod wpływu Goblina, jednak Hamilton nie potrafił zrobić tego samego i wyjął swoją tajną broń: bombę z detonatorem. W pewnej chwili taśma przenośnikowa, na której stał Hamilton, oberwała się. Doktor spadł z jej krawędzi, a trzymana przez niego w ręku bomba eksplodowała, zabijając ostatecznie psychiatrę.

Autor: Dawidos


Related Articles

About Author

Majk