komiksy: 1447 komiksy polskie: 60 seriale animowane: 111 biografie: 59

Hobgoblin

Wzrost: Nieznany
Waga: Nieznana
Oczy: Zielone lub szare, w zależności od autora komiksu.
Włosy: Białe
Znaki szczególne: Ma młodszego brata o siwych włosach, który może podszywać się pod niego. Można go jednak rozpoznać po peruce.
Prawdziwe imię: Roderick Kingsley
Obecny pseudonim: Brak
Poprzedni pseudonim: Brak
Podwójna tożsamość: Tak
Obecny zawód: Skazany kryminalista
Poprzedni zawód: Projektant mody, szef korporacji
Obywatelstwo: Amerykańskie
Status prawny: Kryminalny rekord USA
Miejsce urodzenia: USA
Stan cywilny: Kawaler
Znani krewni: Daniel Kingsley, młodszy brat
Znani powiernicy: Tylko Daniel, który nie zawsze doceniał zaufanie, jakim został obdarzony.
Znani sojusznicy: Ned Leeds jako Hobgoblin III, Donovan, Rose
Główni wrogowie: Spider-Man , Betty Brant
Stałe miejsce pobytu: Karaiby
Poprzednie miejsce pobytu: Nowy York
Obecna przynależność do grup: Brak
Poprzednia przynależność do grup: Brak
Wykształcenie: College
Poziom siły: Formuła Goblina. Zbliżony do Spider-Mana. Jego siła, kondycja i refleks są na poziomie superczłowieka. Brak zdolności regeneracyjnych.
Umiejętności: Zdolność do zachowania równowagi w czasie lotu na powietrznym gliderze.
Wyposażenie: Powietrzny glider zasilany przez miniaturowy silnik o prędkości 90 mil na godzinę, o wadze 400 funtów.
Bronie: Bomby produkcji Jacka O’Lanterna, ostro zakończone metalowe skrzydła i rękawice zdolne do wyzwolenia ładunku elektrycznego o napięciu 10 000 Voltów
Ograniczenia: Pewność siebie i niezachwiana wiara w swój zdrowy rozsądek, choć zmodyfikowana formuła Goblina nie zniszczyła jego umysłu tak jak u Normana Osborna.

Roderick Kingsley był oryginalnym Hobgoblinem, człowiekiem, który jako pierwszy włożył kostium będący postrachem dla mieszkańców Nowego Yorku. Przez wiele lat za prawdziwego Hobgoblina uważano reportera Neda Leedsa, który zginął we Wschodnich Niemczech. Po około dziesięciu latach Spider-Man odkrył prawdę.

Roderick Kingsley był projektantem mody kierującym się w życiu budzącymi wątpliwościami praktykami biznesowymi. Rozwinął on finansowe imperium, którego działalność poszła znacznie dalej niż zwykły przemysł. Kingsley często usuwał rywali, kradnąc ich pomysły lub niszcząc ich reputacje za pomocą brudnych kampanii. Jedna z ofiar jego machinacji projektantka Narda Ravanna poprzysięgła zemstę. W stroju Belladonny napadła na Rodericka i tylko interwencja Spider-Mana uratowała biznesmenowi życie. Obawiając się o swoje życie, Kingsley zaczął poszukiwać sposobu na zwiększenie swojej siły i fizycznej kondycji.

Pewnego razu, jeden z rabusiów, który zbiegł Spider-Manowi, znalazł w kanałach sekretną kryjówkę Green Goblina. Kryminalista sprzedał Roderickowi cały arsenał Goblina. Kingsley zaprojektował nowy kostium i jako Hobgoblin pojawił się na przestępczej scenie Nowego Yorku. Jego działania doprowadziły do konfliktu ze Spider-Manem. Pozbawiony jednak zwiększającej siłę formuły Goblina poniósł klęskę i ledwo uciekł przed Pająkiem.

Niezadowolony z konwencjonalnych metod robienia interesów, Roderick odnalazł jeden z pamiętników Normana Osborna i poznał sekret formuły Goblina, która zwiększała możliwości i siłę danego człowieka. Jako świnkę doświadczalną wykorzystał zbira o imieniu Lefty Donovan i zauważył u niego objaw szaleństwa. Po odpowiednim zmodyfikowaniu formuły, tak aby usunąć uboczny efekt wywołujący szaleństwo u biorcy, odkrył, że daje mu ona siłę zbliżoną do jego arcywroga Spider-Mana.

Po jednej z walk ze Spider-Manem, po której myślano, że Hobgoblin utonął, Roderick zdecydował, że bycie czynnym kryminalistą nie jest zajęciem dla niego. Dokonał prania mózgu na reporterze Nedzie Leedsie i wmówił mu, że jest Hobgoblinem. Ned stał się marionetką w rękach Kingsleya. Pod jego kontrolą Leeds pomógł Richardowi Fiskowi stać się Rosem i udzielił mu wsparcia w czasie Wojny Gangów, które prawie zniszczyły cały Nowy York. Gdy Ned stał się niezdolny do kontroli, Kingsley rozpowiedział w przestępczym światku o jego drugiej tożsamości. Leeds zginął, zamordowany przez skrytobójców Foreignera, a jego rolę Hobgoblina przejął Jason Macendale.

Po śmierci byłego reportera Kingsley pozostawił biznes w rękach swego brata Daniela i wyjechał na odpoczynek do Europy. Chociaż początkowo był zadowolony, że tożsamość Hobgoblina została przyjęta przez innego kryminalistę, Jasona Macendale’a, Kingsley zirytował się, kiedy przestępca publicznie ogłosił, że nie był jedynym Hobgoblinem. Rezultatem tego była wrzawa, która stwarzała zagrożenie, że ciemne interesy korporacji Kingsleya zostaną ujawnione. Wracając z Europy, Roderick zabił Macendale’a i ponownie przyjął tożsamość Hobgoblina. Zdeterminowana Betty Brant, wdowa po Leedsie wpadła wkrótce na jego trop. Z pomocą Spider-Mana odkryła sekret braci Kingsleyów i oczyściła imię swego męża. Roderick został pokonany przez Spider-Mana i umieszczony w więzieniu.

W czasie powrotu Normana Osborna, Roderick ogłosił, że dysponuje dowodem na to, że Norman był oryginalnym Zielonym Goblinem – dowód stanowił zachowany dziennik. Wiedział, że Osborn nie pozostanie obojętnym wobec takiej informacji. Okazało się, że miał rację. Zielony Goblin uwolnił go z więzienia. Jednakże Norman odkrył, że dziennik był tylko podstępem. Wynikiem walki Green Goblina i Hobgoblina był remis. Obaj uciekli i zyskali na tej znajomości. Osborn przejął korporacje Kingsleya, Roderick zaś zachował niektóre konta bankowe i wyjechał na Karaiby. Od tej pory słuch o nim zaginął.

Autor: Dawidos


Related Articles

About Author

Majk