komiksy: 1700 komiksy polskie: 125 seriale animowane: 111 biografie: 59

Superior Spider-Man, Tom 1

Superior Spider-Man, Tom 1Numer: Superior Spider-Man, Tom 1
Tytuł: Ostatnie Życzenie
Wydawnictwo: Egmont 2015
Data wydania: Wrzesień 2015
Scenariusz: Dan Slott, J.M. DeMatteis, Jen van Meter
Rysunki: Richard Elson, Humberto Ramos, Giuseppe Camuncoli, Stephanie Buscema
Tusz: Richard Elson, Victor Olazaba, Sal Buscema, Stephanie Buscema
Kolory: Antonio Fabela, Edgar Delgado, Stephanie Buscema
Litery: Dariusz Ziach
Okładka: Humberto Ramos
Redaktor: Kamil Śmiałkowski
Redaktor naczelny: Małgorzata Wnuk
Tłumacz: Piotr W. Cholewa
Cena: 39,99 zł

Opis

Niespełna rok życia pozostał Doktorowi Octopusowi. Jego ciało i umysł są w stanie agonalnym po wielu brutalnych bitwach, jakie przez lata stoczył ze Spider-Manem. Genialny szaleniec wykorzystuje czas, który mu pozostał, we właściwy sobie sposób. Najpierw z armią oktobotów próbował zdobyć Manhattan. Potem zebrał Złowieszczą Szóstkę superłotrów, by porwać dziecko Normana Osborna. Wreszcie ścigał Spider-Mana na krańce świata, grożąc, że spali całą planetę na popiół. I za każdym razem jego ambitne plany obracały się wniwecz. A może nie? Czy jego kolejne porażki były dowodem szaleństwa czy geniuszu? Teraz, na godziny przed śmiercią Octopusa, Spider-Man pozna odpowiedź na te pytania. A jeden z jego najstarszych wrogów zamieni się z nim miejscami, by swym ostatnim życzeniem zniszczyć Petera Parkera i wszystkich jego najbliższych.

Zawartość

 

• Biogramy twórców albumu (Dan Slott, Humberto Ramos, Richard Elson)

Recenzja

Wreszcie ktoś w Polsce zajął się na poważnie wydawaniem Spider-Mana. Zacznijmy od kilku słów wyjaśnień, które warto znać. Egmont zdecydował się wydać Superior Spider-Mana. Na szczęście zrobił to z głową.

Można by pomyśleć, że wydanie zbiorcze, polskie odpowiada wydaniu zbiorczemu amerykańskiemu – i tak też zazwyczaj jest. Na szczęście nie w tym wypadku, otóż Superior Spider-Man #1 nie jest jeszcze o Superior, ale zawiera wstęp do tej serii. Na ten komiks składają się zeszyty Amazing Spider-Man #698#700, czyli historia Ostatnie Życzenie. Jest to niewątpliwie plus. Zamiast napisać jedną stronę o tym, jak doszło do wydarzeń z serii Superior Spider-Man, po prostu je przedstawili w formie pierwszego albumu. Brawa dla Egmontu za ten ruch.

Tłumaczenie przygotowane przez Piotra W. Cholewę jest w porządku. Nie znalazłem tam nic, co by utkwiło mi w głowie jako rażące. Wydanie zbiorcze jest w formie miękkiej ze skrzydełkami. Na tych skrzydełkach znajdziemy krótki rys biograficzny twórców albumu, to co już Egmont wydał z Marvela oraz co wydać zamierza.

Przejdźmy do minusów. Wydanie nie zawiera okładek poszczególnych zeszytów. Wszystkie numery Amazinga są przedrukowane jednym ciągiem. Nie jest to wygodne. Dobrze, jeśli każdy numer jest oddzielony stroną z oryginalną okładką. Tu tych okładek w ogóle nie ma. To jest jedyny minus, ale całkiem istotny. Skoro już przy okładkach jesteśmy, to warto wspomnieć, że to wydanie opatrzono jednym z wielu wariantów okładki pierwszego numeru Superior Spider-Man.

To by było na tyle. Recenzować fabuły i rysunków nie zamierzam – odsyłam do streszczeń i recenzji poszczególnych zeszytów składających się na ten tom. Moja ocena tego wydania to 4,5 pajączka.

Ocena:

Autor: Spider-Nik

Superior Spider-Man, Tom 1 Superior Spider-Man, Tom 1 Superior Spider-Man, Tom 1


Related Articles

About Author

Dawidos