komiksy: 1428 komiksy polskie: 56 seriale animowane: 111 biografie: 59

Spider-Girls #1

Spider-Girls #1Numer: Spider-Girls #1
Tytuł: Brak
Wydawnictwo: Marvel Comics 2018
Data wydania: Grudzień 2018
Scenariusz: Jody Houser
Rysunki: Andrés Genolet
Tusz: Andrés Genolet
Kolory: Triona Farrell
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Yasmine Putri
Redaktor: Kathleen Wisneski
Redaktor wykonawczy: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Earth-18119. Spiderling (Annie Parker) łapie Kid Vulture’a z Vulture Gang, który napadł na bank. W tym czasie jej rodzice Spider-Man (Peter Parker) i Spinneret (Mary Jane Watson-Parker) dopadają wspólników nastoletniego superłotra. Wszyscy młodzi przestępcy zostają związani siecią i odstawieni na dach.

W drodze powrotnej rodzice pytają Annie, czy jej wizja może dotyczyła ujętego gangu. Kiedy dziewczyna odpowiada, że musi chodzić o inne, jakieś większe zagrożenie, jej wyczulony pajęczy zmysł znowu się odzywa, pokazując jej fragment sieci. Ojciec łapie w locie córkę, która z powodu tego alarmu straciła na chwilę przytomność. W tej sytuacji Spider-Family decydują się wrócić do domu.

Times Square. Spider-Woman (May “Mayday” Parker z Earth-982) i Spider-Girl (Anya Corazon z Earth-616) poszukają tutejszych Pająków, których łączy silna więź z Siecią Życia i Przeznaczenia. Anya zastanawia się, czemu Inheritors przeoczyli ten świat przy pierwszej wojnie (Spider-Verse). Kiedy bohaterki zauważają na telebimie wizerunek Spider-Family, wiedzą, kogo już szukać.

W domu rodzice otaczają Annie troskliwą opieką. Peter sugeruje, by córka zrobiła sobie przerwę od działalności w masce. Dziewczyna protestuje, bo czuje, że nadchodzi jakieś duże zagrożenie. Nagle wyczuwa, że coś się dzieje. Przekonuje rodziców, że muszą przywdziać stroje i w trójkę ruszyć w miasto.

Na dachu Spider-Woman i Spider-Girl wdają się w bójkę z dwoma zbirami z Vulture Gang. Kiedy ich pokonują i lecą dalej, ktoś przecina May pajęczynę. Winnym okazuje się herszt gangu, który przybył z posiłkami się zemścić. Interwencja Spider-Family wyrównuje jednak szansę i bitwę wygrywają superbohaterowie. W zaułku podróżniczki ściągają maski i przedstawiają się Spider-Family. May, której imię i twarz zrobiły wrażenie na Parkerach, pyta, gdzie mogą spokojnie porozmawiać.

Mieszkanie Parkerów. Spider-Family dowiadują się od superbohaterek z innych wymiarów o Inheritors oraz Sieci Życia i Przeznaczenia, która spaja ludzi z pajęczymi mocami. Kiedy Anya wyciąga stare zwoje, Spiderling dotyka je i doznając jakby olśnienia, stwierdza, że to te rękopisy zaburzały jej wizje. Anya przypuszcza, że Annie może być kluczem do pokonania Inheritors.

Kiedy Spinneret wychodzi na korytarz, córka idzie za nią, spytać, co się stało. Okazuje się, że zmarła przed latami córka Parkerów też nazywała się May, stąd smutek matki. Obie wracają na naradę. Bohaterowie ustalają, że Spider-Man i Spinneret, która moce pożycza od męża, co może okazać się atutem w tej wojnie, dołączą do armii formowanej przeciwko Inheritors, a Annie zostanie z May i Anyą w swoim świecie, aby badać zwoje i wykorzystać je do zwalczenia przeciwników.

Recenzja

Spider-Geddon, druga wojna między Spider-Army a Inheritors, jak każdy duży event, przyniósł za sobą specjalnie wydane na jego okoliczność miniserie. Największego smaku narobiła niżej podpisanemu zapowiedź komiksu o przygodach trzech młodych superbohaterek z pajęczymi mocami: Spiderling, Spider-Girl i Spider-Woman. Powód? Dwie z nich (pierwsza i trzecia w kolejności) to bowiem przedstawicielki alternatywnych rzeczywistości, gdzie Spider-Man i Mary Jane wzięli ślub i doczekali się dzieci. A są to światy, które fascynują zwłaszcza starszych czytelników.

Cieszy nie tylko powrót w rodzinne klimaty Spider-Family i Spider-Woman, ale też zapowiedź, że jedna z bohaterek tej miniserii może być kluczem do pokonania Inheritors. Pozostaje mieć nadzieję, że ów jeszcze nie do końca sprecyzowany dar zostanie wykorzystany na potrzeby nie tylko fabuły tego komiksu, ale też wydarzeń flagowej miniserii Spider-Geddon, a może nawet stanie się jednym z fundamentów jej finału.

Bez względu na echo, jakie wywoła ten trzyczęściowy komiks, jego pierwszy rozdział zwiastuje, że będzie on bardzo przyjemną lekturą. Jody Houser kopiuje tu bowiem swoje najlepsze wzorce z pracy nad tytułem The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows – superbohaterowie z Spider-Family są sympatyczni, zabawni, zżyci ze sobą i otwarci na innych. Nie sposób ich nie lubić. Rozbrajająca jest szczególnie scena, gdy zamiast tradycyjnej gadki szmatki Spider-Man proponuje nieznajomym młodym damom w maskach od razu przejść do team-upu celem niezwłocznego skopania czarnym charakterom czterech liter.

Wydaje się, że scenarzystka udźwignęła też postać Spider-Woman (May Parker z Earth-982), która wciąż przeżywa śmierć ojca z rąk Inheritors, a podczas eksploracji tego świata zastaje obrazek równie kochającej się rodziny, tyle że kompletnej. Przynajmniej z jej punktu widzenia, bo jak się okazuje, widok May też przywołuje traumatyczne wspomnienia u Spider-Family, która swoją pierwszą córkę o takim właśnie imieniu straciła. Pod względem dramaturgii wszystko idealnie do siebie pasuje tak jak w puzzlach.

Zapowiada się więc obiecująco, choć jest na razie tak tajemniczo, że trzeba koniecznie sięgnąć po kolejny numer, aby dowiedzieć się, jakie wyzwania postawi przez dziewczęcym trio obdarzona talentem autorka.

Ocena:

Autor: Dawidos

Spider-Girls #1 Spider-Girls #1 Spider-Girls #1

Spider-Girls #1 Spider-Girls #1 Spider-Girls #1

Spider-Girls #1 Spider-Girls #1 Spider-Girls #1

Spider-Girls #1 Spider-Girls #1 Spider-Girls #1


Related Articles

About Author

Dawidos