komiksy: 1428 komiksy polskie: 56 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #18

The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #18Numer: The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #18
Tytuł: Fast Times at Midtown High, Part Three
Wydawnictwo: Marvel Comics 2018
Data wydania: Czerwiec 2018
Scenariusz: Jody Houser
Rysunki: Nathan Stockman
Tusz: Nathan Stockman
Kolory: Ruth Redmond
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Nathan Stockman & Brian Reber
Redaktor: Heather Antos & Kathleen Wisneski
Starszy redaktor: Jordan D. White & Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Annie wspomina dorastanie z Normie Osbornem, gdy Lacey zapowiada zemstę na szefie Oscorpu. Okazuje się, że ktoś życzliwy podesłał dziewczynie paczkę z rzeczami jej zmarłego taty i anonimowy list zapewniający, że dzięki niej pomści rodzica, który zginął, pracując dla ojca Osborna. Reece ma żal, że Lacey ukryła przed nim prawdziwy powód ich eksperymentu. Pełna gniewu koleżanka atakuje go. Gdy Annie chwyta chłopaka, aby ten nie spadł z dachu, Lacey znika.

Oscorp. Dr Vardia przekazuje Osbornowi wyniki badań nad rewolucyjnym lekiem na raka. Norman prosi o ich odtworzenie przed przejściem do testów z udziałem ludzi, ponieważ chce, aby jego firma działała maksymalnie etycznie. Tymczasem Annie i Reece pędzą w stronę siedziby Oscorpu. Parkerówna zauważa, że chłopak podkochuje się w Lacey. Nagle, udając, że skręciła kostkę, prosi go, by biegł dalej sam. Jest bowiem świadoma, że śledzą ich jej rodzice.

Po chwili na dachu za plecami Annie pojawiają się Spider-Man i Spinneret. Peter i Mary Jane strofują córkę, że nie powiedziała im prawdy. Dziewczyna, która złamała zakaz ”żadnych własnych team-upów”, tłumaczy, że chciała sama przekazać innym lekcję, jak być bohaterem. Przekonuje rodziców, że nie mają do czynienia z super-łotrami, a ona wszystko naprawi. Ci pozwalają jej działać, ale deklarują, że będą wszystko obserwować i wkroczą, jeśli zajdzie taka konieczność.

Oscorp. Osborn wsiada do samochodu. Drogę wyjazdową z garażu blokuje mu Lacey, która uszkadza promieniem auto, przez co Norman uderza czołem o szybę. W obronie niewinnej ofiary interweniują Annie i Reece. Kiedy Parkerówna zabiera rannego Osborna, który rozpoznaje w niej swoją przyjaciółkę, Reece przekonuje zdesperowaną Lacey, by porzuciła drogę zemsty, gdyż zrujnuje to życie jej oraz tym, którym na niej zależy, czyli jemu. Gdy się przytulają, Annie wie, że wszystko się już ułoży.

Oscorp. Po potwierdzeniu wyników badań Osborn podpisuje Vardii zgodę na testowanie leku na ludziach. Cieszy się, że nazwisko Osbornów przysłuży się czemuś dobremu. Nie wie jednak, że Vardia to przykrywka Mister Sinistera. Tymczasem w szkole Annie informuje Lacey, że Osborn nie wniesie przeciwko niej zarzutów. Ponieważ Lacey i Reece stracili swoje moce, udaje, że ona również ich już nie ma. Ojcu, który podsłuchał ich rozmowę, mówi, że zostaje w kółku teatralnym.

Recenzja

YES, YES, YES. Ostatni odcinek historii, która opowiada o przyjaźni Annie Parker z niezwykłymi uczniami, nie tylko prezentuje wysoki poziom jako pojedynczy utwór, ale, co jest jeszcze lepszą wiadomością, podnosi ocenę całej trzyczęściowej opowieści. W przepisie na jego fabułę znalazły się idealne składniki – intryga, tempo akcji, motyw zemsty, teen drama, zaskoczenie – wszystkie wymieszane w odpowiednich proporcjach.

Koniec końców historia nie okazała się przerywnikiem od spisku uknutego przez arcyniebezpiecznego super-łotra, choć początkowo na taką właśnie się zapowiadała. Wyszło bowiem na jaw, że metamorfoza Lacey i Reece’a miała drugie dno, a za wszystkim stały mroczne siły, które nie do końca wiadomo, co planują, choć znając ich domenę, można się mniej więcej tego domyślić. W każdym razie duży plus za rewelację dotyczącą otoczenia Lacey, ale też i Osborna – tak, robi się coraz ciekawiej.

Siła scenariusza tkwi w dialogach – kiedy trzeba poważnych, ale nienadętych, innym razem dowcipnych, ale niegłupawych. W końcu krążą one wokół takich motywów jak zemsta, młodzieńcza miłość czy odpowiedzialność rodzicielska, a więc tematów, do których należy podejść z rozwagą. Poruszająca i mądra była zwłaszcza przemowa Reece’a do Lacey. Scenarzystka udźwignęła też scenę, w której rodzice udzielają Annie reprymendy. Kwestia Spider-Mana o super-łotrze – mistrzowska!

W tym alternatywnym uniwersum godną uwagi rolę odgrywa Norman Osborn Jr. Ewolucja tej postaci od mściwego intryganta w stronę przyzwoitego młodzieńca, który chce odciąć się od złego dziedzictwa i zmienić na lepsze wizerunek Osbornów, zasługuje na uznanie. W scenie, gdy atakuje go Lacey, choć z góry wiadomo, że wyjdzie on z tego cało, jego tragizm staje się tym bardziej widoczny. W ogóle konfrontacja z końca tego komiksu kipi od dobrze ”sprzedanych” emocji.

Jakieś zastrzeżenia? Może tylko do faktu, że nowi znajomi Annie stracili swoje supermoce ot tak po prostu. A może jednak nie tak po prostu? Może jest w tym jakiś ukryty zamiar, jakaś tajemnica? Niewykluczone, że to jeszcze nie koniec ich nadludzkich przygód? Czas pokaże. 5 pajączków. W kolejnym numerze podróż w przeszłość – Peter i Mary Jane na wakacjach we dwoje!

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #18 The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #18 The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #18

The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #18 The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #18 The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #18


Related Articles

About Author

Dawidos