komiksy: 1428 komiksy polskie: 56 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #23

The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #23Numer: The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #23
Tytuł: Weird Science, Part Four
Wydawnictwo: Marvel Comics 2018
Data wydania: Listopad 2018
Scenariusz: Jody Houser
Rysunki: Scott Koblish
Tusz: Scott Koblish
Kolory: Ruth Redmond
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Eduard Petrovich
Redaktor: Heather Antos & Kathleen Wisneski
Starszy redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Oscorp. Norman Osborn nie wie, gdzie kieruje się armia Mister Sinistera. Spiderling postanawia wreszcie ujawnić rodzicom swój dar jasnowidzenia, aby odkryć cel złoczyńcy. Widzi w głowie szturm na X-Mansion. Spider-Man dzwoni do Wolverine’a, aby uprzedzić go o ataku. Cała rodzina jedzie autem kierowanym przez Petera na miejsce. Osborn, któremu Peter poradził zostać w siedzibie firmy, nie zamierza jednak siedzieć bezczynnie. Kiedy wchodzi do zbrojowni, dopada go jednak potworny ból.

Niedaleko szkoły X-Mansion. X-Men zagradzają drogę armii ludzi-pająków. Stojący na czele hordy Sinister deklaruje, że chce udoskonalić rasę mutantów, wymuszając jej ewolucję poprzez eliminację najsłabszych osobników. Kiedy zdradza swoje zamiary, w jego armię wjeżdża samochód Parkerów, a stojąca na dachu pojazdu Annie rzuca się na szalonego naukowca, który eksperymentował z jej krwią, by stworzyć potwory. Rozpętuje się bitwa między Spider-Family i X-Men a Mister Sinisterem i jego hybrydami.

W czasie walki Spiderling dzwoni do Normana. Ten prosi, by włączyła swój GPS. Spinneret rzuca pomysł, aby córka spróbowała wpłynąć swoim pajęczym zmysłem na hybrydy, tak jak zrobiła to ze swoim rzekomym klonem. Idąc za radą matki, dziewczyna korzysta z mocy i wywołuje ból głowy u stworów, wyrównując szansę w bitwie. Kiedy Sinister odgraża się, przybywa sterowany przez Osborna robot, który kieruje całą siłę ognia na superłotra. Przy okazji niechcący rozdeptuje auto Parkerów. Pokonany Sinister znika.

Później. Wolverine deklaruje, że Beast postara się pomóc ofiarom eksperymentów Sinistera, w tym Osbornowi, któremu, jak odkrywa Spiderling, wyrosły cztery dodatkowe ręce. Po powrocie do domu Annie tłumaczy rodzicom, czemu ukrywała przed nimi moc – chciała sama odkryć jej znaczenie. Ci zapewniają, że zawsze może na nich liczyć. Dumna z sukcesu córka pragnie zmienić pseudonim ze Spiderling na Skull Spider. Peter oponuje, Mary Jane proponuje przydomek Weaver. Wszystkim dopisuje humor.

Recenzja

Tym numerem Jody Houser kończy nie tylko historię o rzekomych klonach, ale także całą serię o perypetiach Spider-Family, czyli żyjących w jednej z alternatywnych rzeczywistości Spider-Mana, jego żony Mary Jane i córki Annie. Niniejszy finał finałów nie jest może zapierającym dech w piersiach widowiskiem, ale trzyma poziom, do jakiego przyzwyczaił czytelników ten familijny komiks – urzeka doprawionym szczyptą humoru ciepłym przekazem o sile rodziny i przyjaźni.

Finałowy odcinek sagi uświadamia, jak dużą wartość wnosi nastoletnia Spiderling do takiego zespołu jak Spider-Family. Jej zdolność widzenia przyszłości nie tylko upraszcza wiele spraw, ale przede wszystkim ratuje innym skórę, zwłaszcza gdy goni czas. Wciąż jednak razi szum wokół tego odkrycia – ostatnimi czasy z tej supermocy robiono wielką tajemnicę, jakby i autorka i dyżurny redaktor zapomnieli, że poprzedni scenarzysta wcale nie krył jej istnienia przed rodzicami Annie Parker.

Od strony wizualnej bitwa między Spider-Family i X-Men a Mister Sinisterem i jego armią ludzi-pająków nie wywołuje zbytniego dreszczyku emocji. Liczy się jednak bardziej jej oprawa merytoryczna – od cyrków związanych z samochodem Parkerów, po złowieszczą zapowiedź Sinistera, która gdzieś tam przemyca straszliwy plan mordu “bezwartościowych” małych mutantów, do przybywającego na białym koniu Osborna, który odwala numer rodem z kultowego 100 zeszytu Amazing Spider-Mana. Jest kolorowo.

To jednak nie koniec przygód Spider-Family. Wprawdzie dedykowana jej stała seria komiksowa kończy swój żywot, to jednak pajęczą rodzinkę czeka następnie udział w drugiej wojnie z Inheritors w Spider-Geddon, a jej najmłodszą przedstawicielkę występ obok innych młodych superbohaterek w Spider-Girls, jednej z miniserii tego crossoveru. Mowa tu o Spider-Girl i Spider-Woman, czyli córce Parkerów z jeszcze innego alternatywnego świata. Z wielu powodów warto więc zajrzeć do tego minisequela.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #23 The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #23 The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #23

The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #23 The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #23 The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #23

The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #23 The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #23 The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #23


Related Articles

About Author

Dawidos