komiksy: 1428 komiksy polskie: 56 seriale animowane: 111 biografie: 59

Friendly Neighborhood Spider-Man Annual #1

Friendly Neighborhood Spider-Man Annual #1Numer: Friendly Neighborhood Spider-Man Annual #1
Tytuł 1: Sandman: Year One
Tytuł 2: Leah
Wydawnictwo: Marvel Comics 2007
Data wydania: Lipiec 2007
Scenariusz: Peter David
Rysunki: Ronan Cliquet, Colleen Doran
Tusz: Rob Stull
Kolory: John Kalisz, Jose Villarrubia
Litery: Cory Petit, Todd Klein
Okładka: Barry Kitson
Redaktor naczelny: Joe Quesada
Redaktor: Stephen Wacker
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Sandman: Year One

Sandman podczas walki ze Spider-Manem na Coney Island wspomina swoje dzieciństwo. Przypomina sobie jak zbudował ogromny zamek z piasku, który chciał pokazać mamie, jednak nie mógł jej obudzić bo ta za dużo wypiła. Przez alkoholizm matki odszedł jego ojciec. Kiedy już się obudziła zamek z piasku był zniszczony. William zawsze miał talent do rzeźbienia, widziała to nauczycielka – pani Flint, która wiele dla niego znaczyła. W chwili, gdy dowiedział się kim jest jej narzeczony zrozumiał, że aby mieć ładną dziewczynę to musi mieć pieniądze. Wśród rówieśników był workiem do bicia.

W domu, gdy mama opatrywała mu rany postanowił udowodnić że jest mężczyzną i potrafi się obronić. W szkole wygrał walkę z oprawcami i to pozwoliło mu zrozumieć, czym jest siła, jakie z niej płyną korzyści, a jakie zagrożenia ze strony ludzi mających nad nim władzę takich jak dyrektor lub policja. Mimo wszystko polubił być groźny dla otoczenia, czuł respekt i to mu się podobało. W liceum przyjął imię Flint, które miało mu przypominać o nauczycielce. Grał w drużynie rugby i miał dziewczynę. Na prośbę przyjaciela, któremu groziła śmierć za długi u gangsterów, sprawił by przez niego jego drużyna przegrała mecz. Podczas, gdy trener w szatni krzyczał na niego, że nie ma zamiaru pozostawić po sobie śladu, bo nigdy nie zamierza dokończyć tego, co zaczął, Flint stracił panowanie nad sobą i pobił trenera.

Wraz z kumplem musieli jak najszybciej zdobyć dużą ilość pieniędzy. Napadli na sklep, jednak policja złapała go. Trafił do więzienia, gdzie spotkał swojego ojca Floyda Bakera, któremu przedstawił się jako Flint Marko. Przez następne kilka lat wychodził i z powrotem trafiał za kratki. Poza więzieniem czekali na niego dziewczyna i najlepszy kumpel, a w więzieniu ojciec, który nie domyślał się, że zadaje się z własnym synem. W chwili, gdy ojciec wyszedł, Flint postanowił uciec.

Trafił na plaże, gdzie nieopodal miał miejsce wybuch reaktora nuklearnego. Już jako Sandman powrócił do Nowego Jorku, gdzie odkrył, że jego dziewczyna zdradzała go z jego najlepszym przyjacielem. Był bliski ich zabicia, jednak pomyślał, że posiadając taką moc oni nie są dla niego ważni. Postanowił znaleźć sobie godnego przeciwnika. Trafił na Spider-Mana. Po pierwszej walce, podczas której został wciągnięty do odkurzacza (The Amazing Spider-Man #4) ponownie trafił do więzienia. Wydostał z więzienia siebie oraz ojca, który wcześniej ponownie trafił za kratki. Razem udali się na Coney Island, gdzie spotkał Spider-Mana. We wściekłości rzucił w Spider-Mana wagonem od kolejki, jednak nie trafił. Pająkowi udało się ocalić Floyda przed lecącym w jego stronę wagonem. Sandman powiększył swoje rozmiary, jednak został porażony piorunem. Walka dobiegła końca.

Floyd na pytanie Spidera o jakieś powiązania z Flintem odpowiedział, że go nie zna, po czym odszedł. Sandman zamierza pozostawić po sobie ślad, a żeby to osiągnąć musi zrobić coś, co ludzie zapamiętają na zawsze. Jego celem jest zabicie Spider-Mana.

Leah

Bezdomna dziewczynka zafascynowana Spider-Manem widzi walkę swojego idola z Vulturem. Po chwili przykryta gazetami ze zdjęciami Pająka kładzie się spać, a gdy się budzi wita ją Spider-Man, który zabiera ją na przejażdżkę na pajęczynach. Razem spotykają innych herosów.

Okazuje się, że dziewczynka wciąż śpi. Znajduje się w szpitalu. Zabrał ją tam Spider-Man. Lekarze są bezsilni. Dziewczynka powoli umiera. Pająk wyrzuca sobie, że wiele razy przelatywał alejką i jak dotąd jej nie dostrzegł. Na pytanie Spider-Mana o imię dziewczynki lekarz mówi o naszyjniku, na którym napisane było Leah.

Spider-Man życzy dziewczynce miłych snów i całuje ją w policzek. Leah śni, że lata wraz ze swoim bohaterem i innymi herosami.

Recenzja

Sandman: Year One

Świetny komiks opowiadający życie jednego z przeciwników Spider-Mana. Poznajemy historię Williama Bakera. Dowiemy się z niej, że od dziecka potrafił rzeźbić. Annual skupia się na przemianie psychicznej Williama we Flinta. Dodatkowym plusem tej opowieści jest to, że sam Sandman jest narratorem. Całość historii zamyka się w przedziale od dzieciństwa do drugiej potyczki ze Spider-Manem. Znajdziemy tam kilka odniesień do Amazing Spider-Man #4, co jest dodatkowym plusem tego komiksu. Rysunki też stoją na bardzo dobrym poziomie. Można ze spokojem powiedzieć, że Peter David i Ronan Cliquet zrobili świetny komiks oparty o historię wymyśloną przez Stana Lee, a narysowaną przez Steve’a Ditko.

Leah

To nie koniec Friendly Neighborhood Spider-Man Annual #1, dostajemy bowiem jeszcze jeden, krótki, bo aż sześciostronicowy komiks autorstwa również Petera Davida, a narysowany przez Colleen Dorana. Pokazuje on bezsilność herosa, co do niektórych problemów. Peter David przedstawił to na przykładzie bezdomnej chorej dziewczynki zafascynowanej Spider-Manem imieniem Leah, której Pająk nie może w żaden sposób pomóc. Komiks krótki, ale bardzo wymowny.

Ocena:

Autor: Spider-Nik

Friendly Neighborhood Spider-Man Annual #1 Friendly Neighborhood Spider-Man Annual #1 Friendly Neighborhood Spider-Man Annual #1

Friendly Neighborhood Spider-Man Annual #1 Friendly Neighborhood Spider-Man Annual #1 Friendly Neighborhood Spider-Man Annual #1

Friendly Neighborhood Spider-Man Annual #1 Friendly Neighborhood Spider-Man Annual #1 Friendly Neighborhood Spider-Man Annual #1


Related Articles

About Author

Majk