komiksy: 1647 komiksy polskie: 114 seriale animowane: 111 biografie: 59

Civil War #2

Civil War #2Numer: Civil War #2
Tytuł: Civil War: Part Two of Seven
Wydawnictwo: Marvel Comics 2006
Data wydania: Sierpień 2006
Scenariusz: Mark Millar
Rysunki: Steve McNiven
Tusz: Dexter Vines
Kolory: Morry Hollowell
Litery: Chris Eliopoulos
Okładka: Steve McNiven
Redaktor: Joe Quesada
Cena: $3.99
Przedruk PL: Wojna Domowa (Mucha Comics)
Przedruk PL 2: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela #39
Przedruk PL 3: Wojna Domowa (Egmont)

Streszczenie

Szukając Kapitana Amerykę, agenci S.H.I.E.L.D. znajdują kilku skrępowanych super-przestępców. Komandor Hill jest pewna, że Cap nie działa już sam.

W Nowym Jorku Iron Man i kilku innych bohaterów przywracają wiarę społeczeństwu, pokonując wielkiego Doombota. Wieczorem w budynku Baxtera, Sue pyta się o projekt, nad którym pracuje jej mąż. Reed odpowiada, że jest bardzo podniecony całą tą sprawą i tajnymi planami, jakie ma Stark. Kiedy Sue zaciekawia płyta opatrzona numerem „42” Reed mówi, że są na niej ściśle tajne informacje, o których nic nie może powiedzieć. Sue stwierdza, że niestety sama będzie musiała iść do leżącego w szpitalu brata.

Daily Bugle. Patrząc na lecącego za oknem Spider-Mana Jameson stwierdza, że zarejestrują się tylko mądrzejsi superbohaterowie. W nocy Akt Rejestracji staje się prawem. 24 godziny później S.H.I.E.L.D. łapie wszystkich Young Avengers i wsadza ich do specjalnego pojazdu, po czym Captain i Falcon przebrani za żołnierzy ratują ich. Wiccan teleportuje wszystkich w bezpieczne miejsce. Ciężarówka znika i pojawia się w tajnej bazie S.H.I.E.L.D. o numerze 43, o której istnieniu wie tylko Nick Fury i herosi przeciwstawiający się rejestracji. Dagger wskazuje na monitor. Właśnie rozpoczęła się konferencja w Waszyngtonie z udziałem Starka. Oczy wszystkich herosów, X-men i wielu ludzi zwrócone są na telewizory.

Tony po krótkiej przemowie zapowiada Spider-Mana. Ten wchodzi i zaczyna mówić o Akcie Rejestracji oraz o swojej decyzji, jaką podjął po rozmowie z najbliższymi (Amazing Spider-Man #532). Peter mówi, że choć nosi maskę to nie wstydzi się tego co robi. Jest z tego dumny i zamierza to udowodnić. Chwyta maskę, po czym ściąga ją i przedstawia się jako Peter Parker. W redakcji Daily Bugle Jameson mdleje.

Recenzja

Stało się! Civil War #2 to przełomowy numer w całej historii Spider-Mana. Pomijając inne wątki tego komiksu skupię się na najważniejszym dla tego serwisu, czyli na tym, co zrobił Spider-Man. Mówiąc wprost, skupię się na publicznym zdjęciu maski przez Petera Parkera. Przez ponad 40 lat komiksów Peter bardzo starannie dbał o swój sekret, wiele razy był bliski utraty go, jednak zawsze jakoś udawało mu się z tego wyjść. Tym razem postanowił sam pokazać się światu. Moim zdaniem jest to o tyle dobre, że cała ta sytuacja dała pole do popisu scenarzystom, a to oznacza, że czekają nas zupełnie nowe historie z udziałem Pająka, takie jakich wcześniej nigdy nie czytaliśmy. Jakie konsekwencje przyniesie zdemaskowanie się? Co na to wszystko Jameson? Co teraz zrobią najwięksi wrogowie Spider-Mana? Co na to znajomi Petera i uczniowie w szkole, której uczy? Pozostaje tylko czekać na kolejne numery Civil War i na komiksy ze Spider-Manem w roli głównej.

Co do rysunków to nie będę się rozpisywał. Jedynie wspomnę, że scena, w której Jameson mdleje pod biurko po zobaczeniu w telewizji twarzy Petera jest zrobiona kapitalnie. Podsumowując: nie znajduje w tym numerze żadnych minusów. Komiks jest kapitalny. Jest to obowiązkowa pozycja dla wszystkich tych których interesują losy Pająka. Ja bez wahania wystawiam 6 pajączków i zapraszam do bliższego zapoznania się z Civil War #2 i z Amazing Spider-Man #532 (tu Peter zastanawia się nad zdemaskowaniem się i podejmuje ostateczną decyzje, którą my już poznaliśmy).

Ocena:

Autor: Spider-Nik

Civil War #2 Civil War #2 Civil War #2


Related Articles

About Author

Dawidos