komiksy: 1428 komiksy polskie: 56 seriale animowane: 111 biografie: 59

Daredevil #27

Daredevil #27Numer: Daredevil #27
Tytuł: Mike Murdock Must Die!
Wydawnictwo: Marvel Comics 1967
Data wydania: Kwiecień 1967
Scenariusz: Stan Lee
Rysunki: Gene Colan
Tusz: Frank Giacoia
Kolory: Frank Giacoia
Litery: Artie Simek
Okładka: Gene Colan
Redaktor: Stan Lee
Cena: $0.12
Przedruk PL: Essential: Daredevil Tom II

Streszczenie

Szukając po mieście Stilt-Mana, Daredevil zauważa Spider-Mana walczącego z trzema oprychami. Do akcji wkracza Matt, po czym pyta się Pająka, czy nie widział przypadkiem Stilt-Mana. Tymczasem Masked Marauder łączy siły ze Stilt-Manem, aby wspólnie pokonać Daredevila. Marauder domyśla się, że ktoś z trójki: Matt Murdock, Foggy Nelson lub Karen Page jest powiązany z DD. Przestępcy używają gazu usypiającego, aby porwać prawników i ich sekretarkę. Przetrzymują ich w helikopterze osłanianym polem energetycznym. Chcą poznać prawdziwą tożsamość Daredevila, więc Matt mówi im, że jest nim jego brat bliźniak, Mike.

Poszukującego Daredevila Stilt-Mana zauważa Spider-Man i atakuje go. Marauder zamierza wyrzucić Matta z helikoptera. Ten robi małe zamieszanie, podczas którego pocisk rozcina linę wiążącą Murdockowi ręce. Zaraz po tym prawnik wylatuje z pokładu, jednak łapie się płozy pojazdu i jako Daredevil przerywa “sielankę” Maraudera. Przestępca przesuwa przypadkowo dźwignię, wyłączając automatycznego pilota. Karen ściąga przestępcy maskę i widzi twarz Franka Farnuma, zarządcy budynku, w którym znajduje się biuro Matta i Nelsona. Uderzony przez Murdocka, Farnum wylatuje z helikoptera, który ma włączone pole energetyczne. Po dotknięciu pola jego ciało ulega dezintegracji (rozpadowi molekularnemu).

Nie przejmując się Spider-Manem, Stilt-Man wyrusza odnaleźć helikopter i Maraudera. Odnajduje tam jednak Daredevila. Stilt-Man próbuje strzelać do niego ze swojego pistoletu, ale będąc zanurzonym w wodzie powoduje krótkie spięcie w swoim systemie elektrycznym i zostaje pokonany.

Recenzja

W Daredevil #1617 (1966) Daredevil i Spider-Man udaremnili przestępcze działania Masked Maraudera, nowego gracza w podziemiu Nowego Yorku. W tym numerze serii pościg Murdocka za Marauderem trwa. Zakończy się on (rzekomą) śmiercią kryminalisty, lecz Spider-Man nie będzie w tym komiksie świadkiem tych emocjonujących wydarzeń.

Dylemat Daredevila w helikopterze, team-up Masked Maraudera i Stilt-Mana, odkrycie tożsamości tego pierwszego (Frank Farnum) i jego śmierć w polu energii (jak się potem okaże pozorna śmierć, bo powróci on w Iron Man #60-61 z 1973) – wszystkie te wydarzenia są ważne dla fanów Daredevila. Jednak komiksy z kategorii Guest Stars oceniamy pod względem zaangażowania Spider-Mana w historię. A tutaj te zaangażowanie, mimo wymownej reklamy z okładki komiksu, jest nikłe. Na początku numeru Spidey zatrzymuje kilku zbirów, a następnie toczy krótki pojedynek ze Stilt-Manem. Żadnego team-upu z Daredevilem nie ma. Pająk nie ma również udziału w ostatecznym pokonaniu Masked Maraudera (ba, nawet się o tym nie dowiaduje). 2 pajączki.

Ocena:

Autor: Rządło (streszczenie), Dawidos (recenzja)

Daredevil #27 Daredevil #27 Daredevil #27


Related Articles

About Author

Dawidos