komiksy: 1366 komiksy polskie: 49 seriale animowane: 111 biografie: 59

Fantastic Four Annual #1

Fantastic Four Annual #1 Numer: Fantastic Four Annual #1
Tytuł: The Fabulous Fantastic Four Meet Spider-Man
Wydawnictwo: Marvel Comics 1963
Data wydania: Wrzesień 1963
Scenariusz: Stan Lee
Rysunki: Jack Kirby
Tusz: Steve Ditko
Kolory: Steve Ditko
Litery: Ray Holloway
Okładka: Jack Kirby
Redaktor: Stan Lee
Cena: $0.25
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Przeróbka epizodu z The Amazing Spider-Man #1. Chcąc zarobić pieniądze, Spider-Man postanawia dołączyć do Fantastic Four. W tym celu zamierza włamać się do ich siedziby i zademonstrować im swoje możliwości. Wejście Pająka przez okno włącza alarm. Właściciele próbują zatrzymać intruza za pomocą szklanej klatki. Spidey wyrywa się i zaraz potem zostaje zaatakowany przez Thinga. Końcówkę sieci Spidey podłącza do prądu i tworzy nalektryzowaną siatkę, którą unieruchamia Thinga. Następnie atakuje Mr. Fantastic, który zamieniając się w walec zamierza przejechać Spider-Mana. Spidey klei kolumnę z sieci, o którą uderza Reed Richards. Ostatecznie Pająk związuje mu ręce. Tym razem podstępu próbuje Invisible Girl. Najpierw korzysta z liny, lecz Pająk unika schwytania. Tworząc sieciową tarczę, blokuje też wystrzał z jej sonicznego działka. Niszczy również wentylator powietrza, który uruchamia Sue Storm. W ostatnim pojedynku bierze udział Human Torch. Pająk unika jego ognistych wystrzałów, odbijając je kijem z sieci! Gdy wszyscy uwalniają się, Spider-Man tłumaczy im, że szuka zarobku i w tym celu chciałby do nich dołączyć. Wyjaśnia, że wywołał walkę z FF tylko po to, aby pokazać im na co go stać. Reed wyjaśnia, że FF nie jest organizacją biznesową i działa charytatywnie na rzecz nauki. Rozczarowany Spider-Man wyskakuje przez okno i opuszcza ich siedzibę.

Recenzja

The Fabulous Fantastic Four Meet Spider-Man to sześciostronicowa historia opowiadająca o pierwszym spotkaniu Spider-Mana z Fantastyczną Czwórką. Jest to rozbudowany epizod z komiksu The Amazing Spider-Man #1, który zajmował w nim tylko dwie strony. Na życzenie czytelników wielkie trio Lee-Kirby-Ditko postanowili rozwinąć te wiekopomne starcie, które ostatecznie zamieszczono w pierwszym numerze Fantastic Four Annual. W poniższej recenzji pominę oryginalną historię z gościnnym występem Sub-Marinera i skupię się wyłącznie na historii z udziałem Spider-Mana.

Co nowego przygotowali twórcy i jakich zmian dokonali w porównaniu z TASM #1? Do każdego pojedynku z członkiem FF dodano nowe kadry (Thing-7, Mr. Fantastic-6, Invisible Girl-7 i Human Torch-5). W sumie daje to 25 nowych kadrów. Dzięki temu możemy zobaczyć jeszcze większe cuda, jakie Spider-Man wyczynia ze swoją siecią. Dla przykładu, naelektryzowana sieć, w którą zostaje złapany Thing czy też kolumna z sieci, która powstrzymuje Reeda Richardsa. Muszę powiedzieć, że cudowne właściwości sieci Spider-Mana to największy minus ery zwanej Srebrnym Wiekiem Komiksów. Spidey mógł utkać wtedy wszystko co chciał: spadochron, tarczę, lotnię, kulę. Był jak prawdziwy magik. Sądzę, że twórcy wprowadzili takie rozwiązanie, aby Spidey dał radę pokonać w pojedynkę całą Fantastic Four.

Nie licząc nowych kadrów czy też pomysłów z wykorzystaniem pajęczej sieci, twórcy historii dodali nowe dialogi lub zmienili niektóre kwestie wzięte z TASM #1. Nieco różni się końcowa wymiana zdań między Spider-Manem, a Fantastyczną Czwórką. I tyle.

Kupić na aukcji? Nie warto. Przeczytać? Można, ale po co? Dla kolekcjonera komiksów z FF pierwszy “Annual” to wielka gratka i świetny komiks. Dla fanów Spider-Mana to zwykła ciekawostka. 2 pajączki.

Ocena:

Autor: Dawidos

Fantastic Four Annual #1 Fantastic Four Annual #1 Fantastic Four Annual #1

Fantastic Four Annual #1 Fantastic Four Annual #1 Fantastic Four Annual #1


Related Articles

About Author

Dawidos