komiksy: 1366 komiksy polskie: 49 seriale animowane: 111 biografie: 59

Strange Tales Annual #2

Strange Tales Annual #2 Numer: Strange Tales Annual #2
Tytuł: The Dazzling Human Torch, On the Trail of the Amazing Spider-Man!
Wydawnictwo: Marvel Comics 1963
Data wydania: Lipiec 1963
Scenariusz: Stan Lee
Rysunki: Jack Kirby
Tusz: Steve Ditko
Kolory: Steve Ditko
Litery: Art Simek
Okładka: Jack Kirby
Redaktor: Stan Lee
Cena: $0.25
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Johnny Storm aka Human Torch ćwiczy pod kierunkiem swojej siostry Sue Storm (Invisible Girl). Po zajęciach czyta codzienną prasę i denerwuje się obecnością Spider-Mana na pierwszej stronie.

W Muzeum Sztuki zostaje skradziony obraz Leondarda Da Vinci. Przebrani za elektryków Fox i jego gang wrabiają w kradzież Spider-Mana, podrzucając na miejsce pajęczą sieć. Chcąc udowodnić swoją niewinność, Spider-Man udaje się do Storma po pomoc, jednak Johnny nie chce go słuchać i próbuje go schwytać. Rozpoczyna się długa gonitwa. Z pomocą cementu Pająk unieruchamia Storma, po czym w pobliskim laboratorium sporządza aerodynamiczną sieć, która zatrzymuje go na dłużej. Uwięzionego Torcha zapewnia o swojej niewinności, po czym ucieka.

Storm kontaktuje się z inspektorem Ruddem, który opowiada mu o przestępcy zwanym Fox (Reynard Slinker). Kreśląc napis na niebie, Torch puszcza sygnał do Spider-Mana i obaj spotykają się na szczycie Statuy Wolności. Korzystając z dokumentacji Rudda, bohaterowie trafiają na stację metra, gdzie Pająk wpada w pułapkę przebranego za staruszkę Foxa. Przed zastrzeleniem ratuje go Torch. Fox ucieka.

Z pomocą pajęczego zmysłu, bohaterowie odnajdują stare kryjówki Foxa, do czasu, aż dopadają go w parku. Fox trafia do więzienia, zaś skradziony obraz zostaje odzyskany.

Recenzja

Strange Tales to nazwa antologii komiksów wydawanych we wczesnych latach Marvela, która wprowadziła do jego uniwersum takie postaci jak Doctor Strange i Nick Fury. W ramach tej antologii wydano dwa “annuale” – roczniki. Pierwszy z 1962 roku to zbiór opowieści grozy, do których rysunki wykonali Jack Kirby i Steve Ditko. Drugi annual z 1963 roku, który jest przedmiotem naszego zainteresowania, przedstawia jedną dłuższą opowieść z udziałem Human Torcha i Spider-Mana oraz dziesięć krótkich historii przedrukowanych ze Strange Tales, Strange Worlds i Worlds of Fantasy. W tej recenzji ocenię tylko historię, w której pojawia się Spider-Man.

Strange Tales Annual #2 to pierwszy w historii komiksów team-up Spider-Mana i Human Torcha, pierwszy gościnny występ Spider-Mana oraz pierwszy komiks, w którym wizerunek Pająka naszkicował Jack Kirby, jeden z najbardziej wpływowych artystów komiksowych, współtwórca serii Fantastic Four i autor okładki do Amazing Fantasy #15.

Początkowe lata egzystencji Spider-Mana to częsta współpraca z Human Torchem, rówieśniczym superbohaterem. Nikt nie oczekuje od ludzi w tak młodym wieku poważnego zachowania. I tak samo jest w przypadku tej dwójki bohaterów. Spidey i Torch wzajemnie sobie docinają, a ich rozmowa to pasmo nieskończonych wyzwisk i ironicznych podtekstów. Ponadto to ich pierwszy team-up, zatem każdy z nich chce się popisać i być tym “najmądrzejszym”. W tym tkwi główna zaleta tego komiksu.

Sama historia jest jednak bardzo mocno przeciętna. Fox (profesjonalny złodziej) nie jest wrogiem, którego można porównać do formatu gwiazd “Srebrnego Wieku Komiksów” takich jak: Doctor Doom, Doctor Octopus czy Sandman. Ponadto sporo tutaj naciąganych wydarzeń: zmysł Pająka działa albo zbyt intensywnie (błyskawiczne odkrywanie kryjówek Foxa) albo w ogóle nie działa (podstęp Foxa przebranego za staruszkę). Zadziwiająco szybko bohaterowie dowiadują się, kto jest odpowiedzialny za kradzież cennego obrazu.

Mimo gościnnego występu Spidey gra tutaj bardzo ważną rolę i niejednokrotnie miałem wrażenie, że wygrywa z Torchem pod każdym względem. Wynalezienie aerodynamicznej sieci to coś, czego w komiksach ze Spider-Manem nie zobaczycie nigdy więcej. Fani Pająka mogą zachwycać się swoim ulubieńcem w tym komiksie.

Historia zasługuje maksymalnie na 3 pajączki. Za rysunki Kirby’ego, zabawny team-up i pierwszy gościnny występ Spider-Mana, podnoszę ocenę do 4 pajączków. Z racji walorów historycznych polecam lekturę tego komiksu.

Ocena:

Autor: Dawidos

Ciekawostki

• Pierwszy gościnny występ Spider-Mana w komiksie z innej serii.
• Pierwszy występ Foxa.
• Pierwszy w historii team-up Spider-Mana i Human Torcha.
• Pierwszy spotkanie Spider-Mana i Human Torcha przy Statule Wolności.

Strange Tales Annual #2 Strange Tales Annual #2 Strange Tales Annual #2


Related Articles

About Author

Dawidos