komiksy: 1934 komiksy polskie: 187 seriale animowane: 112 biografie: 59

Marvel Team-Up #5

Marvel Team-Up #5Numer: Marvel Team-Up #5 featuring Spider-Man and the Vision
Tytuł: A Passion of the Mind!
Wydawnictwo: Marvel Comics 1972
Data wydania: Listopad 1972
Scenariusz: Gerry Conway
Rysunki: Gil Kane
Tusz: Mike Esposito
Litery: John Costanza
Okładka: Gil Kane, Frank Giacoia, Morrie Kuramoto
Redaktor naczelny: Roy Thomas
Cena: $0.20
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Spider-Man patrolując nocą ulice Nowego Jorku i zauważa mężczyznę, który ma widoczne problemy z chodzeniem. Kiedy podchodzi by sprawdzić co się dzieje z mężczyzną, który przed chwilką upadł, zauważa, że człowiek jest „wbity” w ziemię. Wydostaje go i stwierdza iż jest to Vision. Prosi on Spider-Mana o pomoc i wyjaśnia, że coś się dzieje lub raczej ktoś robi z jego mózgiem. Parker zabiera superbohatera do swojego apartametnu, gdzie upewnia się czy Harry Osborn śpi.

Gdy Parker wraca do pokoju, w którym zostawił Visiona ten się budzi i mówi, że jest mało czasu, a ataki są coraz częstsze. Spider-Man proponuje wizytę u lekarza, ale Vision ripostuje, że przecież lekarz nie może pomóc androidowi. Mówi także o nawracającym z coraz większą mocą obłędzie w jego głowie.

Tymczasem w pewnym laboratorium Puppet Master tworzy nową laleczkę na wzór obcej formy. Przypomina sobie jak odkrył statek kosmiczny, który spadł na ziemię. Teraz zaś pokazuje gotową laleczkę kosmicie o imieniu Ballox (Monstroid). Następnie Puppet Master wraz z Balloxem wpadają do jubilera, albo raczej robią sobie wejście w ścianie i kradną biżuterię. Przyjeżdża policja, ale Ballox w kilka sekund dokonuje destrukcji wozu policyjnego.

W tym czasie w apartamencie Parkera i Osborna Spidey rozmawia z Vision po czym wychodzą, zaś Harry przekonany, że Peter z kimś rozmawia wchodzi do salonu, w którym jednak już nikogo nie ma. Nasi bohaterowie przybywają do laboratorium fizycznego gdzie przeprowadzają badanie mózgu Visiona. Parker dochodzi do tego, że Vision posiada w mózgu dwa układy wysyłające fale mózgowe. Nagle Visiona napada kolejny atak. Gdzie indziej Puppet Master i Ballox wdzierają się do siedziby FF, gdzie przedzierają się przez system obronny. Dzięki przekazowi z mózgu Vision, wie razem ze Spider-Manem gdzie się kierować, aby rozwiązać problem androida.

Puppet Master zauważa zakradających się bohaterów i używa Balloxa przeciwko nim. Vision doznaje mocnego ataku. Gdy Ballox atakuje Visiona ten znika, więc kosmita atakuje Pajęczaka, który unika ciosu i zakleja pajęczyną oczy Balloxowi. Nie na długo jednak. Walczą dalej, lecz szybko Spider-Man uderza Balloxa w tył głowy, po czym kosmita uderza o ścianę. Vision przedostaje się do miejsca pobytu Puppet Mastera, Spider-Man dalej walczy z Balloxem. Władca lalek uderza Visiona, po czym ten odzyskuje powoli wolność umysłu. Wyrywa Puppet Masterowi laleczkę z rąk i ją niszczy, co powoduje klęskę Puppet Mastera i upadek Balloxa.

Z Visionem jest już wszystko w porządku. Wyjaśnia on Spider-Manowi, że najprawdopodobniej jego fale odbierały w mózgu na tej samej częstotliwości co u Balloxa.

Recenzja

Piąty już numer serii „Marvel Team-Up”. W ostatnim numerze z 1972 roku Spider-Man łączy siły z ówczesnym członkiem Avengers, androidem o imieniu Vision. Obaj bohaterowie będą musieli pokrzyżować plany Puppet Mastera, który za pomocą skonstruowanego robota Monstroida chce zniszczyć swoich odwiecznych wrogów, Fantastyczną Czwórkę!

Nareszcie otrzymałem przyzwoity team-up, którego nie widziałem od czasu lekturu MTU #1. Po pierwsze Spider-Man gra w nim główną rolę i w przeciwieństwie do MTU #2 i #4 jest osobą, która udziela towarzyszowi pomocy, a nie na odwrót. Po drugie, pod koniec komiksu mamy team-up z prawdziwego zdarzenia: Spider-Man zajmuje się Monstroidem, zaś Vision jego twórcą, Puppet Masterem.

Niestety Gerry Conway kompletnie położył samą intrygę. Motywy, jakimi kieruje się Puppet Master, są bardzo banalne i mało przemyślane. Testując zdolności Monstroida, Puppet Master nasyła go na sklep jubilerski, który okraść może nawet zwykły, przeciętny człowiek! Jego plan zniszczenia FF zakłada zaś włamanie się do ich siedziby i oczekiwanie na ich powrót. Mistrz zbrodni z pewnością tak nie postępuje. Zastanawiam się też, jakim zagrożeniem dla FF byłby Monstroid, skoro radził sobie z nim sam Spider-Man.

Niezły team-up Spider-Mana z członkiem dawnych Avengers, niestety scenariusz stoi raczej na bardzo niskim poziomie, oferując nam słabe pojedynki i mało przekonujące sytuacje. 2 pajączki.

Ocena:

Autor: Rządło (streszczenie), Dawidos (recenzja)

Marvel Team-Up #5 Marvel Team-Up #5 Marvel Team-Up #5


Related Articles

About Author

Majk