komiksy: 1886 komiksy polskie: 155 seriale animowane: 112 biografie: 59

Sinister War #2

Sinister War #2Numer: Sinister War #2
Tytuł: Sinister War, Part 2
Wydawnictwo: Marvel Comics 2021
Data wydania: Wrzesień 2021
Scenariusz: Nick Spencer & Ed Brisson
Rysunki: Mark Bagley, Diogenes Neves, Carlos Gómez & Zé Carlos
Tusz: Andrew Hennessy, John Dell, Andy Owens, Carlos Gómez & Zé Carlos
Kolory: Brian Reber
Litery: Joe Caramagna
Okładka: Bryan Hitch & Paul Mounts
Asystent redaktora: Lindsey Cohick
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C. B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $4.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Cmentarz Osbornów. W mauzoleum w pomieszczeniu z lustrami Doktor Octopus wścieka się, że Kindred nadal nie udzielił mu odpowiedzi. Tymczasem na zewnątrz grobowca Spider-Man zbiera cięgi od Foreigner’s Wild Pack, których Kindred sprowadził przez portal podczas napadu grupy na furgonetkę. Kiedy Foreigner zamierza strzelić w głowę schwytanemu przez Slyde’a superbohaterowi, Pająka porywa Overdrive na motorze. Reszta ekipy Superior Foes, którą Kindred „zaprosił” do siebie, gdy w zaułku przy barze Overdrive dobijał targu z Boomerangiem w sprawie odnalezienia Carlie Cooper, rusza do walki z grupą Foreignera.

Dzięki manewrowi wypracowanemu przez Shockera i Hydro-Mana większość członków drużyny Foreignera zostaje zmoczona i porażona prądem. Nagle przednie koło w motocyklu Overdrive’a zostaje pokryte lepką substancją, przez co pojazd przewraca się, a Spider-Man ląduje u stóp Syndicate, kobiecej drużyny pod wodzą Beetle. Zmęczony superbohater unika kolejnych ataków, gdy nagle Anastasia Kravinoff łapie go od tyłu i wbija mu sztylet w plecy. Okazuje się, że córka pierwszego Kravena została niedawno przyjęta do Syndicate, a gdy panie debatowały nad jej kandydaturą, zostały wciągnięte przez portal Kindreda.

Wcześniej. Po odzyskaniu przytomności w grobowcu przeteleportowani superłotrzy zaczynają ze sobą walczyć do momentu, gdy zjawia się Kindred, który przyznaje się do ich porwania. Taskmaster rzuca się na demona, ale po chwili łapie się za głowę, wijąc się z bólu. Kindred opowiada, że podczas pobytu w piekle poznał wielu superłotrów i wie, że reagują oni tylko na jedno – ból. Porywacz wyjaśnia, że umieścił w głowie każdego i każdej z nich, gdy spali/spały małe wije, które wkrótce ich zabiją, ale jeśli do tego czasu ktoś z nich zabije Spider-Mana i pomoże mu ukarać go za grzechy, to on obiecuje zwycięzcy po śmierci rządy w piekle jako jego prawa ręka. Odchodząc, podkreśla, że na szali jest ich życie wieczne, a nie doczesne.

Teraz. Na pole bitwy na cmentarzu wkraczają Sinister Six i Savage Six.

Recenzja

Wojna wypowiedziana Spider-Manowi przez Kindreda dysponującego armią posłusznych mu superłotrów trwa w najlepsze i nabiera coraz większej brutalności, co pokazuje właśnie drugi rozdział tego czteroczęściowego komiksu. Niestety, nie jest on tak ekscytujący, odkrywczy i wielowątkowy jak pierwszy odcinek zapowiadanej jako epicka miniserii. W zasadzie, poza retrospekcjami, ogranicza się do jednej sekwencji akcji przedstawiającej zarządzone przez Kindreda polowanie superzłoczyńców na Spider-Mana.

W komiksie zabrakło więc kontynuacji poprzednich arcyciekawych wątków, takich jak porwanie Mary Jane przez Mysterio w nowojorskim kinie czy rozgrywka między Doktorem Strangem a Mephisto o duszę Petera Parkera w piekielnym kasynie w Las Vegas. Sam Kindred pojawia się tylko w scenach z przeszłości, przy czym czytelnik nie dowiaduje się niczego nowego o genezie demona. Zamiast tego scenarzysta ujawnia, jak prześladowca Spider-Mana zwerbował poszczególne drużyny. Trzeba jednak przyznać, że „przekonał” je do współpracy propozycją nie do odrzucenia, którą można określić ubezpieczeniem na pośmiertną przyszłość.

Można trochę przyczepić się do narracji, którą zaburza przerywanie bieżących wydarzeń (walki Spider-Mana z superprzestępcami na cmentarzu Osbornów) wstawkami ilustrującymi pierwsze kontakty grup pościgowych z Kindredem („łapanki” przez portale). Dopiero końcówka zachowuje ciągłość, skupiając się na przemowie demona do zdezorientowanych teamów Foreignera, Boomeranga i Beetle, która wyjaśnia, że za obecnym pościgiem za Spider-Manem kryje się coś więcej niż osobiste urazy czy porachunki. Na pewno dużym plusem jest nieoczekiwany powrót córki Kravena, której dano do odegrania bardzo ważną rolę.

Podsumowując, numerowi daleko do premierowego komiksu, natomiast trzeba pamiętać, że fabułę miniserii pomyślano tak, by pewne wydarzenia rozwijać w ramach powiązanych z nią zeszytów wydawanych pod szyldem wychodzącej równolegle serii The Amazing Spider-Man. Od strony scenariusza wielkich emocji nie ma, za to wizualnie pierwsza klasa, bo zawsze przyjemnie zachwycać się dynamiczną akcją w wykonaniu Marka Bagley’a (gwoli ścisłości, sceny retrospekcji przygotował zespół innych rysowników). 3,5 pajączka.

Ocena:

Autor: Daniello

Sinister War #2 Sinister War #2 Sinister War #2

Sinister War #2 Sinister War #2 Sinister War #2

Sinister War #2 Sinister War #2 Sinister War #2

Sinister War #2 Sinister War #2 Sinister War #2

Sinister War #2 Sinister War #2 Sinister War #2

Sinister War #2 Sinister War #2 Sinister War #2


Related Articles

About Author

Dawidos