komiksy: 1428 komiksy polskie: 56 seriale animowane: 111 biografie: 59

X-Men and Spider-Man #4

X-Men and Spider-Man #4Numer: X-Men and Spider-Man #4
Tytuł: The Mutant Hunter
Wydawnictwo: Marvel Comics 2009
Data wydania: Kwiecień 2009
Scenariusz: Christos N. Gage
Rysunki: Mario Alberti
Tusz: Mario Alberti
Kolory: Mario Alberti
Litery: Jared K. Fletcher
Okładka: Mario Alberti
Redaktor: Stephen Wacker
Redaktor naczelny: Joe Quesada
Cena: $3.99
Przedruk PL: brak

Streszczenie

Ed, jeden z mutantów, który w trakcie House Of M stracił moce przychodzi do X-Men i opowiada im o tym jak osobnik przypominający Kravena zamordował jego kolegę mutanta (Joe Bugs z Morloków). W związku z tym, iż chodzi o Kravena, X-Men w składzie Wolverine, Cyclops, Nightcrawler, Kitty Pryde i Colossus, postanawiają powiadomić o tym Spider-Mana. Spotykają się na miejscu i postanawiają zabrać zwłoki i pochować je na cmentarzu przy Instytucie Xaviera. Spidey tłumaczy mutantom, że Kraven nie żyje, ale w jego rodzinie pozostaje jeszcze kilku maniaków przy życiu.

W instytucie Spidey i reszta przeglądają dane na temat rodziny Kravena, ale wychodzi na to, że wszyscy albo przesiadują w więzieniu albo są z dala od Nowego Jorku. Spider-Manowi przychodzi na myśl, że może ma to związek z ich ostatnią wspólną walką przeciwko Kravenowi (X-Men and Spider-Man #1), a także klonami mutantów i Mr Sinisterem. Nagle gasną światła i pojawia się osobnik, którego poszukiwali. Jest on stworzonym przez Mr Sinistera klonem Kravena z DNA oryginalnych X-Men, mającym zdobyć dla swojego pana próbki wszystkich aktywnych mutantów. Teraz nazywa się Xraven i walczy z mutantami, a także Spider-Manem.

W pewnym momencie Xraven chwyta Kitty Pryde i grozi, że ją zamorduje, jeśli pozostali nie poddadzą się. Spidey informuje go, że prawdziwy Kraven nie zachowałby się w ten sposób, a Cyclops przypomina sobie o tym jak klon Spider-Mana upokorzył Mr Sinistera przy ich poprzednim spotkaniu (X-Men and Spider-Man #3) i zaczyna robić to samo z Xravenem. Daje mu spojrzeć w swój umysł i ukazuje mu swoją przeszłość. Ta taktyka skutkuje i po chwili Xraven znika im sprzed oczu. Xraven wraca do kryjówka Sinistera i atakuje swojego stwórcę, krzycząc, że nie jest niczyim niewolnikiem.

Recenzja

Cały ostatni numer miniserii X-Men and Spider-Man opiera się na tym, że Mr Sinister stworzył klona Kravena, który dzięki DNA mutantów z oryginalnego składu X-Men posiada ich moce. Wydawałoby się, że to świetny pomysł, ale niestety tego typu mega-hiper-ultra klonów/osobników posiadających moce innych osób było już naprawdę sporo w historii komiksu. Choćby Super-Skrull. Do tego dochodzi jeszcze przewidywalność historii (Xraven zostaje pokonany w ten sam sposób, co Mr Sinister w poprzednim numerze) i kilka kwiatków – na przykład nie wiadomo po co był potrzebny Mr Sinisterowi fragment Carnage’a. Generalnie w moim przekonaniu najlepszym elementem są tutaj rysunki, co wcale nie oznacza, że są one wybitne. Jest to mniej więcej ten sam poziom co w dwóch poprzednich numerach, więc ci którzy czytają miniserię od początku będą wiedzieć czego się spodziewać.

Ciężko znaleźć inny powód istnienia tej miniserii niż chęć zarobienia na dwóch najpopularniejszych w świecie markach Marvela. Tego typu serie powinny mieć miejsce jedynie w wypadku, gdy prezentują wysoki poziom i ciężko je wstawić do tytułów z cyklu ongoing. Tutaj można o tym zapomnieć. 2 pajączki.

Ocena:

Autor: Rządło

X-Men and Spider-Man #4 X-Men and Spider-Man #4 X-Men and Spider-Man #4


Related Articles

About Author

Majk