komiksy: 1909 komiksy polskie: 170 seriale animowane: 112 biografie: 59

Scorpion

ScorpionWzrost: 6’2”
Waga: 220 funtów
Oczy: Czarne
Włosy: Brak
Znaki szczególne: Zachowanie typowe dla skończonego wariata
Prawdziwe imię: Mac Gargan
Obecny pseudonim: Brak
Poprzedni pseudonim: Brak
Podwójna tożsamość: Znana organom ścigania
Obecny zawód: Najemnik
Poprzedni zawód: Prywatny detektyw
Obywatelstwo: Amerykańskie
Status prawny: Kryminalny rekord USA
Miejsce urodzenia: Nieznane
Znani krewni: Nieznani
Znani powiernicy: Nieznani
Znani sojusznicy: Green Goblin
Główni wrogowie: Spider-Man, John Jonah Jameson
Główne miejsce pobytu: Nowy York
Poprzednie miejsce pobytu: Ścieki
Obecna przynależność do grup: Brak
Poprzednia przynależność do grup: Sinister Twelve, Masters of Evil
Wykształcenie: Nieznane, przypuszczalnie ograniczone
Poziom siły: Zbliżony do Spider-Mana
Moce: Podwyższona siła, żelazny uścisk
Umiejętności: Scorpion potrafi wspinać się po pionowych powierzchniach, dzięki żelaznemu chwytowi za pomocą dłoni. Podwyższona siła w parze z mocą jego ogona umożliwiają mu skoki na długie dystanse
Wyposażenie: Kostium, elektromechaniczny ogon
Bronie: Jego ogon może służyć jako bardzo efektywna broń. Pierwotny ogon był wyposażony w bioelektryczne żądło. Dalsze ulepszenie obejmowało zwiększoną długość i dodatek w postaci śmiercionośnego ostrza wyzwalającego trujący gaz lub kwas
Ograniczenia: Scorpion został doprowadzony do totalnego szaleństwa. Jego chwiejność emocjonalna i nienawiść do Spider-Mana i Jamesona zrujnowały mu życie

Mac Gargan był prywatnym detektywem zatrudnionym przez J.J. Jamesona, który miał śledzić poczynania Petera Parkera. Potem otrzymał od Jamesona 10,000 dolarów za udział w eksperymencie genetycznym prowadzonym przez Dr. Farley’a Stillwella, naukowca zajmującego się mutacjami zwierząt. Gargan miał być świnką doświadczalną. Rezultatem niesprawdzonego eksperymentu była utrata zdrowego rozsądku i narodziny profesjonalnego kryminalisty, Scorpiona. Chcąc powstrzymać szaleńca, Dr. Stillwell próbował zaaplikować mu antidotum, ale poniósł klęskę i zginął, spadając z budynku.

Mac Gargan zaczął obwiniać Jamesona za całe niepowodzenie i pragnął zemsty na redaktorze Daily Bugle. Próbując go zabić, Scorpion natknął się na Spider-Mana i został przez niego pokonany. Powrócił, jeszcze bardziej spragniony krwi, ale tym razem przyczyną jego porażki był własny kostium i sieć Spider-Mana, w której został uwięziony. Przybyła policja usunęła wadliwy pancerz i zabrała go do więzienia. Gargan uciekł z zakładu i przyłączył się do grupy zwanej Masters of Evil, wkrótce rozgromionej przez członków Avengers.

Zdesperowany Scorpion został zabójcą do wynajęcia. Jako zapłaty żądał bardziej skutecznych broni lub zwiększonej siły. Spragniony nadal zemsty, udał się do porzuconego laboratorium Stillwella i użył jego wyposażenia do znacznego podwyższenia swoich mocy. Jameson, obawiając się o swoje życie, publicznie przyznał się do sponsoringu tajnego badania , jednak to ani trochę nie zmniejszyło nienawiści Scorpiona, który porwał jego narzeczoną, Dr.Marlę Madison. Zakładnicy zostali uwolnieni przez Spider-Mana, a Gargan ponownie uciekł.

Scorpion, wyposażony w zupełnie nowy kostium zaprojektowany przez Justina Hammera, został jego tajnym najemnikiem. Podczas wypełniania kontraktu na porwanie generała Charlesa Musgrave’a, Scorpion zmienił umowę, co rozwścieczyło Hammera. Przemysłowiec wynajął Rhina i Blacklasha, którzy zniszczyli jego nowoczesny ogon z toksycznym żądłem.

Scorpion został później wynajęty przez Chameleona, aby zabić Spider-Mana. Przy pomocy Black Cat, Spider-Man rozprawił się z Garganem. Podobny scenariusz powtórzył się w czasie Inwazji Pająków-Niszczycieli. Tym razem Scorpion dysponował elektrycznym ogonem zaprojektowanym przez Tinkerera, który także uległ zniszczeniu. Pokonany ponownie Scorpion uciekł do kanałów.

W kanałach Gargan odzyskał zdrowy rozsądek i postanowił zerwać z przestępczej kariery. Niestety został ciężko pobity przez Spider-Mana, który przechodził wewnętrzy kryzys wiary. Pająk zignorował jego słowa o nowej drodze życia. Poniżony Scorpion zmienił swoją decyzję i wpadł w jeszcze głębsze szaleństwo.

Następny jego kostium został zaprojektowany przez Korporację Roxxon. W tym pancerzu Gargan porwał Jamesona z biura Daily Bugle, ale tym razem wydawcę gazety uratował Spider-Ben, czyli Ben Reilly, klon Petera Parkera. Ostatnia potyczka w stroju Scorpiona odbyła się w towarzystwie Betty Brant, która próbowała zrobić parę zdjęć oszalałemu Scorpionowi. Przed jego gniewem uratował Betty Spider-Man. Znokautowany Scorpion uciekł i słuch o nim zaginął.

Scorpion powrócił do Nowego Yorku, gdy ciocia Petera wyprowadzała się z domu na Forest Hills. Mac Gargan został wówczas wynajęty przez Osborna, który trafiwszy do więzienia przez Spider-Mana, wyjawił mu drugą tożsamość znienawidzonego wroga. Zgodnie z planem Osborna Scorpion porwał ciocię May i postawił Pakerowi ultimatum: albo wydostanie Green Goblina z więzienia, albo jego ciotka zginie.

Gargan wyjawił także Peterowi kulisy światowego spisku skierowanego przeciwko super-bohaterom. Gdy po tym spotkaniu Scorpion wrócił do swego mieszkania (aby sprawdzić najnowszy kombinezon podarowany mu przez Osborna), zastał tam nieoczekiwanego gościa: symbiot Venoma, który przyszedł złożyć mu kuszącą propozycję ! Gargan przyjął ją i połączył się z kostiumem, tworząc kolejne wcielenie Venoma !

Autor: Dawidos


Related Articles

About Author

Majk