komiksy: 1366 komiksy polskie: 49 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #32

The Amazing Spider-Man #32Numer: The Amazing Spider-Man #32
Tytuł: Man On A Rampage!
Wydawnictwo: Marvel Comics 1966
Data wydania: Styczeń 1966
Scenariusz: Stan Lee
Rysunki: Steve Ditko
Tusz: Steve Ditko
Kolory: Steve Ditko
Litery: Artie Simek
Okładka: Steve Ditko
Redaktor: Stan Lee
Cena: $0.12
Przedruk PL: Essential: Amazing Spider-Man #2

Streszczenie

W tajnej powodnej bazie Master Planner śle groźby pod adresem Spider-Mana. Master Plannerem okazuje się być Doktor Octopus, który pragnie posiąść całkowitą władzę nad promieniotwórczością. Rozkazuje więc swoim ludziom szukać dla niego nowych materiałów i urządzeń.

W redakcji “Daily Bugle” Peter spotyka Betty Brant. Chcąc zniechęcić ją do siebie, robi się agresywny w stosunku do Neda Leedsa. Peter zdaje sobie sprawę, że nie może się z nią związać z powodu swojej drugiej tożsamości, choć wciąż bardzo ją kocha. Po nieudanej sprzedaży zdjęć Jamesonowi chłopak udaje się następnie do szpitala, aby odwiedzić ciocię May. Lekarz mówi mu, że jej stan jest bardzo poważny, ponieważ w jej krwi znaleziono radioaktywny materiał! Ta wiadomość przeraża Petera. Chłopak przypomina sobie wydarzenie, gdy został dawcą krwi dla May (The Amazing Spider-Man #10). Teraz już wie, że “choroba” cioci to wyłącznie jego wina.

W domu załamany Peter zaczyna złorzeczyć na los i przysięga sobie, że znajdzie sposób na ocalenie ciotki. Tylko jedna osoba może mu pomóc – Doktor Curt Connors, który właśnie przeprowadził się do Nowego Yorku. Naukowiec, po zbadaniu próbki krwi May zabranej ze szpitala przez Spider-Mana, stwierdza, że potrzebny będzie izotop ISO-36, który trzeba sprowadzić z Zachodniego Wybrzeża. Aby zebrać pieniądze na pokrycie wszystkich kosztów, Peter daje pod zastaw swój sprzęt naukowy. Niestety o przesyłce dowiaduje się również Doktor Octopus, który rozkazuje swym podwładnym przejąć ją.

Dowiedziawszy się o kradzieży izotopu podczas wstępnych prac w laboratorium Connorsa, zdeterminowany Spider-Man postanawia skorzystać z pomocy Foswella, aby poznać lokalizację Master Plannera. Betty Brant niechętnie informuje go o tym, gdzie aktualnie przebywa reporter. Foswell otrzymuje propozycję współpracy od Spider-Mana, który nie czeka jednak na rozwój wydarzeń i sam rozpoczyna poszukiwania. Tymczasem May Parker coraz bardziej zapada w śpiączkę.

Po zdemolowaniu złodziejskiej dziupli samochodów Spider-Mana wpada na trop gangu, którego kryjówkę odkrywa w podziemiu. Podążając sekretnym tunelem, trafia wprost do podwodnej siedziby Doktora Octopusa. Wywiązuje się walka, która kończy się destrukcją większości laboratorium. Master Planner ucieka, a Spider-Man zostaje przygnieciony ogromnym kawałkiem żelaza, spod którego nie ma siły się wydostać. Co więcej całemu miejscu zaczyna grozić zalanie przez cieknącą z sufitu wodę…

Recenzja

TASM #32 zapowiadany był jako numer, który odsłoni dwie największe tajemnice poprzedniego komiksu: tożsamość Master Plannera i przyczynę choroby cioci May. Ujawnienie obu sekretów jest wielce satysfakcjonujące i przemyślane.

Master Plannerem okazuje się być Doktor Octopus! Dziwię się, że wcześniej na to nie wpadłem, skoro jego głównym celem były statki przewożące cenne ładunki radioaktywne – komu może zależeć na takim materiale, jak nie człowiekowi, który narodził się pod wpływem promieniowania radioaktywnego. Ponadto sama obecność tego super-łotra to już wielki plus komiksu – co by nie mówić, powrót jednego z najgenialniejszych przeciwników Spider-Mana powinien każdego zadowolić.

Druga sprawa – choroba cioci May, która “nakręca” emocjonalnie ten komiks. Stan Lee, a raczej Steve Ditko jako wymieniony w stopce twórca fabuły, pakuje naszego superherosa w kolejne poczucie winy, bowiem jej zły stan zdrowia spowodowany jest transfuzją, w której dawcą był właśnie Peter. Jeśli ciocia May umrze, to chłopak będzie odpowiedzialny za jej śmierć. Genialny pomysł na dramatyczny rozwój wydarzeń!

Wspaniałą szansę na pokazanie swojej “klasy” rysownika ma w tym komiksie Steve Ditko, który czuje się jak ryba w wodzie, szkicując kolejny pojedynek Doktora Octopusa ze Spider-Manem. Komiks kończy się podobnie jak The Amazing Spider-Man #26, czyli nieprzyjemnie dla głównego bohatera i energetyzująco dla czytelnika oczekującego kontynuacji z wypiekami na twarzy. Zasłużone 5 pajączków.

Ocena:

Autor: Dawidos

Ciekawostki

• Drugi występ Doktora Curtisa “Curta” Connorsa.
• Po raz pierwszy Spider-Man podejmuje współpracę z Frederickiem Foswellem, chcąc wykorzystać jego nieoficjalne kontakty reportera.
• Kiedy Spider-Man zostaje porażony prądem po wejściu do bazy Doktora Octopusa, jego kostium wygląda jak symbiont, jaki będzie nosił w latach 80-tych.
• Jest to pierwszy komiks, w którym Spider-Man tak jawnie demonstruje swoją nadludzką siłę, pozwalając sobie na przerzucenie samochodu i wyrwanie metalowych schodów gołymi rękami.

The Amazing Spider-Man #32 (okładka czarno-biała) The Amazing Spider-Man #32 (okładka przedruku) The Amazing Spider-Man #32 (okładka cyfrowa)

The Amazing Spider-Man #32 The Amazing Spider-Man #32 The Amazing Spider-Man #32

The Amazing Spider-Man #32 The Amazing Spider-Man #32 The Amazing Spider-Man #32


Related Articles

About Author

Dawidos