komiksy: 1366 komiksy polskie: 49 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #33

The Amazing Spider-Man #33Numer: The Amazing Spider-Man #33
Tytuł: The Final Chapter!
Wydawnictwo: Marvel Comics 1966
Data wydania: Luty 1966
Scenariusz: Stan Lee
Rysunki: Steve Ditko
Tusz: Steve Ditko
Kolory: Steve Ditko
Litery: Artie Simek
Okładka: Steve Ditko
Redaktor: Stan Lee
Cena: $0.12
Przedruk PL: Essential: Amazing Spider-Man #2

Streszczenie

Spider-Man leży uwięziony pod stertą stali. Z sufitu podwodnej bazy leci woda, która zaraz zaleje pomieszczenie. Wykorzystując całą swoją siłę i myśląc o przyszłości ukochanej cioci, bohater podnosi filar i odrzuca go na bezpieczną odległość. Kierując się ku tunelowi z utykającą nogą, zabiera po drodze pojemnik z izotopem ISO-36. W tym momencie strop całkowicie pęka, a woda wypełnia całe pomieszczenie. Spider-Man bezpiecznie wypływa na powierzchnię, gdzie czekają na niego ludzie Doktora Octopusa. Mimo zmęczenia Spider-Man rozbija cały gang i szybko udaje się do laboratorium Doktora Connorsa.

Dodając izotop do przygotowanej formuły, Connors wynajduje specyfik, który może uleczyć ciocię May. Spider-Man testuje go na własnej próbce krwi, nie zdradza jednak, skąd ona pochodzi. Po pomyślnej próbie Spidey biegnie więc do szpitala i powołując się na Connorsa, prosi lekarzy, aby zaaplikowali serum pani Parker. Na wyniki trzeba jednak poczekać około 2 godzin.

Po zainscenizowaniu sesji zdjęciowej i wezwaniu policji Spider-Man dzwoni do Fredericka Foswella, chcąc odwdzięczyć się za pomoc w poszukiwaniu gangu Master Plannera, i informuje go o lokalizacji kryjówki zbirów Doktora Octopusa. Jameson ma więc świetny artykuł na pierwszą stronę gazety i do pełni szczęścia brakuje mu tylko dobrych zdjęć. Te dostarcza mu Peter, żadając jednak sporej zapłaty potrzebnej na pokrycie kosztów leczenia cioci May i wykupienie zastawionych rzeczy z lombardu. W międzyczasie relacje Parkera z Betty Brant ulegają dalszemu pogorszeniu, gdy widzi ona jego pokiereszowaną twarz i słyszy wypowiedziane przez niego słowa o tym, że wpisane jest to w jego ryzyko zawodowe. Kobieta odsuwa się emocjonalnie od niego, nie chcąc przeżywać kolejnej tragedii podobnej do tej, jaka spotkała jej brata.

Po sprzedaży zdjęć i otrzymaniu czeku Peter rusza do szpitala i otrzymuje zbawienną wiadomość – serum zadziałało, rozpad krwi został zatrzymany i ciocia May będzie żyła. Szczęśliwy młodzieniec wraca do domu, aby zgodnie z radą lekarza udać się na wysłużony wypoczynek.

Recenzja

Zaprezentowana w tym numerze The Final Chapter, trzecia część trylogii o Master Plannerze, została uznana za najbardziej godną zapamiętania opowieść w uniwersum Spider-Mana. Dobry scenariusz i znakomite rysunki Steve’a Ditko to najmocniejsze atuty tego komiksu.

Zgodnie z amerykańskim stylem, który w komiksach Marvela po prostu uwielbiam, superbohater, mimo najcięższego położenia, nie poddaje się i chcąc ratować życie bliskiej osoby, daje z siebie wszystko, aby tylko zdążyć na czas. Scenariusz obfituje więc w monologi typu: I won’t give up, I won’t fail you, I must do it.

Wbrew oczekiwaniom, nie zagościł w tym komiksie Doctor Octopus, który ulotnił się w poprzednim numerze. I choć brakuje super-łotra, to komiks czyta się świetnie. Jak już wspominałem, całą swoją klasę pokazuje tutaj Steve Ditko, a zdecydowanie najlepsza scena w jego wykonaniu to wydostanie się Spider-Mana spod sterty żelastwa (pierwsze 5 stron komiksu). Przeszła ona po prostu do historii i po dzień dzisiejszy wielu twórców wzoruje się na niej, gdy konstruuje dramaturgię komiksowych utworów.

Dłuższego komentarza nie wymaga również okładka – jaka jest, każdy widzi. Piękno samo w sobie. Większej rekomendacji ten komiks nie potrzebuje – po prostu 6 pajączków!

Ocena:

Autor: Dawidos

Ciekawostki

• 33 numer jest jednym z najbardziej uznanych przez krytyków komiksów z ery duetu Lee-Ditko.
• Zaprezentowana w tym komiksie historia zajęła 15 miejsce w rankingu The 100 Greatest Marvels of All Time.
• Trzeci występ Doktora Curtisa “Curta” Connorsa.
• Po raz pierwszy to Peter Parker dyktuje warunki płacowe Jonahowi Jamesonowi, który do tej pory wyceniał jego pracę tak, aby była najbardziej korzystna dla własnego portfela.

The Amazing Spider-Man #33 (okładka czarno-biała) The Amazing Spider-Man #33 (okładka przedruku) The Amazing Spider-Man #33 (okładka cyfrowa)

The Amazing Spider-Man #33 The Amazing Spider-Man #33 The Amazing Spider-Man #33

The Amazing Spider-Man #33 The Amazing Spider-Man #33 The Amazing Spider-Man #33

The Amazing Spider-Man #33 The Amazing Spider-Man #33 The Amazing Spider-Man #33


Related Articles

About Author

Dawidos