komiksy: 1886 komiksy polskie: 155 seriale animowane: 112 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #514

The Amazing Spider-Man #514Numer: The Amazing Spider-Man #514
Tytuł: Sins Past, Part Six
Wydawnictwo: Marvel Comics 2005
Data wydania: Styczeń 2005
Scenariusz: J. Michael Straczynski
Rysunki: Mike Deodato Jr.
Tusz: Joe Pimentel
Kolory: Matt Milla
Litery: Vc’s Cory Petit
Okładka: Mike Deodato Jr.
Asystent redaktora: Warren Simons
Redaktor: Axel Alonso
Redaktor naczelny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Cena: $2.25
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

W sekretnej kryjówce Green Goblina zszokowany Gabriel odsłuchuje nagraną wypowiedź Normana Osborna, w której ten przyznaje się do ojcostwa i nakazuje mu przejąć jego dziedzictwo.

Spider-Man oczekuje w szpitalu na wieści o stanie Sarah. Wizytę składa mu Mary Jane. Po krótkiej rozmowie małżonków zjawia się Doktor Chapin, który oświadcza, że rana postrzałowa okazała się niegroźna, a organizm dziewczyny szybko się regeneruje. Niestety, Sarah straciła dużo krwi, więc konieczna będzie transfuzja. Problem w tym, że brakuje odpowiedniego dawcy, gdyż krew dziewczyny posiada unikalne geny.

Na wieść o tych komplikacjach Peter zgłasza się na ochotnika, wyjaśniając, że jego krew też jest niezwykła. Tymczasem Gabriel zażywa znalezione serum Goblina, które zgodnie z nagraniem Osborna ma opóźnić lub nawet zatrzymać u niego przyspieszone starzenie (defekt genetyczny czynnika szybkiego leczenia, spowodowany rekombinacją genów Osborna i Gwen) i uczynić go potężniejszym niż kiedykolwiek był.

Spider-Man budzi się w szpitalu. Przy jego łóżku czuwa Mary Jane. Żona opowiada mu o najeździe mediów na szpital w związku z jego osobą. Nagle przez okno wpada Goblin (Gabriel), który zabiera osłabionego Petera. Parker wyrywa się z jego uścisku i spada na dach szpitala. Zjawia się tam Sarah i mierzy do Gabriela z pistoletu, stając po stronie Spider-Mana. Brat atakuje ją pociskami. Oddając strzały, Sarah uszkadza lotnię Goblina. Glider wybucha, a nieprzytomny Gabriel spada do rzeki. Sarah odchodzi.

Peter, śniąc o deklaracji miłości, jaką złożyli sobie kiedyś on i Gwen, odzyskuje przytomność w objęciach Mary Jane. Jakiś czas później pewne małżeństwo znajduje na plaży wyrzuconego przez morze człowieka. To Gabriel. Na pytanie o swoje imię rozbitek oświadcza, że stracił pamięć.

Recenzja

The Amazing Spider-Man #514 to ostatni rozdział rewelacyjnej historii Sins Past, która poruszyła i podzieliła wielu fanów Spider-Mana. Jej szósta część zaprezentowana w tym numerze oferuje czytelnikowi tyle samo emocji co poprzednie.

Ostatecznie zostaje ujawniony przebiegły plan Osborna, polegający na uczynieniu bliźniąt jego dziedzicami. W inteligentny sposób wyjaśniono też, jak zahamować proces przyszpieszonego starzenia u dzieci Gwen. Bardzo dramatyczny jest zwłaszcza przebieg transfuzji krwi dla Sarah, której ratowanie życia Spider-Man uważa za swego rodzaju dług do spłacenia wobec nieżyjącej Gwen.

Jak się można było domyślić, Straczynski w ostatnim odcinku historii postawił naprzeciw siebie Sarah (uświadomioną przez Petera) i Gabriela (poddanego dalej propagandzie Osborna). Okazją dla tego interesującego starcia stało się pojawienie szóstego już Zielonego Goblina! Nie inaczej, ulubiony szaleniec na lotni powraca na strony komiksów ze Spider-Manem. Kolejnym Green Goblinem (określonym jako Grey Goblin ze względu na kolor stroju) został Gabriel Osborn/Stacy. Jego występ jest co prawda krótki, ale z pewnością wcześniej czy później możemy spodziewać się jego powrotu.

Rysunki Mike’a Deodato są kapitalne. Wyśmienicie wykonana jest scena uprowadzenia Petera ze szpitala przez Gabriela odzianego w kostium Grey Goblina. To najlepsza strona tego komiksu. Plus standardowo sentymentalnie narysowane wspomnienia z Gwen Stacy w roli głównej. Miód dla oczu.

Nie ma co dłużej się rozpisywać. Sins Past to jedna z lepszych historii w dziejach Spider-Mana, bo odważnie łamiąca schematy, choć wywołująca mnóstwo kontrowersji. A ten numer to jej doskonałe zwieńczenie, które zwiastuje, że echo zaprezentowanych w niej wydarzeń odbije się jeszcze na życiu Petera Parkera.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #514 The Amazing Spider-Man #514 The Amazing Spider-Man #514

The Amazing Spider-Man #514 The Amazing Spider-Man #514 The Amazing Spider-Man #514


Related Articles

About Author

Dawidos